Opolanie na zwolnieniach chorobowych. W marcu 2020 roku padł rekord. To efekt epidemii koronawirusa

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Steve Buissinne z Pixabay
Nigdy wcześniej na chorobowym nie było tylu pracowników co w marcu tego roku. 3 mln 142 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich wystawiono w marcu tego roku w kraju, o 36 proc. więcej niż w lutym.

W marcu 2020 r. ZUS w Polsce zarejestrował aż o 46,3 proc. więcej zwolnień chorobowych niż rok wcześniej. Podobny wzrost widać porównując dni absencji chorobowej. W konfrontacji do marca 2019 r. ten wzrost wyniósł aż 47,8 proc. Dane te obejmują nie tylko zaświadczenia z tzw. choroby własnej pracownika, ale również z tytułu opieki nad dzieckiem (265 tys. e-zwolnień w marcu) i opieki nad innym członkiem rodziny (47,1 tys. e-zwolnień w marcu).

Jednak to te pierwsze, w liczbie ponad 2,8 mln stanowiły zdecydowaną większość elektronicznych zwolnień lekarskich jakie zarejestrował ZUS w marcu tego.

W całym kraju w marcu br. wystawiono 3 mln 142 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich, o 36 proc. więcej niż w lutym (około 1,7 mln).

W województwie opolskim w marcu 2020 r. wystawiono 61,1 tysięcy podczas gdy w marcu 2019 r. było ich 42,2 tysiące.

Widać więc wzrost o prawie 31 proc. Rekordowym tygodniem w marcu były dni od 16 do 22, gdy lekarze wystawili 18,8 tysięcy zaświadczeń o niezdolności do pracy - podaje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy opolskiego ZUS. - Już w kwietniu i maju dało się zauważyć wyraźne spadki w liczbie zwolnień lekarskich, a w naszym regionie było ich odpowiednio 46 tysięcy i 22 tysiące. Jednocześnie w kwietniu i maju było mniej wystawionych chorobowych niż w analogicznym czasie poprzedniego roku, bo odpowiednio 50 tysięcy i 39 tysięcy - dodaje.

W skali kraju absencja ubezpieczonych w ZUS z tytuł choroby własnej w marcu tego roku wyniosła łącznie ponad 30,9 tysięcy dni, a przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego sięgała prawie 12 dni.

- Co ciekawe, szczytowym dniem w kontekście wystawionych zwolnień „na siebie” był w skali kraju 16 marca. Wtedy lekarze uprawnieni do orzekania o niezdolności do pracy wypisali 274,5 tys. e-zwolnień, czyli 9,7 proc. wszystkich zwolnień chorobowych wystawionych w tym miesiącu - podał Sebastian Szczurek.

Kwiecień i maj nie były już tak spektakularne pod względem absencji chorobowej Polaków ubezpieczonych w ZUS.
Do ZUS trafiło w kwietniu prawie 1,8 mln zwolnień lekarskich, w tym nieco ponad 1,7 mln zaświadczeń było wystawionych z tytułu choroby własnej. Dane z maja mówią o 1 mln 280 tys. zaświadczeń lekarskich, z czego 1 mln 223 tys.

Od 1 do 15 czerwca do ZUS wpłynęło w sumie 680 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich, z czego 646,4 tys. to te wystawione na pracujących, zleceniobiorców i samozatrudnionych. Zaświadczenia wystawione z tytułu opieki nad dzieckiem to 20,3 tys., a z racji opieki nad innym członkiem rodziny - 13,6 tys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska