Opole - oceniamy samorząd

Artur Janowski
Zatłoczone ulice to największa zmora Opola. Już za kilka lat miasto może całkiem się zakorkować.
Zatłoczone ulice to największa zmora Opola. Już za kilka lat miasto może całkiem się zakorkować.
Stolica regionu jest głównie miastem urzędników i studentów. I choć pięknieje w oczach, to wciąż trapi ją wiele problemów. Tykającą bombą jest m.in. przeciążony układ komunikacyjny.

Miasto

Miasto

Ma powierzchnię 96 km kw. Zamieszkuje je ponad 126 tys. mieszkańców. Na terenie Opola funkcjonują cztery rady dzielnic: Grudzice, Zakrzów, Nowa Wieś Królewska oraz Gosławice.

Na Opole wiele gmin patrzy z zazdrością. Mieszkańcy stolicy województwa niemal wszystko co potrzebne jest do szczęścia mają tuż pod nosem. Są duże centra handlowe, uczelnie wyższe, znakomite teatry i filharmonia, oraz zoo i muzea. Do tego dochodzą niezłe zarobki i niskie bezrobocie. Stolica województwa z roku na rok jest też coraz piękniejsza.

Opole - miasto urzędników i studentów - dla wielu odwiedzających jawi się dziś jako bardzo przyjemne miejsce do życia. Potwierdzają to rankingi ogólnopolskie, w których od wielu lat brylujemy. Dzieje się tak m.in. dzięki temu, że rosną budżety urzędu miasta, a pozyskiwanie wielu unijnych dotacji pozwala wydawać całkiem spore pieniądze na inwestycje.

Niestety nic nie jest za darmo. Miasto ma już mocno zadłużony budżet, a przyjęty plan zakłada, że pod koniec 2010 roku dług wyniesie 200 mln zł.

I choć wciąż nie ma zagrożenia, że Opole przekroczy dozwolony próg zadłużenia, wyznaczony przepisami ustawy, to niebawem trzeba będzie te kredyty zacząć spłacać.

Pomóc mogliby w tym nowi inwestorzy, którzy mieli zapełnić strefę ekonomiczną oraz inne tereny inwestycyjne. Niestety na razie największym inwestorami w mieście są ratusz, uczelnie i galerie handlowe. Przemysłu - i to tego z najwyższej półki technologicznej - jest w Opolu jak na lekarstwo.

Miasto ma także inne problemy, z których każdy jest niczym tykająca bomba zegarowa. Ten, który najbardziej doskwiera mieszkańcom, to przeciążony układ komunikacyjny. Korkujące się centrum, brak kolejnych odcinków obwodnicy i miejsc parkingowych to zmory kierowców. Wprawdzie powstaną dwa nowe wiadukty, ale wciąż nie wiadomo, kiedy pojawi się dodatkowa przeprawa przez Odrę.

Poważnymi wyzwaniami dla przyszłości miasta jest także stale zmniejszająca się liczba opolan. To spowoduje nie tylko to, że nie będzie komu chodzić do miejskich szkół (ich sieć od lat nadaje się do dużej reorganizacji), ale i wpływy do miejskiej kasy będą stale się zmniejszać.

W najbliższych latach prezydenta czeka wiele trudnych decyzji. Odwlekanie ich w czasie może doprowadzić do sytuacji, w jakiej znalazł się np. "Okrąglak". Przez lata go nie remontowano, lecz wydawano pieniądze na nowe obiekty. Dlatego strażacy zamknęli halę, a ratusz nie wyklucza jej rozbiórki.

Ocena sytuacji ekonomicznej

Inwestycje w 2009 roku wyniosły 134 mln zł, co stanowiło 23,2 procent budżetu gminy.

Dochody gminy w 2009 roku wyniosły 520,8 mln zł, wydatki 579,06 mln zł.

Zadłużenie miasta w ubiegłym roku wyniosło 144 mln zł, co stanowiło około 25,9 proc. dochodów.

W ubiegłym roku miasto złożyło 9 wniosków o dofinansowanie projektów z Unii Europejskiej. Łącznie pozyskana kwota wyniosła 16,5 mln zł, ale nadal 4 projekty czekają na rozpatrzenie. W sumie w latach 2007-2010 Opole złożyło 19 wniosków, z czego 14 otrzymało dofinansowanie. Do końca 2010 r. Opole chce jeszcze złożyć 9 wniosków.

Na terenie Opola zarejestrowanych jest 19 522 firm, co w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców daje wysoki wskaźnik 155. W większości to małe firmy, nie zatrudniające więcej niż 9 osób.=

Ocena sytuacji społecznej

Na kulturę Opole wydało w 2009 roku 31,1 mln zł (5,4 proc. budżetu), a na sport 20,7 mln zł (3,6 proc. budżetu), w tym na zadania inwestycyjne w kulturze 17,7 mln zł, a w sporcie 10,8 mln zł.

Miasto posiada wciąż 5216 lokali komunalnych i 385 socjalnych. Ale liczba tych pierwszych systematycznie spada.

W żłobkach jest 280 miejsc, a do przedszkoli uczęszcza 3246 dzieci.

Średnia testów szóstoklasistów to 25,5 pkt (średnia wojewódzka to 25,7 pkt). Wyniki testów gimnazjalnych to 34,6 pkt w części humanistycznej i 29,7 pkt w części matematyczno-przyrodniczej (wojewódzka średnia wyniosła odpowiednio 31,2 i 25,4).

Opole prowadzi Miejski Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacjii i Międzyszkolny Ośrodek Sportowy. Jest też głównym sponsorem klubu piłkarskiego Oderka Opole.

Prezydent

Imię: Ryszard
nazwisko: Zembaczyński
Wykształcenie: wyższe
Rządzi: 7 lat

styl zarządzania: Administrator

Prezydent rządzi drugą kadencję i zdążył już dorobić się zagorzałych przeciwników, wytykających mu każdy błąd. Nie wszystkie uwagi opozycji są słuszne, ale prawdą jest, że prezydent rządzi bez błysku.

Nie podejmuje trudnych decyzji, a w sprawach spornych niemal zawsze ulega protestującym. Przez większość opolan jest lubiany i szanowany. Nawet opozycja nigdy nie poddała w wątpliwość jego uczciwości.

Ocena

Prezydent - członek Platformy Obywatelskiej - w obu swoich kadencjach z trudem szukał większości w radzie. Działo się tak, mimo że jego komitet zawsze wygrywał wybory. Potem jednak następowały podziały radnych, kłótnie o władzę, a w efekcie do tej pory prezydent nie ma takiej większości, która gwarantowałaby przepchnięcie każdego pomysłu.

Dlatego wiele uchwał - ku uciesze bardzo głośnej opozycji - przepada.

Ryszard Zembaczyński bardzo długo analizuje każdy ruch. Wciąż chce podejmować niemal każdą decyzję w ratuszu, w tym np. tak banalne jak lokalizacja psich ubikacji. Na szczęście dla siebie i Opola ma za sobą najpotężniejszą partię w Polsce, która rządzi także w urzędzie marszałkowskim.

Dzięki temu prezydent ma pewność, że unijne dotacje - rozdzielane przez marszałka, będą finansować rozwój miasta. Zembaczyński już dwukrotnie wygrał wybory w pierwszej turze i jest faworytem kolejnych. Wielu opolan zagłosuje na niego nie dlatego, że jest najlepszym kandydatem, ale ze względu na słabość konkurentów.

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

,

Wprawdzie powstaną dwa nowe wiadukty (...)
A gdzie mają powstać te wiadukty? I czy już drogi do nich są wybudowane ?
No chyba, że chodzi o te na ul. Struga i ul. Ozimskiej ale w tym przypadku mają zostać odbudowane już istniejące wiadkuty, a to nie usprawnie ruchy samochodowego w Opolu.

k
kmt
W dniu 08.02.2010 o 20:08, ~opolanin~ napisał:

Pan Prezydent to szkodnik jakich mało!!! Za pomocą swojego klubu PO działa wyłącznie w interesie urzędników przeciwko mieszkańcom miasta!!! Trzecia kadencja Pana Prezydenta doprowadzi miasto do zapaści!!!


Dokładnie , dlatego w najbliższych wyborach należy podziękować naszemu prezydentowi za jego ciężką i mozolną pracę. Również powinniśmy podziękować PO . Miastu Opole wybitnie nie służy PO .........................
t
trzy grosze

Z wieloma,choć nie wszystkimi tezami redaktora zgadzam się w 100 %.Zembaczyński to typowy urzędnik - administrator włości. Zresztą i z tego zadania wywiązuje się miernie. Bo zarządzać majątkiem gminy nie jest łatwo. Jeżeli nie ma się odwagi zmierzyć z prawdziwymi problemami opolan to zostają sprawy psich kup itp. tematy zastępcze. Najlepiej prezydentowi wychodzi "inwestowanie w zasoby ludzkie w ratuszu i poległych mu urzędach i spółkach". Prawdą jest, że Opole to miasto urzędników i studentów. Tych urzędników miejskich i wojewódzkich jest coraz więcej i więcej, w szczególności znajomych królika (PO i całych rodzin). W samym ratuszu dzisiaj to już bagatela 100 etatów do przodu. Ostatnio prezydent ogłosił, że odchudza urząd - zabrał jeden etat z wydziału, by za chwilę utworzyć nowy etat dla ogrodnika miejskiego i zatrudnić tę samą osobę. Ponadto zwolnił już prawie wszystkich kompetentnych i doświadczonych urzędników, awansując swoich zaufanych. W dodatku pani skarbnik zapowiada, że można brać milionowe kredyty, bo przecież wynagrodzenia będą rosnąć, pojawi się znacznie więcej firm. A skąd taka pewność pani skarbnik, skoro bezrobocie w regionie wynosi już 14% a i w samym Opolu zarejestrowanych bezrobotnych jest 4,5 tysiąca osób. Zjawisko jest wręcz odwrotne: liczba opolan się zmniejsza, a zatem i wpływy do miejskiej kasy będą niższe, jak zauważył redaktor. Przydaliby się nowi inwestorzy, ale ci którzy się pojawiają szybko uciekają po krótkich rozmowach z naszym prezydentem. Zyskuje Turawa,Skarbimierz, zyskują ościenne gminy, Opole stoi. Cała prezydentura Zembaczyńskiego to zmarnowany czas i szanse inwestycyjne. Terenów po inwestycje jest sporo , lecz nie są wykorzystane jak należy, są wręcz marnotrawione - rozdawane zakonnicom i różnej maści gondolierom. Winna jest opieszałość, zachowawczość i brak zdolności przywódczych i skuteczności naszego prezydenta. To przecież typowy zodiakalny rak : krok do przodu, dwa do tyłu. Faktycznie, tylko szczęśliwy dla Zembaczyńskiego układ kolesi w urzędzie marszałkowskim ratuje do przed całkowitą kompromitacją. Ale tu redaktor właśnie zauważa funkcjonujący w naszym regionie nepotyzm , czyli wprost korupcję polityczną. Szeroko na ten temat pisały media i co ? Nic ! Prezydent ma pewność, że unijne pieniądze - rozdzielane przez marszałka , będą finansować rozwój miasta (oczywiście kosztem innych - tego redaktor nie dodał). Ale jednocześnie redaktor powiela mit o wielkiej uczciwości prezydenta i "że nawet opozycja nigdy nie poddawała w wątpliwość jego uczciwości". Tak więc sam sobie zaprzecza. Opozycja wielokrotnie zauważała , że prezydent co innego mówi a co innego robi, obiecuje, planuje i wycofuje się , nie spełnia obietnic przedwyborczych, nie dotrzymuje słowa! Czy tak postępuje człowiek uczciwy, prawy? Przecież on nie potrafi przyznać się do błędów, jest nieobiektywny w osądach i megalomański wobec własnej osoby.
Redaktor przewiduje całkowite zakorkowanie miasta za kilka lat a ja nie chcę nawet myśleć , co będzie na drogach wiosną tego roku!!!
W Opolu żyje się fatalnie: brak pracy, bezpieczeństwa socjalnego, brak opieki nad dziećmi - brak żłobków i mało miejsc w przedszkolach, drogie życie: najdroższa energia elektryczna w Polsce, najdroższe żłobki (400zł - to więcej niż w Warszawie), najdroższa benzyna, korki, brud, beznadzieja. I o jakim brylowaniu w rankingach pan redaktor mówi? Panie Arturze Janowski proszę wrócić do swojego artykułu "Średnia pozycja Opola w rankingu tygodnika Przekrój" z 18 czerwca 2009r. (14 miejsce Opola) i "Gospodarka Opola w tyle za innymi miastami", "Biznes omija Opole" Natomiast nieuprawnione są wnioski jakie wysuwa się z badań J.Czapińskiego -"Diagnoza społeczna 2009" a także jego opinia. Celem była diagnoza społeczna przede wszystkim w skali makro. Ciekawe ile wśród ankietowanych było opolan i czy to wystarczy do uogólnień. Badania te wzbudziły wiele wątpliwości w kraju.

~opolanin~

Pan Prezydent to szkodnik jakich mało!!! Za pomocą swojego klubu PO działa wyłącznie w interesie urzędników przeciwko mieszkańcom miasta!!! Trzecia kadencja Pana Prezydenta doprowadzi miasto do zapaści!!!

L
Lol

Zróbmy referendum i odwołajmy tego pana ze stanowiska. Zniszczył miasto, zapuścił je, nie potrafi ściągnąc inwestorów !
Nigdy więcej takiego prezydenta.

z
zxvzv

Rysiu nie obraz się ale zrób mieszkańcom przysługę i nie kandyduj znów na prezydenta. bo tylko te miasto zniszczyłeś. !!

c
cpn

jest cacy i fajnie mamy okrąglak najdrozsze paliwo w kraju

l
lex011

Brak dróg, brak inwestycji, Opole niszczeje i schodzi na margines tylko puste slogany i nierealne plany typu gondole,przebudowa młynówki i baza treningowa na Euro2012 Buhaha!! A hasło "Opolskie tutaj zostaje" to chyba jakiś żart!

~zyga~

Panie R.Zembaczyński jako Wojewoda opolski pełnił Pan stanowisko wzorowo ale jako Prezydent miasta Opola miernie ! .

u
ubogi

Panie Prezydeńcie R. Zembaczyński czy wynagrodził i docenił Pan pracę urzędników i podległych służb ? .... itd.....itd..... smutne ale PRAWDZIWE

o
opolczyk

Panie Prezydeńcie Opola R. Zembaczyński : na wszystko brakowało Panu pieniędzy , powolna reakcja w podejmowaniu decyzji , Opole stało się prowincją , itd.. ja jako mieszkaniec Opola wystawiam Panu ocenę mierną

E
Exe

Panie Prezydencie! Gdzie stadion Odry, jakie drogi mamy? Ten ser szwajcarski???? Te zrywane nawierzchnie i zostawiane na zimę? DRAMAT!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3