Opole. Mieszkańcy Pasieki pytają o przebudowę wiaduktu nad ul. Powstańców Śląskich. Boją się odcięcia komunikacyjnego [ZDJĘCIA]

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Opole. Wiadukt kolejowy nad ul. Powstańców Śląskich ma być przebudowany. Mieszkańcy Pasieki pytają, czy nie będą w tym czasie komunikacyjnie odcięci od reszty miasta.
Opole. Wiadukt kolejowy nad ul. Powstańców Śląskich ma być przebudowany. Mieszkańcy Pasieki pytają, czy nie będą w tym czasie komunikacyjnie odcięci od reszty miasta. Piotr Guzik
Kolej modernizuje tory pomiędzy stacjami Opole Groszowice i Opole Zachodnie. Inwestycja obejmuje przebudowę wiaduktu kolejowego nad ul. Powstańców Śląskich. - Tamtędy prowadzi jedyny dojazd do południowej części Pasieki. Obawiamy się komunikacyjnego odcięcia od świata - alarmują mieszkańcy wyspy.

Pismo w sprawie tej sytuacji wystosowali mieszkańcy jednej ze wspólnot przy ul. Kropidły. "W związku z trwającą modernizacją linii kolejowej i planowaną przebudową wiaduktu nad ul. Powstańców Śląskich prosimy o informację w jaki sposób zostanie przeprowadzona organizacja ruchu w trakcie przebudowy" - pytają.

Mieszkańcy Pasieki wskazują, że obecnie przejście i przejazd pod wiaduktem są jedynym połączeniem komunikacyjnym dla mieszkańców południowej części Pasieki, właścicieli tamtejszych firm i instytucji, a także ich klientów. Tamtędy prowadzi też dojazd do niewielkiego parkingu przy moście im. Ireny Sendlerowej, prowadzącym z Pasieki na Wyspę Bolko.

Mieszkańcy Pasieki: Będziemy odcięci od miasta?

W piśmie adresowanym do służb miejskich oraz do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe mieszkańcy południowej Pasieki pytają m.in. o to, kiedy i jak długo potrwa przebudowa wiaduktu kolejowego. Chcą też wiedzieć w jaki sposób PKP PLK i odpowiedzialne miejskie spółki przewidują i planują rozwiązanie problemów komunikacyjnych mieszkańców tej części miasta (zarówno zmotoryzowanych, jak i pieszych).

- Chcemy też wiedzieć jak na teren południowej Pasieki będą wjeżdżać śmieciarki, a w nagłych przypadkach straż pożarna, pogotowie albo policja. Obawiamy się bowiem komunikacyjnego odcięcia od świata - komentują.

PKP PLK wskazuje, jak będzie wyglądać przebudowa wiaduktu

Zwróciliśmy się do PKP PLK o odniesienie do tych kwestii. Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki, zapowiada, że przebudowa wiaduktu kolejowego nad ul. Powstańców Śląskich ma się rozpocząć w czwartym kwartale tego roku.

- Zaplanowana jest całkowita rozbiórka wiaduktu. W jego miejscu będzie nowy obiekt. Przejazd pod nim będzie prawie dwukrotnie szerszy - 10 metrów - oraz o metr wyższy - 4,5 m. Inwestycja kolejowa poprawi nie tylko warunki przejazdu pociągów, ale także komunikację w mieście - przekonuje.

- Podczas prac zapewniony będzie przejazd pociągów jednym torem. To oznacza, że najpierw wymieniana będzie konstrukcja pod jednym torem, następnie pociągi „przejdą” na nowy obiekt, a stary - pod drugim torem, będzie wymieniany. Przeprowadzony zostanie remont ściany oporowej przy wiadukcie - opisuje Mirosław Siemieniec.

Jaka będzie organizacja ruchu? Jeszcze nie wiadomo

Nie ma natomiast konkretów w temacie tego, jaka będzie organizacja ruchu na czas przebudowy wiaduktu na Pasiece. Rzecznik PKP PLK wskazuje, że wykonawca przygotuje ją w porozumieniu z zarządcą drogi.

- Jeśli organizacja ruchu będzie zaakceptowana, informacje o niej otrzymają wszystkie służby – tak jak to jest realizowane przy podobnych inwestycjach. Wykonawca po uzyskaniu akceptacji zmian w organizacji ruchu będzie informował o zmianach w okolicy inwestycji - mówi.

Przypomnijmy, że w ramach prac pomiędzy stacjami Opole Groszowice i Opole Zachodnie na Odrze powstanie nowy most kolejowy. Przebudowana ma też być okolica wiaduktu kolejowego nad ul. Krapkowicką.

Zadanie to jest elementem modernizacji linii kolejowej E30 pomiędzy Opolem a Kędzierzynem-Koźlem. Wartość całej inwestycji to blisko 816 mln zł. Blisko połowę tej kwoty stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska