Opolanki odznaczone medalem “Sprawiedliwy wśród narodów świata"

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Medal odbierają dzieci Jadwigi Kozłowskiej-Borkowskiej (od prawej): Grzegorz Puzio i Lucylla Grabowska.
Medal odbierają dzieci Jadwigi Kozłowskiej-Borkowskiej (od prawej): Grzegorz Puzio i Lucylla Grabowska. Edyta Bednarska-Kolbiarz
Medale za ratowanie Żydów przed holocaustem przyznano pośmiertnie mieszkankom Nysy i Brzegu.

Wiceambasador Izraela wręczył dziś we wrocławskiej synagodze medale “Sprawiedliwy wśród narodów świata" dwóm Opolankom. Otrzymały je: Jadwiga Kozłowska-Borkowska, zmarła w 2000 roku mieszkanka Nysy, oraz również nieżyjąca już Stefania Smykała z Brzegu. Medale odebrały ich dzieci i wnuki.

Jadwiga Kozłowska-Borkowska w czasie wojny przez dwa lata ukrywała w swoim mieszkaniu w Krakowie koleżankę gimnazjalną Irenę Eurlich, która uciekła z likwidowanego getta w Skawinie. Po wojnie pani Jadwiga osiedliła się w Nysie, a Irena Eurlich wyjechała do Izraela.

Pani Jadwiga nigdy, nawet rodzinie, nie chwaliła się wspieraniem Żydów w czasie okupacji. Dopiero po jej śmierci dzieci odkryły jej wieloletnią korespondencję powojenną z Ireną (po mężu Neumann). Wśród dokumentów było oświadczenie napisane u notariusza w Hajfie w 1961 roku, w którym Irena opisuje, w jaki sposób Jadwiga dostarczała jej schronienie, dokumenty, żywność i leki. Dokumenty stały się podstawą do przyznania honorowego wyróżnienia za ratowanie Żydów przed zagładą.

- Mama pomogła w życiu wielu ludziom - mówi Grzegorz Puzio, syn pani Jadwigi.

Stefania Smykała w czasie wojny także mieszkała w Krakowie. Razem ze swoim ojcem Michałem Dąbrowskim ukrywała przed Niemcami 16-letniego Jakuba Srokę. Po wojnie pani Stefania przeniosła się do Brzegu. Jej córka i wnuczka do dziś mieszkają w Skarbimierzu.

Urząd Miejski w Brzegu na prośbę ambasady Izraela ustalił ich dane i umożliwił zaproszenie na dzisiejszą uroczystość.

Medal “Sprawiedliwy wśród narodów świata" jest przyznawany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie za ratowanie Żydów w czasie II wojny. Otrzymało go dotychczas 23 tys. osób, w tym 6,3 tys. Polaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska