Opolanie coraz chętniej zmieniają pracę. Przechodzą zazwyczaj z małych do większych firm

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Mieszkańcy regionu chętnie przechodzą z małych firm do większych przedsiębiorstw ze względu na wyższe wynagrodzenia.
Mieszkańcy regionu chętnie przechodzą z małych firm do większych przedsiębiorstw ze względu na wyższe wynagrodzenia. Radosław Dimitrow / archiwum
Taki trend obserwowany jest w niektórych urzędach pracy w regionie. Pracownicy najczęściej przenoszą się z mniejszych do większych zakładów.

Do urzędów pracy na Opolszczyźnie zgłasza się coraz więcej osób, które - choć mają etat - szukają nowego pracodawcy. Jednym z najczęściej podawanych powodów jest chęć zwiększenia zarobków.

- Niektórzy przyznają wprost, że szukają innej pracy, bo z powodu podwyżki stóp procentowych, wyraźnie wzrosły raty ich kredytów - mówi Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu. - Takie osoby w pierwszej kolejności zazwyczaj próbują negocjować podwyżkę ze swoim szefem, a jeśli to się nie udaje, to wtedy szukają innego pracodawcy. Pod względem zatrzymania odpływu pracowników w najtrudniejszej sytuacji są małe firmy, które mają mniejsze możliwości niż duże podmioty.

Norbert Jaskóła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelcach Opolskich także zauważa, że migracja pracowników następuje właśnie z mniejszych firm do dużych zakładów.

- Z jednej strony to zasługa nowych miejsc pracy, które powstały niedawno w dużych zakładach m.in. na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej gminy Ujazd - tłumaczy Norbert Jaskóła. - Z drugiej strony widzimy, że oferty pracy, które do nas trafiają z dużych firm, mają zapisane wyższe stawki, aniżeli mniejszych przedsiębiorstw.

Co więcej, duże zakłady wprowadzają do swoich ofert także dodatkowe benefity. Rzeczone firmy w strefie gospodarczej oferują np. darmowy transport autobusowy, obiady za symboliczną złotówkę lub karnety na basen oraz siłownię.

Jak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy liczba bezrobotnych w województwie opolskim w marcu 2022 roku wyniosła blisko 21,8 tys. osób, a stopa bezrobocia ukształtowała się na poziomie 6,0 proc. W porównaniu do lutego 2022 roku, liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 305 osób.

Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie