Opolanie nadal mają pod górkę z mieszkaniami

Tomasz Kapica
Młode małżeństwa są zgodne z bankowcami: Limity kwalifikujące do dopłat są oderwane od faktycznych cen.
Młode małżeństwa są zgodne z bankowcami: Limity kwalifikujące do dopłat są oderwane od faktycznych cen. 123rf
Rządowy program wspierania zakupu mieszkań znów nie działa tak sprawnie, jak powinien. W Opolu tylko co siódme mieszkanie z rynku wtórnego może być objęte dofinansowaniem państwa.

Program „Mieszkanie dla młodych” zakłada dofinansowanie do zakupu mieszkania od 10 do nawet 30 procent jego wartości, w zależności od liczby dzieci w rodzinie. Początkowo ekstrapieniądze, które z założenia miały pomóc usamodzielnić się młodym rodzinom, przyznawano tylko w przypadku zakupu nowych mieszkań. Kłopot w tym, że takich na Opolszczyźnie buduje się mało, a jeśli już, to głównie w stolicy województwa. W związku z tym popularność programu była mała. Przez pierwsze pół roku jego funkcjonowania na Opolszczyźnie z dofinansowania skorzystało zaledwie 68 osób - najmniej w Polsce. W kolejnych miesiącach było niewiele lepiej. Latem znowelizowano jednak program, wprowadzając możliwość dofinansowania zakupu także tych mieszkań, które pochodzą z rynku wtórnego. Wydawało się, że teraz Opolanie będą mieli szeroki dostęp do wsparcia rządowego.

- Niestety, obowiązują limity, które nie przystają do rzeczywistości - mówi Anna Skorulska, mieszkanka Opola, która wspólnie z mężem chciała kupić mieszkanie w ramach programu. - Znaleźliśmy kilka mieszkań na osiedlach, które nam pasowały. Ale okazywało się w każdym z tych przypadków, że mieszkanie jest droższe, niż wynosi wspomniany limit dofinansowania. Ktoś nie pomyślał.

W Opolu limit dla mieszkań z rynku wtórnego wynosi 3463 zł za m kw. Lion’s Bank przeanalizował ceny lokali i wspomnianych limitów. Okazało się, że tylko 13 procent ofert z rynku wtórnego w Opolu może być objętych programem.

- Choć ustawa pozwoliła na dofinansowanie zakupów lokali „z drugiej ręki”, to w praktyce dostęp do takich ofert w niektórych lokalizacjach jest łatwy, a w innych okazuje się nie lada wyzwaniem - podkreśla Bartosz Turek z Lion’s Banku. - Limity kwalifikujące do dopłat są ustalane w oderwaniu od cen faktycznie płaconych za mieszkania

Wskaźniki te ustalane są przez wojewodów w oparciu o aktualne dane GUS dotyczące przeciętnych kosztów budowy mieszkań w budownictwie wielorodzinnym. Ale takie dane bywają nieprecyzyjne. Bank Gospodarstwa Krajowego, który obsługuje program, tłumaczy, że limity w większości województw rosną (w tym na Opolszczyźnie) i są większe nawet o 10 procent niż w momencie startu programu.
Ustawa wprowadzająca program była niedawno zmieniana. Kto może się teraz starać o dofinansowanie?
Opolanie w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka, limit wieku nie dotyczy osób wychowujących min. trójkę potomstwa). Program przewiduje zakup na rynku pierwotnym lub wtórnym lokalu mieszkalnego do 75 m kw. lub domu jednorodzinnego do 100 m kw. albo odpowiednio do 85 m kw. i 110 m kw. (jeżeli nabywca wychowuje minimum trójkę dzieci).

Kredyt zaciągnięty musi być na co najmniej 50 proc. ceny mieszkania i na co najmniej 15 lat.

Nie można także posiadać innego mieszkania (również w przeszłości). Wymóg ten nie dotyczy osób wychowujących min. trójkę dzieci.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska