Opole. Naukowcy o losie absolwentów

Anna Konopka [email protected]
Dr Diana Rokita-Poskart zaprezentowała wyniki badań nt. zamiarów i oczekiwań absolwentów na rynku pracy. (fot. Paweł Stauffer)
Dr Diana Rokita-Poskart zaprezentowała wyniki badań nt. zamiarów i oczekiwań absolwentów na rynku pracy. (fot. Paweł Stauffer)
Życie po studiach? Ciężka sprawa. Naukowcy debatowali w „Jańskim” o sytuacji absolwentów na opolskim rynku pracy.

Podczas konferencji w „Jańskim” pokazano wyniki badań, które przeprowadzono na trzech tysiącach studentów ostatniego roku na UO.

Zobacz: Politechnika Opolska bada, jak sobie radzą absolwenci

Badania przeprowadził zespół, któremu szefował prof. dr hab. Romuald Jończy, ekonomista i znawca zagadnień rynku pracy.

- Po studiach pracę w Polsce zamierzają podjąć studenci teologii (100%), prawa (79%) i ekonomii (75%) - prezentowała wyniki dr Diana Rokita-Poskart z politechniki. - Na stałe za granicę chcą wyjeżdżać absolwenci wydziałów filologicznych (23%) czy historii (16 %).

Z kolei aż 37% absolwentów filozofii nie ma w ogóle sprecyzowanych planów zawodowych. Zaraz za nimi są studenci administracji i filologii polskiej (po 24%). Żacy apelują o poszerzenie programu studiów o przedmioty praktyczne i pośrednictwo uczelni w poszukiwaniu pracy. Z kolei 43% studentów UO uważa, że szanse na znalezienie pracy po studiach jest niewielkie (40% że są duże).

Przedstawiono też raport z badań rynku pracy, który wskazał na potrzebne zawody na Opolszczyźnie. Przebadano ok. 300 pracodawców.

Zobacz: Opolszczyzna. Nasi absolwenci masowo wyjeżdżają do Wrocławia i Warszawy

- O pracę najłatwiej dla pracowników fizycznych, przedstawicieli handlowych, audytorów i informatyków. Najtrudniej jest nauczycielom i pedagogom. Potrzebni są też specjaliści: logistycy, operatorzy maszyn - wymieniał Jarosław Lisowski.

- Brak pracy w ogóle to nie jest problem. Dziś studenci wchodzą na rynek pracy goli, jedynie z piątką na dyplomie i to nie zawsze. Cierpimy na brak związku rynku edukacyjnego z rynkiem pracy. Cudzoziemcy nieraz zarabiają tu lepiej od Polaków, bo mają lepsze kwalifikacje i zapełniają braki w naszym rynku pracy - podsumował prof. Jończy. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska