Opolanie pobiegli „Tropem Wilczym”. Biegiem uczcili bohaterów podziemia antykomunistycznego

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Dziś Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym na stałe wpisał się w kalendarz sportowych imprez w Opolu
Dziś Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym na stałe wpisał się w kalendarz sportowych imprez w Opolu Mateusz Majnusz
5 marca po raz kolejny odbył się w Opolu Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", który łączy w sobie sport i patriotyzm, a także przypomina o naszej historii i narodowej tożsamości. W imprezie wzięło udział kilkuset mieszkańców. Zobacz zdjęcia z imprezy.

Bieg został zorganizowany na dwóch dystansach, aby każdy mógł wziąć w nim udział. Pierwszy z nich to 10 km, który wystartował o godzinie 12. To wyzwanie dla osób, które chciały przetestować swoje umiejętności biegowe i sprawdzić swoje siły na dłuższym dystansie.

Natomiast dla reszty uczestników, w tym rodzin z dziećmi, organizatorzy przygotowali symboliczny dystans o długości 1963 m, co jest nawiązaniem do roku śmierci sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął w obławie w 1963 roku.

Opolanie godnie uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Jak podkreślali organizatorzy, nazwa biegu nawiązuje do kryptonimu Żołnierzy Wyklętych - "Wilczym". Biegacze mieli więc okazję pobiec "tropem" bohaterów walki o wolność i niepodległość Polski.

- Uczestnicy biegu mają okazję nie tylko uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych, ale także wziąć udział w wyjątkowej imprezie sportowej, która ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej - podkreśla organizator Albert Ogiolda ze Stowarzyszenia Kibiców Odry Opole Jedna Odra.

- Chcemy przypomnieć o ważności pamięci o Żołnierzach Wyklętych oraz ich poświęceniu i heroizmie. Bieg ma także na celu zachęcenie do refleksji nad historią Polski i przypomnienie o wartościach, które były i są dla nas ważne - dodaje.

Na wszystkich uczestników czekały na mecie pamiątkowe medale.

- Chciałem uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność Polski. Chcę, aby moje pokolenie i przyszłe pokolenia pamiętały o bohaterach naszej historii i ich poświęceniu dla naszej ojczyzny - mówił zaraz po ukończonym biegu 12-letni uczestnik biegu.

Z roku na rok bieg rośnie

W 2013 roku grupa pasjonatów zorganizowała po raz pierwszy bieg „Tropem Wilczym”. Edycja ta miała charakter surwiwalowy i wzięło w niej udział 50 osób. Rok później biegano w parku Skaryszewskim, a na starcie stanęło 1500 zawodników.

Od 2015 roku impreza ma charakter ogólnopolski. Bieg odbył się wówczas w 81 miastach i zgromadził 21 tys. ludzi.

Rok później liczby te zostały podwojone. Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych 40 tysięcy osób biegało w 170 miastach.

Dziś Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym na stałe wpisał się w kalendarz sportowych imprez w Opolu. W tym roku pobito także kolejny rekord. Bieg odbył się aż w ośmiu miejscowościach Opolszczyzny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska