Opolanie w finale Quarry Life Award

Archiwum
W trakcie konkursu organizowano liczne seminaria. Badacze z całej Polski odwiedzali kamieniołomy, w których będą m.in. wprowadzać nowe gatunki roślin.
W trakcie konkursu organizowano liczne seminaria. Badacze z całej Polski odwiedzali kamieniołomy, w których będą m.in. wprowadzać nowe gatunki roślin. Archiwum
HeidelbergCement, do którego należą spółki Grupy Górażdże, organizują międzynarodowy konkurs. Do finału dostała się grupa z Uniwersytetu Opolskiego.

Chodzi o międzynarodowy konkursu "Quarry Life Award" - w wolnym tłumaczeniu "Przywróć życie w kamieniołomach". Pomysłodawcą i organizatorem jest koncern HeidelbergCement, do którego należą spółki Grupy Górażdże.

Celem projektu jest poszukiwanie nowych pomysłów na ochronę i promocję różnorodności gatunków roślin i zwierząt na terenach kopalń surowców mineralnych należących do koncernu HeidelbergCement. To konkurs naukowo-dydaktyczny skierowany głównie do środowiska naukowców i studentów kierunków przyrodniczych, ochrony środowiska, oraz organizacji ekologicznych i klubów ochrony przyrody.

W Polsce do konkursu zakwalifikowano 5 propozycji, które zostały złożone przez studentów i naukowców związanych z Uniwersytetem Opolskim, Uniwersytetem Wrocławskim i Śląskim Uniwersytetem Medycznym.

Projekty będą realizowane na terenie trzech kopalni należących do Grupy Górażdże: kopalni wapienia Górażdże oraz kopalniach surowców mineralnych Malerzowice i Szczytniki. Wśród finalistów znalazła się Marlena Kłosek, studentka Uniwersytetu Opolskiego.

Jej praca dotyczy jarzęba brekinia. - To gatunek drzewa, który naturalnie występował na ternie Kopalni Górażdże, ale jego liczba na skutek prowadzonych prac zmniejszyła się - tłumaczy studentka Uniwersytetu Opolskiego. - W celu odtworzenia pierwotnego stanu terenu pokopalnianego wykonano wprawdzie nasadzenia tej rośliny, jednak nie wszędzie się przyjęła. Teraz trzeba podjąć kolejne działania, by uratować tą rzadką i chronioną roślinę.

- Wybierając projekty, kierowaliśmy się m.in. zgodnością pomysłu z celami strategii ochrony bioróżnorodności, oryginalnością projektu oraz tym czy przewiduje on działanie skierowane dla dobra jak największej grupy gatunków lub siedlisk - mówi dr Arkadiusz Nowak, przewodniczący jury konkursowego z Cementowni Górażdże.

Realizacja pięciu wyłonionych projektów rozpocznie się w marcu, a zakończenie przewidziano na wrzesień. Wtedy też odbędzie się gala, podczas, której zostaną nagrodzone trzy najlepsze projekty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska