Opole. Historia Śląska jest bardzo trudna, ale nie dla nich

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Zbigniew Jackowski zwyciężył w kategorii OPEN w Wielkim Teście Historii z wiedzy o Powstaniach Śląskich
Zbigniew Jackowski zwyciężył w kategorii OPEN w Wielkim Teście Historii z wiedzy o Powstaniach Śląskich Archiwum Państwowe w Opolu
W Auli Uniwersytetu Opolskiego odbył się Wielki Test Historii z wiedzy o powstaniach śląskich. W trzech kategoriach rywalizowało prawie 80 osób.

Uczestnicy testu musieli się zmierzyć z 40 pytaniami związanymi ze skomplikowaną historią trzech powstań śląskich, ale również zagadnieniem górnośląskiego plebiscytu. Na przygotowanie się do testu mieli niewiele ponad miesiąc.

W kategorii OPEN, w której znaleźli się uczniowie szkół średnich i dorośli, wzięło udział 45 osób. Zwyciężył Zbigniew Jackowski, który w nagrodę otrzymał 3000 złotych. Kolejne miejsca zajęli Jarosław Jurkowski i Franciszek Dendewicz.

W kategorii szkół podstawowych wzięło udział pięć drużyn, chociaż pierwotnie zgłoszonych było osiem.

- Niestety, ze względu na kwarantannę uczniów, nie dotarły do nas trzy drużyny – tłumaczy Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu.

W każdym zespole było troje uczniów. Ostatecznie zwyciężyła drużyna PSP im. Orląt Lwowskich w Szybowicach w składzie: Marcin Mięczakowski, Wojciech Kotliński i Wojciech Wołoszyn.

Kilkanaścioro uczestników wzięło również udział w kategorii VIP, gdzie zwycięzcą okazał się Łukasz Śmierciak z Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola.

W trakcie trwania testu miało również miejsce rozstrzygniecie konkursu plastycznego na przedstawienie wozu pancernego „Korfanty”. Konkurs okazał się sukcesem, nadesłanych zostało 131 prac z całego województwa.

Organizatorami wydarzenia były Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Opolu, Archiwum Państwowe w Opolu, Instytut Historii UO, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Instytut Śląski.

III powstanie śląskie było zrywem zbrojnym trwającym między 3 maja a 5 lipca 1921 roku. Wzięło w nim udział ok. 46 tysięcy powstańców, a walki objęły teren dzisiejszego województwa opolskiego. Szczególnie zacięte boje toczyły się w okolicach Kędzierzyna, Góry św. Anny i Olesna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opole. Historia Śląska jest bardzo trudna, ale nie dla nich - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska