Opolanie na urlopie ojcowskim. Niemal 1,5 tys. chętnych od początku 2020 roku. Dla kogo jest urlop ojcowski i jakie warunki trzeba spełnić?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Urlop ojcowski trwa 2 tygodnie.
Urlop ojcowski trwa 2 tygodnie. unsplash
Urlop ojcowski trwa dwa tygodnie i trzeba się na niego zdecydować nie później niż do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Świadczenie jest równe wynagrodzeniu.

- Z każdym rokiem rośnie popularność urlopu ojcowskiego. Od stycznia do końca kwietnia tego roku z tej formy opieki nad dzieckiem skorzystało w naszym regionie już 1480 panów. Trzy lata temu w analogicznym okresie z urlopu ojcowskiego skorzystało nieco ponad 1100 tatusiów - podaje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

- Wyraźniej tendencję wzrostową widać na tle danych krajowych. Od początku roku do końca kwietnia wpłynęło do ZUS ponad 61 tysięcy wniosków o wypłatę zasiłków w ramach urlopu ojcowskiego, a w tym samym okresie 2017 roku liczba ta sięgnęła zaledwie 50 tysięcy - dodaje.

Tylko w kwietniu 2020 roku w województwie opolskim z tej możliwości skorzystało ponad 450 mężczyzn, a w całej Polsce ponad 18 tysięcy.

Czym jest urlop ojcowski?

Urlop ojcowski trwa dwa tygodnie i trzeba się na niego zdecydować nie później niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia.

Takie zasady obowiązują od 2016 roku. Wcześniej, do końca 2015 roku, urlop ojcowski przysługiwał jedynie w ciągu roku od dnia narodzin dziecka.

Jeśli mężczyzna (zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego) przegapi ten okres - przysługujące dwa tygodnie z dzieckiem w domu - niestety przepadną.

W przeciwieństwie do urlopu rodzicielskiego, z którego mogą korzystać jednocześnie oboje rodzice, do urlopu ojcowskiego prawo mają wyłącznie panowie, a mama nie może go przejąć.

Ojcowie mogą wykorzystać to świadczenie jednorazowo albo rozłożyć ten urlop na maksymalnie dwie raty, po 7 dni.

Urlop ojcowski przysługuje zarówno mężczyznom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, jak i tym prowadzącym działalność gospodarczą. Warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. Przedsiębiorca musi więc opłacać dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Za okres urlopu ojcowskiego, przedsiębiorcy przysługuje zasiłek wypłacany z ZUS na zasadach podobnych do pracowników etatowych.

Zasiłek za okres urlopu ojcowskiego wypłacany jest w kwocie 100 proc. podstawy wymiaru, czyli inaczej niż w przypadku zasiłku chorobowego, za który przysługuje jedynie 80 proc. podstawy wymiaru.

ZUS wypłaci zasiłek za okres urlopu ojcowskiego, jeśli wnioskodawca dostarczy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (oryginał), wypełniony formularz ZUS Z-3b, wniosek o urlop ojcowski - formularz ZUS ZAO. Wniosek o urlop ojcowski powinien zawierać informację o okresie, w jakim zamierzamy korzystać z urlopu.

Razem z pozostałymi dokumentami powinien zostać wysłany do ZUS najpóźniej dzień przed rozpoczęciem okresu urlopu.

Warto pamiętać, że podczas urlopu ojcowskiego - podobnie jak w przypadku zwolnienia lekarskiego - przedsiębiorca formalnie nie powinien prowadzić aktywności gospodarczej, natomiast może ją zlecić innej osobie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska