Opole najlepsze wśród miast wojewódzkich pod względem inwestycji. Prześcignęło takie ośrodki jak Białystok, Rzeszów czy Kraków

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Opole najlepsze wśród miast wojewódzkich pod względem inwestycji - wynika z najnowszego rankingu czasopisma "Wspólnota"
Opole najlepsze wśród miast wojewódzkich pod względem inwestycji - wynika z najnowszego rankingu czasopisma "Wspólnota" Archiwum
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Blisko 2,2 tys. zł - tyle wyniosły przeciętne wydatki inwestycyjne Opola na mieszkańca w latach 2017-2019. Dało to stolicy regionu pierwsze miejsce w Polsce wśród miast wojewódzkich.

Ranking tego, ile samorządy wydają na inwestycje, przygotowało czasopismo wspólnota. To kolejna jego edycja. Wyliczenia zawsze obejmują okres trzyletni, aby dawać pełniejszy obraz kierunków rozwoju samorządu. Wielka inwestycja w jednym roku mogłaby bowiem znacznie wywindować daną jednostkę tylko po to, by znacznie spadła w kolejnym zestawieniu.

W najnowszym zestawieniu, dotyczącym lat 2017-2019, Opole znalazło się na pierwszym miejscu wśród miast wojewódzkich. W tym czasie średnie wydatki inwestycyjne Opola w przeliczeniu na mieszkańca wyniosły 2196,24 zł.

Na drugim miejscu znalazł się Białystok, ze wskaźnikiem na poziomie 2020,36 zł. Podium miast wojewódzkich zamyka Rzeszów, z wynikiem 1966,03 zł.

- To fantastyczne i niezwykle ważne wyróżnienie. Takiego Opole jeszcze nie miało. Nagroda cieszy zwłaszcza, że wiele z tych inwestycji to inwestycje prospołeczne - mówi prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

- Oddaliśmy nowe Centrum Dialogu Obywatelskiego, wybudowaliśmy Centrum Aktywizacji Społecznej, zrewolucjonizowaliśmy komunikację publiczną. Ciągle powstają też kilometry ścieżek rowerowych, inwestujemy w zieleń, budujemy centra przesiadkowe, rewitalizujemy miejskie przestrzenie. To wszystko się udaje również dzięki skutecznemu pozyskiwaniu zewnętrznego finansowania. Jestem dumny i szczęśliwy - komentuje prezydent Opola.

- Zwycięstwo w ogólnopolskim rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów to wyjątkowy sukces. Choć oczywiście rankingi nie są najważniejsze, to jednak potwierdzają, że Opole jest mocno rozpędzone, co doceniają nie tylko nasi mieszkańcy, ale i obiektywne środowiska w całej Polsce - stwierdza Arkadiusz Wiśniewski.

Opole chwali się również sporym awansem w zestawieniu wydatków inwestycyjnych wśród miast wojewódzkich. W zestawieniu za lata 2015-2017, stolica Opolszczyzny zajmowała 15. miejsce w Polsce (na 18. miast). W kolejnym rankingu, za lata 2016-2018, była to już 4. pozycja.

Rządowa tarcza antyinflacyjna

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Opole jest jednym z nielicznych miast mających tak wiele atutów do wykorzystania : układy komunikacyjne - Odra, kolej, A4 ; źródło energii elektrycznej i cieplnej - okazja wybudowania zakładów , których produkcja jest oparta na cieple - szklarnie . Niestety decydenci stoją murem przeciw dźwignięciu się dla Opola z tego marazmu; młodzi wyjeżdżają do Wrocławia na Śląsk do szkół i do pracy, więc nie ma potrzeby tworzenia nowych miejsc pracy - Opole staje się miastem emerytów i rencistów .

Wspaniałych strategów w Ratuszu mają opolanie.

Nic nowego - żadna inwestycja w Opolu nie została wykonana w terminie i za wynegocjowaną kwotę w postępowaniu przetargowym - teraz pójdą negocjacje o kolejne miliony podwyższające koszty wykonawstwa - czas kosztuje

Należy zrealizować w całości obwodnicę - dwupasmową wokół Opola - umożliwiając z każdego kierunku miasta dojazd szybki i bezpieczny a potem brać się za demolkę układów komunikacyjnych w centrum i śródmieściu. A tutaj liczy się "zakorkowanie i utrudnienie życia mieszkańcom - zwłaszcza , że Plebiscytowa jest mocno obciążona ruchem samochodowym. Ciężarowe nie mogą jeździć przez centrum. Opolanie już przeżyli "sprawną budowę kładki przez Kanał Ulgi".

Obwodnica – droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego, międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego.

G
Gość

Kiedy dojazd MZK do ZOO w Opolu?

Kiedy pojawi sie zapytanie ofertowe o rozwiązanie sposobu dojazdu do ZOO dla matek z dziećmi czy osób niepełnosprawnych. Może to być MZK, małe BUS-y, czy ciuchcia z wagonikami.

To wtedy przyciągnie turystów, bo wielu będąc w Opolu nie wie o pięknym ogrodzie ze zwierzętami.

Władze Opola nie wypełniają zapisów ratyfikowanej przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych podjęta przez Ministerstwo Rozwoju w 2013 r. inicjatywa wypracowania systemowego spojrzenia na zasadę równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, ma urzeczywistnić w ramach funduszy europejskich 2014-2020 zapisy ratyfikowanej przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Chcemy,aby dostępność środków europejskich była szansą na postęp dla wszystkich obywateli, w tym tych z niepełnosprawnościami i o różnych potrzebach funkcjonalnych.

Nową jakością w programowaniu i wdrażaniu Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych w latach 2014-2020 jest poważna refleksja nad zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Zarówno kluczowe dokumenty na poziomie Unii Europejskiej, jak i operacjonalizujące je wytyczne horyzontalne starają się wprowadzać do głównego nurtu polityki spójności mechanizmy wywodzące się z Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych. Przed tymi osobami, czyli kilkoma milionami obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, otwiera się niezwykle ważna możliwość skoku cywilizacyjnego oraz życia o znacznie lepszych parametrach ekonomicznych, dużo bardziej niezależnego i szczęśliwego. To także szansa na spójny rozwój społeczno-gospodarczy całego kraju. Przed instytucjami systemu wdrażania i beneficjentami funduszy europejskich stają natomiast duże wyzwania: Jak realizować skomplikowane formalnie i różnorodne tematycznie interwencje, by tej szansy nie zmarnować? Jak w praktyce wdrażać zasadę równości szans i niedyskryminacji oraz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami na wszystkich etapach realizacji programów, począwszy od projektowania, poprzez wdrażanie, kontrolę, monitorowanie, aż po ich ewaluację? Jak w kontekście realizacji projektów miękkich i infrastrukturalnych rozumieć pojęcia, takie jak włączanie osób z niepełnosprawnościami, uniwersalne projektowanie, racjonalne usprawnienia?

https://www.gov.pl/web/rodzina/konwencja-o-prawach-osob-niepelnosprawnych

Dodaj ogłoszenie