Opolanie upamiętnili ofiary AIDS

fot. Mariusz Jarzombek
Kilkaset czerwonych zniczy ułożonych w kształt wstążki zapalili opolanie z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z AIDS.
Kilkaset czerwonych zniczy ułożonych w kształt wstążki zapalili opolanie z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z AIDS. fot. Mariusz Jarzombek
Kilkaset czerwonych zniczy ułożonych w kształt wstążki zapalili dziś (1 grudnia) opolanie z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z AIDS.

- Przyszłyśmy tu po to, aby pokazać, że z zakażeniu wirusem HIV i AIDS da się zapobiec, że jesteśmy z chorym i że pamiętamy o tych, co odeszli - powiedziała nto Samuela Migas, która razem z koleżankami przyszła wczoraj na opolskim Rynek aby zapalić znicz.

Szacunkowa liczba osób zarażonych wirusem HIV to około 33 mln osób. W Polsce stwierdzonymi nosicielami jest ponad 11 tysięcy osób. Dwa razy tyle - podobnie jak na całym świecie - jeszcze o tym nie wie.

- AIDS czy HIV to nie jest choroba dotykająca środowisk patologicznych ale często bogatych, wykształconych osób - tłumaczył Roman Kulej, szef organizującego happening opolskiego Monaru. - Choć zarażenie nie jest proste musimy wiedzieć, że każdy z nas może być chory. Nigdy nie wiemy, czy ktoś, z kimś kiedyś nie byliśmy nie zaraził nas wirusem.

- Dlatego ważne jest zbadanie się na nosicielstwo - dodała Mirosława Olszewska Pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Przeciwdziałania Narkomanii. - To nic nie kosztuje i jest anonimowe. A trzeba wiedzieć, że dzięki temu możemy uratować życie własne i naszych bliskich.

Na całej Opolszczyźnie zakażonych wirusem HIV jest 213 osób. Od 1985 roku na AIDS zachorowało 50 osób. Do dziś żyje zaledwie 30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska