Opole korkuje się rano i po południu

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Z analiz wynika, że zimą po Opolu jeździ się łatwiej. Ruchu nie utrudniają nam wtedy remonty dróg.
Z analiz wynika, że zimą po Opolu jeździ się łatwiej. Ruchu nie utrudniają nam wtedy remonty dróg. Paweł Stauffer
Najbardziej zakorkowane ulice Opola to już tradycyjnie: Piastowska, Spychalskiego, 1 Maja, Niemodlińska, Wrocławska i Oleska.

- Opole metropolią przecież nie jest, ale w godzinach szczytu jeździ się po mieście tragicznie - mówi Andrzej Pokorski z opolskiego Zaodrza. - W korkach stoję na Spychalskiego i Piastowskiej, kiedy rano jadę do pracy do centrum. Stoję w nich również, gdy wracam. I tak przez cały tydzień.

Specjaliści z portalu internetowego korkowo.pl postanowili sprawdzić, jak jeździ się w największych polskich miastach. Pod lupę wzięli też Opole.

- Z badań wynika jednoznacznie, że co prawda w tym roku opolscy kierowcy mogą jechać szybciej, jednak to zimą ubiegłego roku ruch był najbardziej płynny - mówi Agnieszka Kaźmierczak z korkowo.pl.

W badaniu wzięto pod uwagę średnie prędkości osiągane w maju 2014 i 2015 roku oraz w grudniu 2014 w różnych odległościach od centrum. Porównując wiosenne miesiące, można zauważyć, że w tym roku na wszystkich odległościach od śródmieścia jeździ się szybciej. Średnia prędkość w tegorocznym maju w sercu miasta (do 2 km od ścisłego centrum) wynosiła 33 km/h, a rok wcześniej było to o 2 km/h mniej. Natomiast w grudniu kierowcy jeździli po centrum ze średnią prędkością 34 km/h. Podobną tendencję zauważono, badając prędkości w większym promieniu od centrum (do 5 km).

Najszybszy był grudzień (średnia prędkość na drogach wynosiła 47 km/h), w ubiegłorocznym maju samochody można było rozpędzić do średnio 45 km/h, natomiast tegoroczna wiosna to wyniki oscylujące wokół średnio 46 km/h. Dlaczego grudzień był najszybszy? - Bo wiosną prowadzonych jest najwięcej remontów na drogach, co spowalnia ruch - tłumaczy Agnieszka Kaźmierczak.

Korkuje się rano, korkuje się po południu

Ciekawie rozkładają się wyniki badań, jeśli chodzi o prędkości osiągane w Opolu w poszczególnych godzinach.

W odległości do 2 km od centrum najwolniej jeździ się w godz.17-18 oraz o 8 rano - średnio 32 km/h. Z kolei najszybciej do 7 rano - 37 km/h. Podobnie jest w przypadku odległości 5 km od centrum. O 8 i 18 samochody osiągają średnio 44 km/h. Najszybciej jest po 17- 47 km/h.

Najbardziej zakorkowane ulice Opola to już tradycyjnie: Piastowska, Spychalskiego, 1 Maja, Niemodlińska, Wrocławska i Oleska.

A jak wygląda Opole na tle innych miast? Podobnie jak u nas jeździ się m.in. w Gorzowie, Zielonej Górze czy Kielcach. Zazdrościć nam mogą natomiast m.in. kierowcy z Katowic i Lublina, a co ciekawe, o wiele szybciej jeździ się po Olsztynie. Tam średnie prędkości w centrum to nawet 50 km/h!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska