Opole czeka boom na biurowce. Raport firmy Cushman&Wakefield

Artur Janowski
Planowane inwestycje biurowe w Opolu obecnie szacowane są na około 20 tys. m kw. powierzchni.
Planowane inwestycje biurowe w Opolu obecnie szacowane są na około 20 tys. m kw. powierzchni. Sławomir Mielnik
Renomowana firma Cushman & Wakefield ocenia, że w stolicy województwa przybędzie biurowców. Opole jest postrzegane jako dobrze rozwijający się ośrodek.

Według najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield, zajmującej się pośrednictwem w  nieruchomościach komercyjnych, rok 2015 był rekordowy pod względem podaży na rynku biurowym w Polsce.

- Za nami kolejny rok dynamicznego rozwoju rynków biurowych, z tym, że największym wzrostem cechowały się rynki regionalne - podkreśla Krzysztof Misiak, dyrektor Sekcji Miast Regionalnych w  Cushman & Wakefield. - Ich głównym atutem są wykwalifikowani pracownicy i duża liczba zdolnych studentów gotowych świadczyć usługi najwyższej jakości w sektorze BPO czy IT. Zaufanie do polskiego rynku ze strony globalnych korporacji z roku na rok rośnie i prognozy na kolejne lata są bardzo pozytywne.

Jak na tym tle wypada Opole? Nieźle, jest obecnie zaliczane do wschodzących rynków usług  biznesowych.

- Wiele firm z branży nowoczesnych usług rozważa umiejscowienie nowych oddziałów poza największymi aglomeracjami, w poszukiwaniu kadr, wykształconych, młodych ludzi i efektywności kosztowej, co stanowi dla Opola szansę na rozwój i zwiększenie liczby już funkcjonujących w mieście firm  -  oceniają przedstawiciele W&A.

- Opole postrzegane jest jako dobrze rozwijający się ośrodek, skupiający funkcje administracyjne, edukacyjne, gospodarcze i kulturalne. Istotne jest także zaangażowanie ośrodków akademickich w inicjatywę dostosowywania oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy -  podkreśla Marcin Siewierski, negocjator w Sekcji Miast Regionalnych w C&W. - Stolica województwa opolskiego jest dziś  szczególnie atrakcyjna dla firm zainteresowanych rozszerzeniem działalności lub konsolidacją. Lokalizacje takie przyciągają zarówno polskie, jak i międzynarodowe firmy outsourcingowe, stanowią też doskonałe miejsce dla oddziałów zatrudniających  około 100-200 osób.

Na razie jednak rynek nieruchomości biurowych w Opolu jest mały i skoncentrowany przede wszystkim w niewielkich nowych budynkach, kamienicach i starszych biurowcach klasy C. Największe istniejące inwestycje oferują 3-4 tys. m kw. powierzchni na wynajem, przy czym w ofercie znajdują się również budynki posiadające mniej niż 1 tys. m kw. Znaczną część rynku biurowego w Opolu stanowią budynki klasy B, a nowe biurowce budowane są głównie na siedziby konkretnych firm.

- Zasób nowoczesnej powierzchni biurowej szacujemy na poziomie około 25 tys. m kw., z ograniczonym dostępem wolnych powierzchni, które mogłyby zostać wynajęte „od zaraz” - podkreśla Marcin Siewierski z C&W.

Planowane inwestycje biurowe w Opolu obecnie szacowane są na około 20 tys. m kw. powierzchni. -  Przewidując duże zainteresowanie firm nowymi, nowoczesnymi powierzchniami biurowymi, należy się spodziewać, że w nadchodzących latach Opole odnotuje znaczący wzrost aktywności budowlanej - oceniają eksperci C&W.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska