Opole 2023. Jubileuszowy festiwal zmieni Opole w stolicę polskiej piosenki. Nie będzie jednak koncertu muzyki alternatywnej

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
W tym roku nie odbędzie się koncert muzyki alternatywnej, który od kilku lat, jako czwarty dzień festiwalu, odbywał się w poniedziałek.
W tym roku nie odbędzie się koncert muzyki alternatywnej, który od kilku lat, jako czwarty dzień festiwalu, odbywał się w poniedziałek. Sławomir Mielnik
Jubileuszowa edycja opolskiego festiwalu, który odbędzie się od 9 do 11 czerwca, upłynie pod znakiem sentymentalnych wspominek z poprzednich edycji. Stałym punktem festiwalu będzie koncert Debiutów i Premier. Nie odbędzie się jednak koncert muzyki alternatywnej.

Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu to jeden z najstarszych festiwali w Europie. W tym roku przypada okrągła, sześćdziesiąta rocznica tej imprezy. Z tej okazji miasto Opole, miejskie instytucje kultury oraz Telewizja Polska zorganizują szereg około festiwalowych wydarzeń towarzyszących.

Początek świętowania już w maju

Wszystko rozpocznie się od Dni Opola, które tradycyjnie odbędą się w maju. Kilkudniowa impreza w całości nawiązywać będzie do tegorocznego festiwalu. Miasto przygotowało z tej okazji wiele wydarzeń, które upamiętnią największych artystów, którzy występowali na deskach opolskiego amfiteatru, m.in.. Agnieszkę Osiecką czy zespół Republika.

Będą także wystawy fotograficzne, które na unikalnych archiwalnych fotografiach przedstawią historię opolskiego festiwalu sprzed kilkudziesięciu lat. Wiele ze zdjęć do tej pory nigdy nie było publicznie publikowanych.

Mieszkańcy będą mieć wiele do odwiedzenia

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przygotowuje wystawę plenerową poświęconą Florianowi Jesionowskiemu, autorowi projektu amfiteatru, którzy stworzył również – skromniutką jak na obecne czasy - oprawę scenograficzną I edycji KFPP w Opolu w 1963 roku.

Z kolei Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprezentuje m.in. wystawę przedstawiającą kostiumy, bilety i pamiątki sprzed lat. Zorganizowana zostanie konferencja naukowa poświęcona wpływowi opolskiego festiwalu na kształtowanie się muzyki w Polsce.

Już w czerwcu odsłonięcie nowego muralu

Tradycyjnie już podczas trwania festiwalu nie zabraknie odsłonięcia gwiazd w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki, kawiarenek z gwiazdami oraz – co staje się już powoli niepisaną tradycją – odsłonięcia muralu przedstawiają legendę opolskiej sceny.

W tym roku trasa „Muzycznych murali” wzbogaci się o dzieło przedstawiające Zbigniewa Wodeckiego. Wybrany w drodze konkursu mural zostanie namalowany na ścianie kamienicy znajdującej się na Starym Mieście przy ulicy Krupniczej 4 w Opolu naprzeciw placu św. Sebastiana.

W tym roku nie odbędzie się koncert muzyki alternatywnej, który od kilku lat, jako czwarty dzień festiwalu, odbywał się w poniedziałek.

- Miasto Opole i TVP nie rezygnują jednak z organizacji sceny alternatywnej w przyszłych latach – zapowiada Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji ratusza w Opolu.

Nie będzie także koncertu Rock Opole i Hip-Hop Opole.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska