Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole. 130 lat od włączenia Pasieki w granice miasta. Jak prezentowała się na przestrzeni lat?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Zamek Piastowski na Pasiece - grafika z 1883 roku autorstwa Theodora Blätterbauera.
Zamek Piastowski na Pasiece - grafika z 1883 roku autorstwa Theodora Blätterbauera. SBC
Choć Pasieka wraz ze Starym Miastem stanowi najstarszą część Opola, to w granicach administracyjnych miasta znalazła się dopiero w 1891 roku. O 130. rocznicy tego wydarzenia przypomina rada dzielnicy Stare Miasto, przy okazji ponawiając postulat uczynienia z Pasieki parku kulturowego.

Pasieka - 130 lat od włączenia w granice Opola

Historia osadnictwa na Pasiece jest oczywiście o wiele starsza. Sięga bowiem dwóch tysięcy lat wstecz, choć - jak czytamy w broszurze poświęconej Pasiece autorstwa Joanny Banik i Agnieszki Sałygi-Rzoncy z Narodowego Instytut Dziedzictwa, a wydanej przez radę dzielnicy - o stałym osadnictwie na terenie Ostrówka o powstaniu tam grodu można mówić dopiero na przełomie VIII i IX wieku.

"Po lokacji Opola (ok. 1217 r.) ta wczesnośredniowieczna osada straciła na znaczeniu i wyludniła się. W jej miejscu wzniesiono zamek, który wraz z prawie całym obszarem wyspy był własnością księcia (tylko jej północy cypel przy mostach przez Młynówkę i Odrę był objęty jurysdykcją miejską). Teren ten aż do niemal XIX w. pozostawał pod administracją zamkową i użytkowany był głównie na jej cele. Południową część wyspy stanowiły ogrody, łąka i nieużytki" - czytamy w opracowaniu.

Do urbanizacji Pasieki przystąpiono w okolicach połowy XIX wieku. Rozparcelowano teren, wytyczono sieć dróg, wyznaczono działki budowlane oraz rekreacyjne. Istotnym elementem było zadrzewienie ulic i skwerów. Samą Pasiekę włączono w granice Opola dopiero w 1891 r.

"Na przełomie XIX i XX w. wybudowano na wyspie szereg domów czynszowych i budynków użyteczności publicznej. Po I wojnie światowej na Turmstrasse (obecnie ul. Niedziałkowskiego) wzniesiono gmach Izby Handlowej, a nad samą Odrą gmach urzędu budownictwa wodnego. W 1931 r. przy Eichstrasse 1 (obecnie ul. Konsularna) mieścił się polski konsulat, który funkcjonował do września 1939 r." - wskazano w opracowaniu dotyczącym Pasieki.

Pasieka - historyczne ujęcia z tej części Opola

Opracowanie to ukazało się w 2018 roku. Wtedy też rada dzielnicy działająca na Pasiece postulowała ustanowienie na jej obszarze parku kulturowego, który dawałby jej szczególną ochronę dziedzictwa historycznego, architektonicznego i przyrodniczego. Z okazji okrągłej, 130. rocznicy włączenia Pasieki w granice Opole działacze rady dzielnicy Stare Miasto liczą, że temat ten znów będzie poddany dyskusji.

My zaś na okazję tej rocznicy przygotowaliśmy galerię, w której umieściliśmy historyczne ujęcia z Pasieki. Najstarsze pochodzą z końca XIX wieku oraz początku XX wieku. Dominują ujęcia Zamku Piastowskiego oraz Stawu Zamkowego, ale są też widoki z innych części tego terenu. Są też ujęcia z życia przedwojennego polskiego konsulatu, a także dramatycznego pożaru nowej synagogi z listopada 1938 roku. Nie brak też kadrów prezentujących ten obiekt sprzed Nocy Kryształowej.

Ale na tym nie koniec. W galerii prezentujemy też ujęcia prac archeologicznych prowadzonych na Ostrówku w latach 30., a także wykonanych kilkadziesiąt lat później, przy okazji budowy amfiteatru. Są też widoki z lat 70. A także ujęcia z powodzi z 1997 roku, która bardzo mocno doświadczyła mieszkańców Pasieki i która do tej pory pozostaje dla nich koszmarnym wspomnieniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto