Opolanie nie garną się do nauki chińskiego

fot. Sławomir Mielnik
Instytut będzie zachęcał opolan do nauki chińskiego, organizując bezpłatne lekcje. Pierwsza odbyła się w ubiegły czwartek.
Instytut będzie zachęcał opolan do nauki chińskiego, organizując bezpłatne lekcje. Pierwsza odbyła się w ubiegły czwartek. fot. Sławomir Mielnik
Na ogłoszone w Instytucie Konfucjusza zimowe kursy językowe zgłosiły się tylko dwie osoby.

Instytut Konfucjusza powstał, aby uczyć mieszkańców Opolszczyzny języka chińskiego. O ile placówka tętni życiem podczas darmowych imprez kulturalnych, jak obchody nowego roku chińskiego czy wykłady o religiach wschodu, to zainteresowanie nie przekłada się na liczbę opolan przychodzących na płatne kursy językowe.

Już wiadomo, że planowane na 16 lutego zajęcia nie wystartują w terminie bo na razie jest tylko dwójka chętnych. Pracownicy martwią się, że stracą pracę, a cały instytut "pójdzie z torbami".

- Nie ma takiej możliwości. Nasza działalność jest finansowana przez Hanban - Biuro Międzynarodowej Rady Języka Chińskiego - uspokaja - Maria Kania, dyrektor Instytutu Konfucjusza. - Nie mamy wypracowywać zysku, lecz promować kulturę Chin. Jeśli chodzi o samą naukę chińskiego to prowadzimy osiem grup. Zimowy nabór ogłosiliśmy na prośbę samych opolan - dodaje.
Według niej małe zainteresowanie kursami może wiązać się również z tym, że nie wszyscy w naszym regionie o instytucie wiedzą.

- Dlatego jesteśmy w trakcie przygotowywania kampanii reklamowej. Drukujemy ulotki, które roześlemy po szkołach i różnych instytucjach. Będą też plakaty w mieście - mówi Maria Kania. Instytut chce też zachęcać do nauki chińskiego. Już odbyła się pierwsza pokazowa lekcja chińskiego. Będą kolejne.

- Być może problemy z zapełnieniem kursów biorą się też stąd, że zajęcia odbywają się w tygodniu, wczesnym popołudniem kiedy większość ludzi jest jeszcze w pracy. Dlatego rozważamy wprowadzenie weekendowych kursów - dodaje.

Zdaniem prof. Marka Tukiendorfa prorektora ds. nauki Politechniki Opolskiej z czasem ludzie zrozumieją jak cenna jest umiejętność porozumiewania się po chińsku. - Ludzie muszą sobie uświadomić , że chiński choć trudny jest językiem przyszłości - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska