Opole. 80 lat temu powołano Armię Krajową. Znamy harmonogram jubileuszowych uroczystości. Upamiętniają kombatanci, historycy, czy wojskowi

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Mjr Wanda Nowak do Armii Krajowej wstąpiła - mając 14 lat - w 1942 roku. Służyła w oddziale Kedywu w Zborowie, na trasie Lwów – Tarnopol. Od 2016 była honorowym prezesem okręgu opolskiego Światowego Związku Żołnierzy AK. Zmarła 12 lutego 2020 r.
Mjr Wanda Nowak do Armii Krajowej wstąpiła - mając 14 lat - w 1942 roku. Służyła w oddziale Kedywu w Zborowie, na trasie Lwów – Tarnopol. Od 2016 była honorowym prezesem okręgu opolskiego Światowego Związku Żołnierzy AK. Zmarła 12 lutego 2020 r. Krzysztof Ogiołda
Zbliża się 80. rocznica powołania Armii Krajowej. Środowiska kombatanckie, historycy, wojskowi, a także młodzi społecznicy szykują się do obchodów tego wydarzenia.

Armia Krajowa została powołana 14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysław Sikorski. Była kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), działających w konspiracji od września 1939 roku. W szczytowym momencie w AK służyło ok. 350 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy.

Armia Krajowa miała swoje struktury również na Opolszczyźnie. Istniał Inspektorat „Skorpion”, wchodzący w skład Śląskiego Okręgu AK. W kulminacyjnym momencie, przed rozbiciem przez Niemców w 1943 r. liczył ok. 3000 żołnierzy. W większości byli to działacze dawnego Związku Polaków w Niemczech.

- Opolszczyzna od początku wojny wchodziła w skład Śląskiego Okręgu SZP, potem ZWZ i AK. Podzielona była pomiędzy dwa inspektoraty: opolski o kryptonimie "Skorpion" i rybnicki nazwany "Żyrafą". "Skorpion" zbudowany był z dwóch obwodów - opolskiego i bytomsko-gliwickiego, dowodził nim kapitan Henryk Hulok. "Żyrafie" podlegał obwód raciborsko-kozielski z dowódcą porucznikiem Serafinem Myśliwcem – mówił w 2004 r. w wywiadzie dla NTO prof. dr. hab. Stanisław Senft z Instytutu Śląskiego, który zmarł 14 kwietnia 2021 roku.

W wyniku przesiedleń, po wojnie na teren województwa opolskiego trafiło sporo mieszkańców centralnej Polski i Kresów Wschodnich, którzy w czasie wojny działali w partyzantce. Do 1989 roku nie ujawniali swojej historii, bojąc się szykan ze stron władz komunistycznych.

Jubileusz 80. rocznicy powołania Armii Krajowej rozpocznie się w piątek, 11 lutego, spotkaniem z historykiem Wojciechem Kempą, który zajmuje się tematyką Inspektoratu „Skorpion”. Wydarzenie będzie współorganizowane przez stowarzyszenie Biało-Czerwone Opole oraz ŚZŻAK Okręg Opole.

Wykład odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia Jedna Odra przy ul. Plebiscytowej 18 o godzinie 18.00.

Główne uroczystości zaplanowane są na poniedziałek, 14 lutego. Współorganizowane są przez Urząd Wojewódzki i ŚZŻAK Okręg Opole.

Oto ich harmonogram:

  • 13.00 – msza św. w Parafii Przemienienia Pańskiego na os. Armii Krajowej
  • 14.00 – uroczystość pod pomnikiem Armii Krajowej. Pomnik znajduje się na os. Armii Krajowej, przy Parafii Przemienienia Pańskiego

W upamiętnienie Jubileuszu włączą się również żołnierze. Wojskowi 10 Opolskiej Brygady Logistycznej będą 11 lutego sprzątać teren przy pomnikach na os. Armii Krajowej. Żołnierze Obrony Terytorialnej 13 lutego zapalą natomiast znicze na grobach AK-owców ze swoich miejscowości.

- W przededniu 80 rocznicy wydania rozkazu Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego, o przemianowaniu Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, w niedzielę 13 lutego, o godzinie 14.00 – żołnierze Obrony Terytorialnej postawią w swoich miejscowościach światełko na grobach Bohaterów z AK lub miejscach Ich pamięci. Zapraszamy do dołączenia do tej inicjatywy i odwiedziny cmentarza, gdzie leżą Bohaterowie tamtych czasów – zachęca Maria Kołtunowska z zespołu prasowego WOT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska