Opole chce ściągnąć inwestorów ulgą podatkową

Artur Janowski Janowski
Hala fabryczna Polarisa, który od 2014 roku jest obecny w Opolu.
Hala fabryczna Polarisa, który od 2014 roku jest obecny w Opolu. Fot. SM
Właściciele hal w strefie ekonomicznej będą mogli uzyskać ulgę podatkową. To kolejny pomysł władz Opola, które chcą ściągnąć do regionu dużego inwestora.

Nowa ulga w podatku od nieruchomości powinna wejść w życie już w lutym, a jej wprowadzenie to element uatrakcyjniania oferty, jaką miasto zachęca przedsiębiorców do zainwestowania w strefie ekonomicznej na terenie Opola.

- Pomoc adresowana jest dla przedsiębiorców, którzy wybudują budynek pod wynajem o powierzchni użytkowej co najmniej 10 000 metrów kwadratowych, gdzie potem będą funkcjonować firmy posiadające zezwolenie na działalność w strefy ekonomicznej – wyjaśnia Piotr Merta, kierownik Biura Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta Opola.

Urzędnicy liczą, że pomoc w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości w wysokości 35 procent w okresie do 10 lat będzie atrakcyjna dla deweloperów i wpłynie na rozwój powierzchni przemysłowej, której w Opolu brakuje.

Warto pamiętać, że coraz więcej firm produkcyjnych odchodzi od modelu, że to one są właścicielem budynku, gdzie prowadzona jest działalność.

10 tys. metrów kwadratowych musi mieć co najmniej hala w strefie, aby jej właściciel mógł liczyć na ulgę podatkową.

- Obecnie najczęściej hala jest dzierżawiona przed przedsiębiorcę, co pozwala na rozłożenie kosztów, czy minimalizowanie ryzyka inwestycyjnego – wyjaśnia Merta. - Aktualnie brak nam mechanizmów pozwalających wprost zachęcić firmy wyspecjalizowane w budowie hal produkcyjnych pod wynajem, a to wpływa na mniejszą konkurencyjność Opola w przyciąganiu inwestycji przemysłowych. Dzięki czasowemu zwolnieniu z podatku deweloperzy będą mogli zaproponować niższe stawki wynajmu hal, co z kolei wpłynie pozytywnie na konkurencyjność miasta w stosunku do ofert innych samorządów.

100 hektarów do wzięcia

Ulga będzie wykorzystana głównie przy zagospodarowywaniu terenu strefy o powierzchni ponad 100 hektarów w Karczowie, który od stycznia znalazł się w granicach Opola.

Co ważne, grunty leżą kilka kilometrów od strefy ekonomicznej przy ulicy Północnej i na razie nie są zagospodarowane. Mają jednak spore atuty. Są blisko autostrady, a co ważne - posiadają jednego właściciela, którym jest Agencja Nieruchomości Rolnych.
Jesienią ubiegłego roku miasto wprowadziło jeszcze jedną ulgę podatkową, właśnie z myślą o Karczowie. Aby z niej skorzystać, trzeba zainwestować co najmniej 75 milionów złotych, a także utworzyć minimum 100 miejsc pracy w okresie do trzech lat. Dzięki temu inwestor może liczyć na ulgę w podatku od nieruchomości w wysokości 35 procent nawet na okres 10 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska