Opole. Odpowiedzialny biznes według ECO

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W czerwcu br. ECO wraz z MOSiR-em w Opolu i ks. Jerzym Kostorzem, kapelanem opolskiego sportu, zorganizowała po raz dziewiąty “Dzień Dziecka na Sportowo”.
W czerwcu br. ECO wraz z MOSiR-em w Opolu i ks. Jerzym Kostorzem, kapelanem opolskiego sportu, zorganizowała po raz dziewiąty “Dzień Dziecka na Sportowo”. archiwum firmy
Energetyka Cieplna Opolszczyzny dzieliła się doświadczeniami z działań CSR z członkami loży BCC. Opolska loża w tym roku zorganizowała już dwa podobne spotkania, w Górażdżach i Nutricii.

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) w spółce ECO wyrażana jest w trosce o środowisko naturalne, trosce o pracowników, a także w odpowiedzialności za lokalną społeczność poprzez m.in. umiejętność dzielenia się sukcesem firmy z otoczeniem poprzez wsparcie i zaangażowanie inicjatywy ważne i bliskie mieszkańcom.

Praktyką z realizacji CSR w ECO z członkami Loży Opolskiej BCC dzielili się podczas spotkania w przedsiębiorstwie jego przedstawiciele: Andrzej Goździkowski, Tomasz Piętka, i Anna Monkiewicz. Opowiadali m.in. o zaangażowaniu ECO w działalność społeczną poprzez wsparcie sportu profesjonalnego oraz aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży. Od wielu lat ECO wspiera Opolski Klub Piłkarski Odra Opole oraz powołaną przy klubie Akademię Odry Opole, w której szkoli się około 250 chłopców.

Podobna idea przyświecała przy projekcie realizowanym wspólnie z Uniwersytetem Opolskim - utworzeniu II-ligowej drużyny siatkarskiej ECO UNI OPOLE i wspieraniu dziecięcego i młodzieżowego zaplecza kadrowego AZS-u (obecnie liczącego około 100 dziewcząt).

Istotnym elementem działań związanych z ochroną środowiska naturalnego jest edukacja ekologiczna. ECO kreuje własne, autorskie projekty edukacyjne, dedykując je różnej publiczności: począwszy od przedszkolaków, przez młodzież szkolną i studentów, po seniorów. Przykładem jest cykl spektakli teatralnych realizowanych przy współpracy z teatrem EKO Studio z Opola, o tematyce ekologicznej, skierowany do najmłodszych. Od 2008 roku około 400 spektakli obejrzało przeszło 35 tys. przedszkolaków.
Ważnym elementem podnoszenia świadomości ekologicznej, ale też świadomości na temat roli spółki dla miasta, jest stała oferta skierowana do mieszkańców Opola pod nazwą „Odwiedź ECO”.

Spółka wypracowała też wieloletnie i długofalowe programy współpracy z instytucjami pożytku publicznego. Przykładem jest 17-letnia współpraca z Fundacją DOM z Opola, czy 20 lat współpracy ze Stowarzyszeniem Wigilia dla Samotnych i Bezdomnych w Opolu.

Spotkanie w ECO połączone było z warsztatami z zakresu CSR, które dla członków loży przeprowadził dr hab. Robert Geisler (trener biznesu, uczestnik projektów badawczych i edukacyjnych z zakresu modelu CSR, autor publikacji m.in. z tego obszaru.

Marek Wołyński, dyrektor loży mówi, że w tym roku jej członkowie dzielą się doświadczeniami (podobne spotkania odbyły się w Górażdżach i Nutricii) i szkolą z zakresu CRS-u, po ty by w przyszłym wspólnie zrealizować duży projekt, w który zaangażują się wspólnie opolscy przedsiębiorcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska