Opole chce kupić elektryczne autobusy dla MZK

Piotr Guzik
Autobusy elektryczne mogą się pojawić w Opolu. Miasto będzie brało udział w konkursie na dofinansowanie ich zakupu.
Autobusy elektryczne mogą się pojawić w Opolu. Miasto będzie brało udział w konkursie na dofinansowanie ich zakupu. Sebastian Wołoch
Opolski ratusz planuje zakup pięciu elektrycznych autobusów. Miasto zamierza zawalczyć o unijne dofinansowanie w krajowym konkursie. Konkurencja będzie bardzo silna.

Trwa modernizacja taboru Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu. W trzech transzach miasto postanowiło kupić łącznie 61 autobusów. Obecnie po ulicach Opola jeździ 28 z nich: 15 pojazdów przegubowych, o długości 18 metrów, oraz 13 autobusów o standardowej długości 12 metrów. Kolejne 23 pojazdy - 20 autobusów 12-metrowych i trzy 10-metrowe - mają się pojawić na przełomie 2018 i 2019 roku. Na ogłoszenie czeka jeszcze przetarg na kupno pozostałych 11 pojazdów: specjalistycznego holownika oraz 10 autobusów 12-metrowych.

Wszystkie te autobusy mają silniki Diesla. Ekolodzy wielokrotnie wytykali miastu, że postawiło na pojazdy spalinowe zamiast autobusów elektrycznych. Urzędnicy ripostowali, że pojazdy spełniają najwyższe normy emisji spalin Euro6, a zakup pojazdów elektrycznych oznaczałby mniej nowych pojazdów w taborze MZK.

- Wtedy obok autobusów elektrycznych po Opolu jeździłyby też pojazdy starsze. Droga, którą wybraliśmy, umożliwia eliminację „kopciuchów” z ulic - argumentował Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu.

Okazuje się jednak, że miasto nie odpuściło całkowicie zakupu autobusów elektrycznych. W budżecie na 2019 zaplanowano pieniądze na wkład własny do konkursu na dofinansowanie zakupu takich pojazdów. - Aplikujemy o dofinansowanie kupna pięciu elektrycznych autobusów oraz montażu infrastruktury do ich ładowania. Całość warta jest około 15 mln zł - mówi Tomasz Zawadzki.

- Wymogi konkursu są takie, że trzeba wskazać konkretną linię do „zelektryfikowania”. Wybraliśmy linię nr 25, która kursuje pomiędzy pętlami na ulicach Prószkowskiej i Pużaka. Na terenie tej pierwszej powstałaby stacja ładowania, a druga znajdowałaby się w zmodernizowanej zajezdni przy ul. Kępskiej - zapowiada.

Konkurs organizuje Centrum Unijnych Projektów Transportowych. W puli jest około 300 mln zł. O wygraną nie będzie łatwo, bowiem miast mogących się o dofinansowanie zakupu autobusów elektrycznych jest około 200.

- Nabór rozpocznie się na początku 2019 roku, a wyniki powinny być w jego połowie - mówi naczelnik wydziału transportu.

FLESZ - Od października można prowadzić auto bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC

Centrum przesiadkowe ma powstać w miejsce dworca PKS w Opolu

Centrum przesiadkowe na dworcu PKS w Opolu ma kosztować 46 m...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska