Opole. Firmy z Metalchemu mogą podbić Afrykę

Artur Janowski
Opole. Firmy z Metalchemu mogą podbić AfrykęDo tego, że klastry są potrzebne, jest przekonany Maciej Wujec, wiceprezydent Opola ds. gospodarki. Ocenia on, że klaster na Metalchemie ma duże możliwości.
Opole. Firmy z Metalchemu mogą podbić AfrykęDo tego, że klastry są potrzebne, jest przekonany Maciej Wujec, wiceprezydent Opola ds. gospodarki. Ocenia on, że klaster na Metalchemie ma duże możliwości. sxc.hu
Opolskie firmy chcą uczestniczyć w budowie elektrowni produkujących prąd w Afryce. To nie żart, ale jeden z pomysłów na współpracę w klastrze.

Klastrem można nazwać grupę firm, które we współdziałaniu widzą możliwość zdobycia przewagi nad konkurencją, a także zwiększenie zysków.

Na opolskim Metalchemie – w sercu przemysłowym Opola – działa klaster maszynowy, skupiający firmy w Parku Przemysłowym Metalchem.

W ubiegłym tygodniu park zorganizował spotkanie z  członkami Krajowej Sieci Klastrów. Do siedziby firmy WTT przyjechali przedstawiciele przedsiębiorstw z całej Polski.

- Działając wspólnie, mamy większe szanse na szybszy rozwój i zdobywanie kolejnych rynków - przekonuje Adam Zadorożny, prezes Parku Przemysłowego Metalchem.

Współpraca może zaowocować np. wspólną produkcją elektrowni na biomasę w Afryce. Firmy z Metalchemu są w stanie – mając wsparcie innych klastrów – podjąć takie działania i złożyć konkretną ofertę. Ma to nastąpić już we wrześniu, bo wtedy do Algierii i Mali pojedzie przedstawiciel klastrów.

- Współpraca ma sens, sami nie moglibyśmy się porwać na budowę elektrowni - przyznaje Zadorożny.

Docelowo Park Przemysłowy na Metalchemie ma być kojarzony jako Centrum Kompetencyjne dla Firm i Klastrów – umożliwiające prowadzenie badań i rozwój nowoczesnych technologii, konstrukcji, materiałów związanych z chemią i energetyką.

Do tego, że klastry są potrzebne, jest przekonany Maciej Wujec, wiceprezydent Opola ds. gospodarki. Ocenia, że klaster na Metalchemie ma duże możliwości.

- Mamy na tym terenie firmy branży maszynowej, energetycznej, a także samochodowej,  a nawet firmę zajmującą się wybuchową obróbką metali – przypomina Wujec.

Miasto jako udziałowiec parku zapowiada pomoc. Najbliższe działania to oznakowanie dojazdu na Metalchem, w tym również na  autostradzie.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska