Opole. MEB Technical bierze prąd ze słońca, którym można naładować auta

Edyta Hanszke
Opole. MEB Technical bierze prąd ze słońca, którym można naładować autaDodatkowo pod wiatą z panelami fotowoltaicznymi, powstała stacja, w której można doładować pojazdy elektryczne. To urządzenie z monitorem i wtyczką.
Opole. MEB Technical bierze prąd ze słońca, którym można naładować autaDodatkowo pod wiatą z panelami fotowoltaicznymi, powstała stacja, w której można doładować pojazdy elektryczne. To urządzenie z monitorem i wtyczką. Edyta Hanszke
Pierwszą w regionie zewnętrzną stację OZE do ładowania pojazdów elektrycznych uruchomiła w Opolu firma MEB Technical.

Stacja, która powstała na ul. Głogowskiej, przy siedzibie firmy Meb Technical, jest zasilana panelami fotowoltaicznymi i - co ciekawe - można z niej korzystać nieodpłatnie.

- Jesteśmy firmą działającą w obszarze elektrotechniki i energetyki odnawialnej. Realizujemy projekty z zakresu OZE, wdrażamy nowoczesne technologie w zakresie samowystarczalności energetycznej obiektów - wyjaśnia Małgorzata Markiewicz  z Meb Technical. - Żeby nie być gołosłownymi, zainstalowaliśmy w  siedzibie w Opolu instalację fotowoltaiczną połączoną z magazynem energii, z której uzyskujemy prąd do zasilania ponad 600 mkw.powierzchni biurowej.

Dodatkowo pod wiatą z panelami fotowoltaicznymi, powstała stacja, w której można doładować pojazdy elektryczne. To urządzenie z monitorem i wtyczką. Wystarczy 20 minut, żeby doładować tu auto jeżdżące na prąd.

Na Zachodzie stacje doładowania pojazdów elektrycznych można spotkać na parkingach, a nawet przy latarniach ulicznych. Zasilane są albo z tradycyjnych źródeł, albo z odnawialnych źródeł energii (OZE). Pojawiają się też powoli w Polsce, m.in. we Wrocławiu czy Gdańsku.

Meb Technical to firma należąca do międzynarodowej grupy MEB Group, która działa m.in. w Niemczech i Austrii  i zatrudnia w sumie 185 osób. Spółka w Opolu działa od 2009 r. Na zlecenie osób prywatnych, firm i samorządów projektuje i realizuje instalacje i elektrownie fotowoltaiczne. Prowadzi też ośrodek szkoleń dla instalatorów paneli fotowoltaicznych, akredytowany przez Urząd Dozoru Technicznego.

- Czerpiemy z doświadczeń naszych zachodnich partnerów, gdzie OZE są już dość powszechnie wykorzystywane - dodaje Małgorzata Markiewicz. - Tylko w Niemczech jest 4,5 mln mikroinstalacji fotowoltaicznych wykorzystywanych na potrzeby gospodarstw domowych, a kolejnym krokiem są inwestycje w magazynowanie tej energii, co pozwala uniezależnić się od koncernów energetycznych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska