Opolanka uhonorowana prestiżową nagrodą w Ameryce! Konkurencja była duża

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Danuta Piątkowska od lat mieszka w Nowym Jorku, ale chętnie wraca do Opola. Badaczka została laureatką tegorocznej edycji konkursu Wybitny Polak w USA.
Danuta Piątkowska od lat mieszka w Nowym Jorku, ale chętnie wraca do Opola. Badaczka została laureatką tegorocznej edycji konkursu Wybitny Polak w USA. Wojtek Maślanka/Nowy Dziennik
Pochodząca z Opola dr hab. Danuta Piątkowska została laureatką tegorocznej edycji konkursu Wybitny Polak w USA.

Wyróżnienie przyznawane jest w pięciu kategoriach: osobowość, nauka, kultura, biznes oraz w kategorii młody Polak (tym razem - w związku z jubileuszową edycją - przyznano jeszcze honorową nagrodę). Danuta Piątkowska zwyciężyła w kategorii nauka.

Badaczka jest autorką ponad 100 publikacji, poświęconych głownie Polonii. Wśród nich są m.in. „Polskie kościoły w Nowym Jorku”, czy „Polonijny Nowy Jork”. W ubiegłym roku ukazała się jej najnowsza książka „Na antenie polonijnego Radia Rytm w Nowym Jorku”, poświęcona popularnej wśród Polaków mieszkających za oceanem rozgłośni.

Danuta Piątkowska ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną, z której później powstał Uniwersytet Opolski. Tu, w instytucie historii, obroniła pracę doktorską. Do Ameryki wyjechała na stypendium, a finalnie zamieszkała na stałe. Jej związki z Opolem są jednak żywe. Do dziś mówi o sobie, że czuje się opolanką. Prywatnie jest siostrą prof. Wiesławy Piątkowskiej-Stepaniak, byłej prorektor UO.

Danuta Piątkowska dwukrotną była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej, a także członkiem Rady Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku i Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego. W 2009 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego RP odznaczył ją brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

- Wśród nominowanych do tytułu Wybitny Polak w USA 2020 znalazło się wielu znanych i zasłużonych kandydatów. Dlatego też wybór zwycięzców nie był łatwy, więc typy jurorów były mocno zróżnicowane - napisał wydawany w Nowym Jorku „Nowy Dziennik”. - Dowodem tego był fakt, że prawie we wszystkich kategoriach musiała się odbyć druga tura głosowana przeprowadzana wśród dwóch lub trzech (w przypadku remisu) kandydatów, którzy otrzymali najwięcej punktów.

Konkurs, organizowany przez stowarzyszenie Pangea Network USA oraz Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, odbywa się od 2010 roku, więc tegoroczna edycja jest jubileuszowa. Laureatów poznaliśmy tradycyjnie, w maju, natomiast uroczystą galę - z uwagi na pandemię koronawirusa - przeniesiono na jesień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska