Opole. Organizatorzy olimpiady Zwolnieni z Teorii będą zachęcać opolskich uczniów do realizacji projektów społecznych na rzecz otoczenia

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Zwolnieni z Teorii
Organizatorzy olimpiady Zwolnieni z Teorii będą zachęcać uczniów w Opolu i Brzegu do zrobienia własnego projektu społecznego służącego rozwiązaniu problemów, które widzą w otoczeniu.

Zwolnieni z Teorii to największa olimpiada projektów społecznych w Polsce. Uczestnicy dobierają się w zespoły, określają problem społeczny, który chcą rozwiązać, planują jak to zrobić i wprowadzają projekt w życie. Każdy, kto ukończy swój projekt, odbiera międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami, stworzony z Project Management Institute ATP. To prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tys. kierowników projektów z całego świata, uznawana przez pracodawców, co pozwala na dalszych etapach życia zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Celem przedsięwzięcia jest kształtowanie u młodzieży kompetencji miękkich pożądanych w życiu zawodowym i społecznym. Po dwóch latach pandemii i izolacji najważniejszym zadaniem jest zadbanie o odbudowę relacji międzyludzkich. O tym będą mówić organizatorzy olimpiady Zwolnieni z Teorii, którzy ruszają w trasę do ponad 150 miast i 900 szkół w Polsce. Na tej trasie 22 września znajdą się szkoły w Opolu i Brzegu.

- Jedną z najważniejszych kompetencji miękkich jest komunikacja. Można ją wypracować metodą projektową i działając w grupach - mówi Karina Sobota, nauczycielka biologii i chemii w I LO w Kędzierzynie-Koźlu. - W tym roku celami uczenia są krytyczne myślenie, weryfikacja informacji, komunikacja, która pomaga w budowaniu relacji rówieśniczych. Takie kompetencje uczniowie mogą zdobyć podczas olimpiady, a oprócz tego nauczą się zarządzania czasem, współpracy i planowania. Na standardowych lekcjach nie ma na to czasu. Często powtarzam moim uczniom, że pracodawcy nie sprawdzą tego, jakie mieli oceny z biologii, za to zapytają, czy umieją pracować w grupie, zaplanować działania i skutecznie je przeprowadzić.

Zainteresowanie działaniem społecznym na Opolszczyźnie rośnie. W poprzedniej edycji olimpiady opolska młodzież zrealizowała 14 projektów.

- To dla nas ważne, aby z roku na rok coraz więcej młodych ludzi było zainteresowanych działaniem społecznym, ponieważ z doświadczenia wiemy, że zespołowe działanie na rzecz dobra wspólnego wpływa pozytywnie nie tylko na dobrostan psychiczny uczniów, ale też budowanie relacji międzyludzkich. Te znajomości trwają latami — Mariusz Szerszeniewski z Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Już 20 proc liceów i techników w całej Polsce angażuje swoich uczniów w olimpiadę społeczną. Do tej pory udział w niej wzięło 70 tysięcy młodych ludzi. Zrealizowali ponad 4500 projektów społecznych, które pozytywnie wpłynęły na ich najbliższe otoczenie, osiedle, miasto czy na środowisko lub zwierzęta. W sumie dobry wpływ tych projektów odczuło już ponad 30 milionów Polaków.

Aby wziąć udział w olimpiadzie, wystarczy zebrać co najmniej 2-osobowy zespół i zalogować się na platformie www.zwolnienizteorii.pl.

Pod koniec roku szkolnego najlepsze ukończone projekty będą mogły powalczyć podczas Wielkiego Finału m.in. o nagrodę Złotego Wilka. Szkoły, które zainspirują młodych do wzięcia udziału w olimpiadzie, zostaną docenione w Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii. Nagrody dla najlepszych zespołów i szkół wręczane są przez najwyższe władze państwowe oraz przedstawicieli największych firm w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska