Opole. Branża gastronomiczna zwolniona z opłaty za sprzedaż alkoholu w 2021 roku

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Opole. Branża gastronomiczna w mieście zwolniona z opłaty za możliwość sprzedaży alkoholu w 2021 roku
Opole. Branża gastronomiczna w mieście zwolniona z opłaty za możliwość sprzedaży alkoholu w 2021 roku Pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej w Opolu zostali zwolnieni z opłaty za sprzedaż alkoholu. Dotyczy to jednak tylko tych podmiotów, które prowadzą taką sprzedaż "na miejscu".

Możliwość zwolnienia przedsiębiorców z opłaty dającej prawo do sprzedaży alkoholu w ich lokalach pojawiła się w przepisach ustawowych pod koniec stycznia. Od tego czasu samorządy w całym kraju zaczęły wprowadzać takie zwolnienia. W woj. opolskim stało się to na przykład w Namysłowie.

Na takie sam ruch zdecydowani się też w Opolu. Aby nie czekać z wprowadzeniem stosownych przepisów do sesji wypadającej pod koniec lutego, zwołano sesję nadzwyczajną, tylko po to, aby przegłosować stosowną uchwałę.

- Zwolnienie z opłaty na sprzedaż napojów alkoholowych dotyczy tych podmiotów, które sprzedają go do spożycia na miejscu. Ze zwolnienia nie mogą korzystać sklepy detaliczne, hurtownie oraz firmy prowadzące usługi katernigowe - wyliczał Grzegorz Śliwiński, naczelnik wydziału spraw obywatelskich.

Wskazywał, że wpływy z opłaty koncesyjnej w 2021 roku planowane były na poziomie blisko 420 tys. zł. Do tej pory przedsiębiorcy wpłacili miastu z tego tytułu prawie 198 tys. zł. Pieniądze te mają być im zwrócone.

Zwolnienie z opłaty ma też dotyczyć tych przedsiębiorców, którzy w 2021 roku dopiero zamierzają rozpocząć działalność.

- Chcieliśmy złożyć propozycję tego projektu jako klub, ale uznaliśmy, że lepiej nie czekać i uczynić wnioskodawcą pana prezydenta - mówił Piotr Mielec, lider klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego. - Przedsiębiorców nie interesuje kto składa wniosek, tylko aby takie wsparcie było możliwe. Dobrze, że może ono trafić też do tych, którzy uruchomią działalność gastronomiczną w tym roku. Liczymy też, że jak najszybciej zniesione będą obostrzenia - mówił.

Dodajmy, że wniosek o zwolnienie przedsiębiorców z opłat składał też Sławomir Batko, wiceprzewodniczący rady miasta z ramienia klubu PiS.

Przemysław Pospieszyński, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, podczas sesji pytał, czy oprócz zwolnienia z opłat koncesyjnych w 2021 roku oraz wprowadzonej blisko rok temu obniżki czynszów w miejskich lokalach ratusz planuje jeszcze jakieś formy wspierania przedsiębiorców.

Arkadiusz Wiśniewski odpowiedział, że miasto będzie się przyglądać ich sytuacji i analizować jakie formy pomocy można jeszcze wprowadzić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska