Opole coraz bardziej kulturalne

fot. Krzysztof Świderski
Kabaret Paranienormalni był jednym z gości "Oderki".
Kabaret Paranienormalni był jednym z gości "Oderki". fot. Mariusz Jarzombek
To był dobry rok dla opolskiej kultury. Tylko przez imprezy organizowane przez MOK przewinęło się ponad 100 tysięcy osób.

O wydarzeniach kulturalnych nigdy nie można powiedzieć, że jest ich wystarczająca ilość. Zawsze chciałoby się więcej - mówi Ryszard Zembaczyński, prezydent Opola - Nie możemy równać się z Krakowem czy Wrocławiem, ale z miastami Górnego Śląska już tak. U nas wbrew pozorom bardzo wiele się dzieje. Cały czas pojawia się coś nowego, choćby prywatny teatr Andrzeja Czernika.

Dużym wydarzeniem teatralnym 2007 roku, była majowa premiera w teatrze Eko Studio, właśnie Andrzeja Czernika. Wystawiono tam sztukę o ostatnich opolskich Piastach - Mikołaju II i Janie III Dobrym - pierwszą w dziejach miasta opowiadającą o historii tych ziem.

Sukcesy odnosił również Opolski Teatr Lalki i Aktora. Sztuka, której premiera odbyła się w tym roku, czyli "Spowiedź w drewnie. Żywoty świętych", została obsypana nagrodami w trakcie Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalkowych.

- Poza tym każda premiera, a w tym roku było ich u nas sześć, to wielkie wydarzenie - mówi Krystian Kobyłka, dyrektor teatru.

XXXII Opolskie Konfrontacje Teatralne przyniosły natomiast cztery nagrody dla Teatru im. Jana Kochanowskiego. Jurorzy docenili twórców sztuki "30 sekund". Wyróżnienie za reżyserię otrzymała Bogna Podbielska, za scenografię - Marcin Chlanda, a nagrody aktorskie odebrali Mirosław Bednarek i Maciej Namysło.
Sporo działo się również w Galerii Sztuki Współczesnej, która w minionym roku zorganizowała 52 wystawy.

- Co tydzień był u nas wernisaż - mówi Anna Potocka, dyrektor galerii. - Z naszymi pracami byliśmy nie tylko w Opolu. Organizowaliśmy wystawy w Czechach, Niemczech, a także we Francji.

Nie można też zapominać o wrześniowym kulturalnym najeździe na Kraków. Z poselstwem pojechali tam opolscy artyści, naukowcy i samorządowcy. Było to pierwsze od wielu lat spotkanie mieszkańców tych partnerskich miast.
Na brak wydarzeń nie mogą też narzekać miłośnicy zabytków. Na początku grudnia w okolicach mostu Katedralnego odkryto pozostałości średniowiecznej Bramy Odrzańskiej oraz murów obronnych miasta. Pod koniec grudnia natomiast Muzeum Śląska Opolskiego otwarzyło dla zwiedzających nowy obiekt - kamienicę czynszową z mieszczańskimi wnętrzami z lat 1890 - 1945. Muzeum Wsi Opolskiej ruszyło natomiast z nowym cyklem lekcji muzealnych "Żywot Ślązaka poczciwego".
W lutym rozpoczęły się Opolskie Demonstracje Kabaretowe. W pięciu edycjach wystąpiła pierwsza liga młodych polskich kabaretów: Formacja Chatelet, Neo-Nówka, Kabaret Młodych Panów, Paranienormalni.

Koncerty to specjalność Miejskiego Ośrodka Kultury. W każdym uczestniczyło ponad 200 osób.

- Jeżeli doliczyć do tego, Jarmark Franciszkański i sylwestra pod chmurką, to można powiedzieć, że przez nasze imprezy przewinęło się około 100 tysięcy osób - mówi Rafał Poliwoda, dyrektor MOK. - To był dobry rok. W tym czekają nas m.in. 50. urodziny GSW i 70. - teatru lalki.

Sonda - najciekawsze wydarzenie kulturalne 2007 roku...

Kamienica mieszczańska to nowy obiekt do zwiedzania w Muzum Śląska Opolskiego i dzieło jego dyrektora Urszuli Zajączkowskiej.
(fot. fot. Krzysztof Świderski)

Anna Potocka, dyrekor Galerii Sztuki Współczesnej:
- Moim zdaniem dużym wydarzeniem było poselstwo, z jakim opolanie pojechali do Krakowa. Byli tam nie tylko artyści, ale także ludzie nauki, biznesu. Mogliśmy pochwalić się tym, co mamy najlepszego. Na Plantach otwarliśmy wystawę plenerową pod tytułem "Kulturalne Opole 2006". Dotarły do mnie informacje, że wystawa ta została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców Krakowa.

Krystian Kobyłka, dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. A. Smolki:
- Jestem człowiekiem teatru i nie mogę żyć w oderwaniu od niego. Właśnie dlatego, jeżeli mam mówić o wydarzeniach kulturalnych roku 2007 nie związanych z moim teatrem, będę mówił o teatrze im. Jana Kochanowskiego. Każdego roku sporym przeżyciem i kulturalnym wydarzeniem jest dla mnie udział w organizowanych właśnie tam ogólnopolskich konfrontacjach teatralnych. Tak było i w minionym roku.

Jarosław Gałęza dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej:
- Tych wydarzeń w tym roku było sporo, ale przychodzi mi na myśl może nie ściśle związane z kulturą, ale ważne dla nas, mieszkańców Opola, przedsięwzięcie. Chodzi o oświetlenie kanału Młynówka. Wydarzenie ważne, bo stale obecne w naszym życiu. Trzeba też powiedzieć o otwarciu przez Muzeum Śląska Opolskiego kamienicy mieszczańskiej i otwarciu Szarej Willi, która ma szansę stać się bazą kulturalną miasta.

Łukasz zalewski, redaktor naczelny kwartalnika "Prowincja":
- Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym był organizowany przez szkołę TAK "Czas Teatru" oraz Konfrontacje Teatralne. Pierwsza impreza wniosła do miasta powiew nowości, młodości i prawdziwie żywej kultury dla wszystkich. Każdy mógł przecież przyjść do centrum miasta i zobaczyć jedno z kilkunastu przedstawień. Druga czyli Konfrontacje, prezentują bardzo wysoki poziom i z roku na rok są coraz lepsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska