Opolanie laureatami konkursu "Kurs na zysk"

archiwum organizatora
Łukasz Trojan z nagrodą.
Łukasz Trojan z nagrodą. archiwum organizatora
Łukasz Trojan z LO nr 2 w Opolu zajął pierwsze miejsce, a trzecie Romina Jasik z Zespołu Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach.

Finał konkursu odbył się w połowie czerwca w TVP Katowice. Do rywalizacji w konkursie "Kurs na zysk" stanęło czternastu uczestników, którzy okazali się najlepsi spośród startującej w całym przedsięwzięciu grupy około 1200 uczniów szkół średnich i gimnazjów.

Finał miał formę telewizyjnego quizu. Na zawodników czekało 10 pytań w rundzie pierwszej oraz po jednym indywidualnym pytaniu w rundzie drugiej, gdzie dodatkowo umożliwiono zawodnikom konsultacje z "grupami wsparcia", czyli z maksimum trzema uczniami z danej szkoły.

Pierwsza runda zaprezentowała bardzo wyrównany poziom i nie wyłoniła liderów. Decydujące okazało się współdziałanie ze szkolnymi "grupami wsparcia" i niestety ich pomoc dla niektórych zawodników okazała się zwodnicza...

W efekcie po drugiej rundzie wiadomo już było, że konkurs bezapelacyjnie wygrał Łukasz Trojan z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Opolu.

Natomiast o drugie i trzecie miejsce zmierzyły się Aleksandra Czempiel z Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach oraz Romina Jasik z Zespołu Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach.

Dogrywka oznaczała losowanie dwóch pytań, na które obie dziewczyny odpowiedziały poprawnie. Pytania, które wylosowały dotyczyły instytucji prezentującej na swojej stronie internetowej listę podmiotów objętych nadzorem finansowym oraz możliwości anulowania umowy kupna-sprzedaży zawartej przez osobę bez pełnej zdolności do czynności prawnych.

Chociaż w dogrywce obie laureatki wykazały się równie dobrą wiedzą, to i tak trzeba było wyłonić laureatów drugiego i trzeciego miejsca. Zgodnie z regulaminem zadecydowała suma punktów uzyskana w części on-line konkursu. Miejsce drugie zajęła Aleksandra Czempiel z Czerwionki-Leszczyn, a trzecie - Romina Jasik z Krapkowic.

Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody finansowe. Dodatkowo Łukasz, czyli zwycięzca odbędzie trzymiesięczne odpłatne praktyki w oddziale Banku BGK w Opolu. Aleksandra, laureatka drugiego miejsca, również odbędzie trzymiesięczne odpłatne praktyki w Banku BGK w Katowicach.

Nagrody specjalne ufundowały Izby Adwokackie z Katowic i z Opola.

Nagrody przeznaczono dla ucznia szkoły średniej i ucznia gimnazjum, którzy w części on-line konkursu oraz w finale uzyskali najwięcej punktów za pytania prawnicze.

Jeśli chodzi o szkoły średnie, to tablet od środowiska adwokackiego trafił do Łukasza Trojana, który w ten sposób zgarnął trzy nagrody w konkursie.

Wśród gimnazjalistów najlepsza okazała się Joanna Węglorz z Gimnazjum nr 2 z Oddz. Integracyjnymi im. Jana Kubisza w Cieszynie.

W ogóle gimnazjaliści doskonale radzili sobie w całym przedsięwzięciu, byli m.in. laureatami półfinałów konkursu w Cieszynie, w Krapkowicach i w Mikołowie.

Konkurs "Kurs na zysk" został zainicjowany w marcu przez Orzesko-Knurowski Bank Spółdzielczy, Bank Spółdzielczy w Leśnicy i Bank Spółdzielczy w Cieszynie.

Dlaczego z pomysłem edukacji finansowej i prawniczej wyszły akurat banki spółdzielcze? - A dlaczego nie? - mówi Małgorzata Plachetka, wiceprezes Banku Spółdzielczego w Leśnicy - Jesteśmy z lokalną społecznością od ponad stu lat, niejedno razem przeszliśmy. Zaufały nam lokalne samorządy i biznes. To właśnie sąsiad czyli najbliższy bank spółdzielczy powinien być instytucją pierwszego zaufania. U nas klient nie jest numerem wrzuconym w maszynę i zawsze może rozmawiać zarówno z dyrektorem, jak i z prezesem banku.

Z badania przeprowadzonego wśród młodzieży ponadgimnazjalnej w połowie 2012 r. przez Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi aż 21,5 proc. licealistów, stwierdziło, że "konto, na którym ludzie mogą oszczędzać pieniądze na swoją przyszłą emeryturę, oznacza się skrótem NBP".

Dla 14 proc. jest to WIG, a wg 11 proc. Forex. Prawidłową odpowiedź IKE podała połowa badanych. Jedna trzecia przyznała, że nie poradziłaby sobie z otwarciem lokaty oszczędnościowej.

Dla 65 proc. uczniów szkół średnich banki są instytucjami godnymi zaufania, jednak ostatnie wydarzenia związane z parabankami znacznie podkopują tę świadomość

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska