Opolanki wzięły udział w konkursie E(x)plory

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Jeśli chcesz zobaczyć mapę najgłośniejszych miejsc w Opolu, zajrzyj na stronę Staszica.
Jeśli chcesz zobaczyć mapę najgłośniejszych miejsc w Opolu, zajrzyj na stronę Staszica. Fot. Staszic [O]
Badaniem hałasu zajęły się Patrycja Mielczarek i Aleksandra Pasoń ze Staszica. Biologię i astronomię reprezentowały Alicja Barysz i Nina Bąkowska z III LO.

E(x)plory to największy w Polsce konkurs naukowy skierowany do osób w wieku 13-20 lat, pozwalający młodzieży tworzyć projekty naukowe, rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać wiedzę.

Patrycja Mielczarek i Aleksandra Pasoń uczennice klasy 4G ZSZ im. S. Staszica w Opolu uczestniczyły w regionalnym konkursie E(x)plory 2016 we Wrocławskim Parku Technologicznym. Prezentowały one projekt pt. „Miasto ogarnięte hałasem”. Dziewczyny zrobiły pomiary natężenia hałasu w Opolu o różnych porach dnia, przeprowadziły również ankiety wśród mieszkańców i pracowników służby zdrowia. W oparciu o swoje badania wykonały mapkę obrazującą poziom natężenia hałasu miasta Opola, co daje możliwość zastosowania środków zmniejszających hałas w tych miejscach.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola. archiwum [O]

Patrycja i Aleksandra stanęły w szranki z uczniami, którzy reprezentowali różne dziedziny nauki zaczynając od sposobu wyznaczania toksyczności gleby, poprzez zmodernizowany wózek inwalidzki, konstruowanie drukarki 3D, materiał murowy o strukturze fraktalnej, skrobię - plastik przyszłości, analizy architektury naczyń krwionośnych siatkówki do drona monitorującego trudno dostępne miejsca (to tylko kilka z wielu projektów konkursu). Do etapu regionalnego zakwalifikowało się 32 projekty z 200 zgłoszonych.

Wśród nich były także dwa projekty uczennic III LO w Opolu. Tegoroczna maturzystka Alicja Barysz, zaprezentowała pracę przyrodniczą pt. „Wpływ kwasu 1-N-naftyloftalamowego na wymiary merystemu wierzchołkowego pędu Arabidopsis thaliana” . Uczennica klasy I matematyczno - informatycznej, Nina Bąkowska, pasjonatka astronomii, przedstawiła pracę dotyczącą „Badania faz Księżyca oraz ich wpływu na poziom wody mórz i oceanów na Ziemi”.

Uczestnicy konkursu muszą znać dotychczasowy stań badań w dziedzinie naukowej, w której realizują swój projekt, zaproponować nowatorskie rozwiązania oraz umieć zaprezentować zastosowaną w projekcie metodę badania. Każdy z uczestników, którego projekt zostanie zakwalifikowany do II etapu Konkursu, może również ubiegać się o udział w stażach badawczo -rozwojowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska