Opolanie lecą zdobywać przychylność Chińczyków

Edyta Hanszke
Współpraca miałaby odbywać się na różnych płaszczyznach (kultura, turytyka, sport), ale Opolanie nie ukrywają, że najbardziej liczą na tę gospodarczą.
Współpraca miałaby odbywać się na różnych płaszczyznach (kultura, turytyka, sport), ale Opolanie nie ukrywają, że najbardziej liczą na tę gospodarczą. scx.hu
Jutro wieczorem delegacja z Opolszczyzny wylatuje do Xiamen w prowinicji Fujian, w południowo-wschodnich Chinach, żeby podpisać list intencyjny o współpracy z władzami prowincji.

Będzie to pierwsza oficjalna współpraca naszego regionu z Chińczykami. Prowincję Fujian polecili Opolanom Niemcy z Nadrenii-Palatynatu, którzy sami współpracują z tą prowincją.

- Chińskie firmy nie podejmują współpracy dopóki nie zostanie zawarte porozumienie między władzami regionów - mówi Iwona Charciarek, kierownik referatu współpracy z zagranicą z opolskiego urzędu marszałkowskiego i podkreśla, że szansa na udaną współpracę jest duża, bo zależny na niej nie tylko Polakom. Także strona chińska chce poznać bliżej nasz kraj i rodaków.

- Kolejnym etapem tego porozumienia będzie wizyta opolskich firm i przedstawicieli środowisk biznesowych w Chinach - zapowiada Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego.

Współpraca miałaby odbywać się na różnych płaszczyznach (kultura, turytyka, sport), ale Opolanie nie ukrywają, że najbardziej liczą na tę gospodarczą.

Opolska delegacja będzie uczestniczyć w Międzynarodowych Targach Inwestycyjnych i Międzynarodowego Forum Miast Zaprzyjaźnionych, gdzie marszałek będzie miał okazję do zaprezentowania Opolszczyzny.

- Liczymy na zainteresowanie Chińczyków terenami inwestycyjnymi. Oni na razie są bardziej zainteresowani kupnem gotowych firm i wykonawstwem w zakresie projektów infrastrukturalnych, ale liczymy, że znajdziemy jakieś pole do współpracy - mówi Sławomir Janecki, kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, jeden z uczestników delegacji.

Jego zdaniem istotnym obszarem, którym mogliby być zainteresowani Chińczycy jest branża spożywcza. - Mamy dobrej jakości produkty i to jest element, który może zainteresować stronę chińską - dodaje Sławomir Janecki.

- Całą niedzielę spędzimy z władzami prowincji. Będzie więc okazja do nie tylko kurtuazyjnej rozmowy - dodaje Iwona Charciarek.

Razem z Opolanami do Xiamen lecą przedstawiciele wałbrzyskiej strefy ekonomicznej i tłumacz z opolskiego Instytut Konfucjusza.

Prowincja Fujian liczy 36 mln mieszkańców. Słynie m.in. z produkcji białej herbaty, specjalizuje się także w Odnawialnych Źródłach Energii.

Z egzotycznych krajów region opolski próbował wcześniej wspólpracować z Mongołami (lata 90-te), ale bez żadnych efektów. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska