Opolanie nadal mają pod górkę z mieszkaniami

Tomasz KapicaZaktualizowano 
Młode małżeństwa są zgodne z bankowcami: Limity kwalifikujące do dopłat są oderwane od faktycznych cen.
Młode małżeństwa są zgodne z bankowcami: Limity kwalifikujące do dopłat są oderwane od faktycznych cen. 123rf
Rządowy program wspierania zakupu mieszkań znów nie działa tak sprawnie, jak powinien. W Opolu tylko co siódme mieszkanie z rynku wtórnego może być objęte dofinansowaniem państwa.

Program „Mieszkanie dla młodych” zakłada dofinansowanie do zakupu mieszkania od 10 do nawet 30 procent jego wartości, w zależności od liczby dzieci w rodzinie. Początkowo ekstrapieniądze, które z założenia miały pomóc usamodzielnić się młodym rodzinom, przyznawano tylko w przypadku zakupu nowych mieszkań. Kłopot w tym, że takich na Opolszczyźnie buduje się mało, a jeśli już, to głównie w stolicy województwa. W związku z tym popularność programu była mała. Przez pierwsze pół roku jego funkcjonowania na Opolszczyźnie z dofinansowania skorzystało zaledwie 68 osób - najmniej w Polsce. W kolejnych miesiącach było niewiele lepiej. Latem znowelizowano jednak program, wprowadzając możliwość dofinansowania zakupu także tych mieszkań, które pochodzą z rynku wtórnego. Wydawało się, że teraz Opolanie będą mieli szeroki dostęp do wsparcia rządowego.

- Niestety, obowiązują limity, które nie przystają do rzeczywistości - mówi Anna Skorulska, mieszkanka Opola, która wspólnie z mężem chciała kupić mieszkanie w ramach programu. - Znaleźliśmy kilka mieszkań na osiedlach, które nam pasowały. Ale okazywało się w każdym z tych przypadków, że mieszkanie jest droższe, niż wynosi wspomniany limit dofinansowania. Ktoś nie pomyślał.

W Opolu limit dla mieszkań z rynku wtórnego wynosi 3463 zł za m kw. Lion’s Bank przeanalizował ceny lokali i wspomnianych limitów. Okazało się, że tylko 13 procent ofert z rynku wtórnego w Opolu może być objętych programem.

- Choć ustawa pozwoliła na dofinansowanie zakupów lokali „z drugiej ręki”, to w praktyce dostęp do takich ofert w niektórych lokalizacjach jest łatwy, a w innych okazuje się nie lada wyzwaniem - podkreśla Bartosz Turek z Lion’s Banku. - Limity kwalifikujące do dopłat są ustalane w oderwaniu od cen faktycznie płaconych za mieszkania

Wskaźniki te ustalane są przez wojewodów w oparciu o aktualne dane GUS dotyczące przeciętnych kosztów budowy mieszkań w budownictwie wielorodzinnym. Ale takie dane bywają nieprecyzyjne. Bank Gospodarstwa Krajowego, który obsługuje program, tłumaczy, że limity w większości województw rosną (w tym na Opolszczyźnie) i są większe nawet o 10 procent niż w momencie startu programu.
Ustawa wprowadzająca program była niedawno zmieniana. Kto może się teraz starać o dofinansowanie?
Opolanie w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka, limit wieku nie dotyczy osób wychowujących min. trójkę potomstwa). Program przewiduje zakup na rynku pierwotnym lub wtórnym lokalu mieszkalnego do 75 m kw. lub domu jednorodzinnego do 100 m kw. albo odpowiednio do 85 m kw. i 110 m kw. (jeżeli nabywca wychowuje minimum trójkę dzieci).

Kredyt zaciągnięty musi być na co najmniej 50 proc. ceny mieszkania i na co najmniej 15 lat.

Nie można także posiadać innego mieszkania (również w przeszłości). Wymóg ten nie dotyczy osób wychowujących min. trójkę dzieci.

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
z Tarnowa
W dniu 02.11.2015 o 20:17, z Niemodlina napisał:

Wniosek jest taki, nie czytaj gazety zaborczej! :) --------------------------------------------- W programie wyborczym PiS z 2005 roku było napisane, że w ciągu 8 lat powinno się wybudować 3 miliony mieszkań. W tym roku PiS doszło do władzy w momencie gdy liczba oddawanych mieszkań była na stałym poziomie ok. 115 rocznie. W drugiej połowie 2007, oprócz innych decyzji, PiS zmniejszył VAT dla budownictwa na 7%. W 2007 roku oddano 133 tysiące mieszkań, a w rekordowym w ciągu ostatnich 12 lat roku 2008 165 tysięcy! Kolejny rok też był dobry, bo oddano 160 mieszkań. Później, gdy rządziło PO, było już gorzej. W 2012 roku liczba oddanych mieszkań spadła do 104 – poziomu z 2004 roku, zanim PiS doszło do władzy. Rok 2013 i 2014 dopiero są lepsze: po około 145 tysięcy mieszkań. Czy gdyby PiS rządził 8 lat zbudowałby 3 mln mieszkań? Trudno powiedzieć, zdecydowanie zmniejszenie 7% na budownictwo i realizowane uproszczenie przepisów mogłoby zbliżyć nas do tego celu. Niestety PO przez 5 lat rządów nie zrobiło za wiele, aby utrzymać trend zapoczątkowany przez PiS. Zresztą kryzys mógł w tym przeszkadzać. Niemniej zarzucanie PiS, że nie zrealizował obietnicy na 8 lat, podczas gdy rządził ponad połowę krócej jest błędny, szczególnie gdy widać, że nawet w tym okresie PiS skutecznie dążył do realizacji tego ambitnego celu”.------------------ Będzie żyło się lepiej!! :)

 

A Ty dalej swoje. Podałem Ci gołe dane GUS, które są na ich stronie. Pokaż mi, gdzie masz te swoje 1,2 mln mieszkań w latach 2005-2007. No dalej, jakiś link albo coś. A tak, to wyszło szydło z worka.

e
edek
W dniu 02.11.2015 o 20:16, nerwus napisał:

O jakim problemie mowimy? Młodzi to ludzie w jakim wieku?Czy ludzie w wieku około 25 lat, pracujacy max 5 lat lub jeszcze mniej to maja miec własne mieszkania za 200 tys zł lub wiecej?A wynajmowac mieszkanie to nie łaska?Własne mieszkanie w młodym wieku tylko wiąże człowieka z jednym miejscem zamieszkania. Najważniejsza jest praca, a mieszkanie dzisiaj można wynająć wszędzie. Wynajmowanie mieszkanaia pozwala na dużą mobilność .Pierwsze dziesięć lat pracy zawodowej można mieszkac w wynajmowanym lokalu , a tu rozkręcono apetyty na mieszkania wlasne. To jest tylko w intersie bankow , a glupi wiążą sie kredytami. Problemu mieszkan dla mlodych nie ma!!Nie masz gdzie mieszkać ? Bzdura! W Opolu w każdej chwili mozna wynając mieszkanie , wspolnie lub pojedynczo i nie zawracajcie glowy swoimi roszczeniami mieszkaniowymi. Najpierw praca, potem oszczedności i, a dalej mieszkanie .

To samo powiesz kobiecie w wieku 40 lat,która przyjdzie do ciebie i powie.Mam pracę od 15 lub 20 lat.Pracowałam oszczędzałam,wynajmowałam mieszkanie,chcę tu już mieszkać i  stać mnie na zakup więc kupiłam mieszkanie.Niestety jest już za późno na urodzenie dziecka i założenie rodziny mimo że mam na dziecko kasę i mnie stać.Co jej powiesz?

K
Kriss

Ja jakoś nie miałem problemó z kupnem własnego, wymarzonego miejsca w Opolu. Jak się weźmiecie za robotę to bez problemu można sobie na takie mieszkanie pozwolić. Polska to piękny i coraz zamożniejszy kraj, niestety z dużą ilością głupków.

z
z Niemodlina
W dniu 02.11.2015 o 18:31, z Tarnowa napisał:

Kłamiesz Adasiu! Ładnie to tak? Wg ogólnodostęnych danych GUS, na które się powołujesz, wybudowano:2005r. - 114,1 tys. mieszkań2006r. - 115,2 tys. mieszkań2007r. - 133,8 tys. mieszkań---------------------razem - 363,1 tys. mieszkań Wniosek jest jeden: musisz się podszkolić przed egzaminem gimnazjalnym. I przestać siać prawacką propagandę.

 

Wniosek jest taki, nie czytaj gazety zaborczej! :)

 

---------------------------------------------

 

W programie wyborczym PiS z 2005 roku było napisane, że w ciągu 8 lat powinno się wybudować 3 miliony mieszkań. W tym roku PiS doszło do władzy w momencie gdy liczba oddawanych mieszkań była na stałym poziomie ok. 115 rocznie. W drugiej połowie 2007, oprócz innych decyzji, PiS zmniejszył VAT dla budownictwa na 7%. W 2007 roku oddano 133 tysiące mieszkań, a w rekordowym w ciągu ostatnich 12 lat roku 2008 165 tysięcy! Kolejny rok też był dobry, bo oddano 160 mieszkań. Później, gdy rządziło PO, było już gorzej. W 2012 roku liczba oddanych mieszkań spadła do 104 – poziomu z 2004 roku, zanim PiS doszło do władzy. Rok 2013 i 2014 dopiero są lepsze: po około 145 tysięcy mieszkań. Czy gdyby PiS rządził 8 lat zbudowałby 3 mln mieszkań? Trudno powiedzieć, zdecydowanie zmniejszenie 7% na budownictwo i realizowane uproszczenie przepisów mogłoby zbliżyć nas do tego celu. Niestety PO przez 5 lat rządów nie zrobiło za wiele, aby utrzymać trend zapoczątkowany przez PiS. Zresztą kryzys mógł w tym przeszkadzać. Niemniej zarzucanie PiS, że nie zrealizował obietnicy na 8 lat, podczas gdy rządził ponad połowę krócej jest błędny, szczególnie gdy widać, że nawet w tym okresie PiS skutecznie dążył do realizacji tego ambitnego celu”.

------------------

 

Będzie żyło się lepiej!! :)

n
nerwus

O jakim problemie mowimy? Młodzi to ludzie w jakim wieku?

Czy ludzie w wieku około 25 lat, pracujacy max 5 lat lub jeszcze mniej to maja miec własne mieszkania za 200 tys zł lub wiecej?

A wynajmowac mieszkanie to nie łaska?

Własne mieszkanie w młodym wieku tylko wiąże człowieka z jednym miejscem zamieszkania. Najważniejsza jest praca, a mieszkanie dzisiaj można wynająć wszędzie. Wynajmowanie mieszkanaia pozwala na dużą mobilność .Pierwsze dziesięć lat pracy zawodowej można mieszkac w wynajmowanym lokalu , a tu rozkręcono apetyty na mieszkania wlasne. To jest tylko w intersie bankow , a glupi wiążą sie kredytami. Problemu mieszkan dla mlodych nie ma!!

Nie masz gdzie mieszkać ? Bzdura! W Opolu w każdej chwili mozna wynając mieszkanie , wspolnie lub pojedynczo i nie zawracajcie glowy swoimi roszczeniami mieszkaniowymi. Najpierw praca, potem oszczedności i, a dalej mieszkanie .

z
z Tarnowa
W dniu 02.11.2015 o 13:49, z Niemodlina napisał:

Co do 3mln mieszkań to był to program rozłożony na więcej niż tylko jedną kadencję, a mimo tego w latach 2005-2007 wybudowano 1,2mln mieszkań ( dane GUS ).

 

Kłamiesz Adasiu! Ładnie to tak?

Wg ogólnodostęnych danych GUS, na które się powołujesz, wybudowano:

2005r. - 114,1 tys. mieszkań

2006r. - 115,2 tys. mieszkań

2007r. - 133,8 tys. mieszkań

---------------------

razem - 363,1 tys. mieszkań

 

Wniosek jest jeden: musisz się podszkolić przed egzaminem gimnazjalnym. I przestać siać prawacką propagandę.

P
P.

Dobrze, że Opolanki nie maja pod górę z mieszkaniami.

s
sdfg

Przeciez poprzednie i ten program jest dla banków i developerów a nie dla ludzi. Chodzi o przepompowanie kasy z budżetu państwa przez banki do developerów. Ludziom ten program wręcz szkodzi bo sztucznie podnosi cenę mieszkań.

G
Gość

To wina PiS. Rządzi już tydzień i nic nie wybudowali ;-)

B
Bożena

Dziwne! W internecie przeczytałam wczoraj, że dwie opolskie gminy chcą przyjąć imigrantów, ponieważ dysponują mieszkaniami dla nich

z
z Niemodlina
W dniu 02.11.2015 o 10:59, z Niemodlina napisał:

Już nie długo obiecane wcześniej 3 miliony mieszkań.Będzie się żyło lepiej

 

 

:) Widzisz POdszywaczu, kolejna POrażka szajki PO-PSL i ich programu "mieszkanie dla młodych".

 

Co do 3mln mieszkań to był to program rozłożony na więcej niż tylko jedną kadencję, a mimo tego w latach 2005-2007 wybudowano 1,2mln mieszkań ( dane GUS )

 

Będzie żyło się lepiej! :)

m
mayry

Naprawdę ciężka sprawa.. 

z
z Niemodlina

Już nie długo obiecane wcześniej 3 miliony mieszkań.

Będzie się żyło lepiej

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3