Opolanie opowiedzą o dramatycznej powodzi z 1997 roku

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Podczas powodzi tysiąclecia z 1997 roku na Opolszczyźnie uszkodzonych zostało ponad 14 tys. mieszkań, a straty w nich wyceniono na ok. 300 milionów złotych. Ucierpiały też 162 placówki oświatowe (zniszczenia oszacowano na 80 mln złotych) oraz 923 kilometry dróg i 254 mosty. Ogół strat na Opolszczyźnie wyliczany jest na około 10 – 11 miliardów złotych.
Podczas powodzi tysiąclecia z 1997 roku na Opolszczyźnie uszkodzonych zostało ponad 14 tys. mieszkań, a straty w nich wyceniono na ok. 300 milionów złotych. Ucierpiały też 162 placówki oświatowe (zniszczenia oszacowano na 80 mln złotych) oraz 923 kilometry dróg i 254 mosty. Ogół strat na Opolszczyźnie wyliczany jest na około 10 – 11 miliardów złotych. Tadeusz Kwaśniewski/archiwum
W lipcu przypada ćwierć wieku, odkąd żywioł przetoczył się m.in. przez Opolszczyznę. Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza we wtorek (12.07) na spotkanie, podczas którego osoby zaangażowane w niesienie pomocy i dokumentowanie skutków kataklizmu opowiedzą o swoich wspomnieniach z tego okresu. Dyskusji będzie towarzyszyć wystawa i pokaz filmów.

Swoimi fotograficznymi wspomnieniami podzielą się m.in. Jerzy Stemplewski, Krzysztof Świderski oraz Andrzej Konopacki. Dramatyczne momenty uda się też odtworzyć za sprawą archiwalnych nagrań Urszuli Spyrki, byłej reportażystki Radia Opole.
Radio, obok Instytutu Śląskiego, biblioteki Uniwersytetu Opolskiego, Młodzieżowego Domu Kultury, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej czy Nowej Trybuny Opolskiej boleśnie doświadczyło skutków wielkiej wody.

– Chcemy przypomnieć ten czas, porozmawiać o tym jak się wtedy zjednoczyliśmy. Spojrzymy na zmiany w naszym mieście, które miały miejsce od czasów popowodziowych – mówi Tadeusz Chrobak, dyrektor WBP.

Oprócz wspomnień, spotkanie będzie też okazją do dyskusji o obecnej sytuacji przeciwpowodziowej regionu.

– Po powodzi w dwa lata udało się naprawić najpoważniejsze zniszczenia. Później nastąpił czas pragmatyki i budowa wałów, polderów, zbiorników. Od kilku lat, kiedy sprawy przeciwpowodziowe przejęła nowa instytucja Wody Polskie, mamy do czynienia z stagnacją – ocenia Tadeusz Jarmuziewicz z departamentu infrastruktury i gospodarki w urzędzie marszałkowskim, który będzie jednym z uczestników dyskusji.

Przypomnijmy. Podczas powodzi tysiąclecia z 1997 roku w całym regionie uszkodzonych zostało ponad 14 tys. mieszkań, a straty w nich wyceniono na ok. 300 milionów złotych. Ucierpiały też 162 placówki oświatowe (zniszczenia oszacowano na 80 mln złotych) oraz 923 kilometry dróg i 254 mosty. Ogół strat na Opolszczyźnie wyliczany jest na około 10 – 11 miliardów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska