Opole. Pieniądze na aktywizację młodych bezrobotnych ma Wojewódzki Urząd Pracy

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Opolskie forum zawodowe online zorganizowane przez WUP w Opolu.
Opolskie forum zawodowe online zorganizowane przez WUP w Opolu.
Sfinansowanie staży i dotacje na założenie działalności gospodarczej (po 23 tys. złotych) to propozycja WUP w Opolu dla młodych opolan bez pracy i pracodawców gotowych przyjąć stażystów.

W ostatnich dwóch miesiącach (grudzień - styczeń) przybyło nam w regionie ponad 1500 osób bezrobotnych, spośród których wielu zatrudnionych na czas określony, a w tej grupie wielu nie przekroczyło 30. roku życia - mówił Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, na konferencji prasowej poprzedzającej "Opolskie Forum Zawodowe: Po(d)łączeni – rozwój w trakcie epidemii" online.

WUP pozyskał 9 milionów złotych na dwa projekty, w ramach których będzie mógł udzielić wsparcia właśnie dla tej najmłodszej grupy osób bez pracy.

100 osobom planuje przyznać dotacje na zakładanie działalności gospodarczej - po 23 tys. zł. Nabór ruszy w marcu.
Drugie tyle ma skorzystać ze staży u opolskich pracodawców.

- Ten sposób interwencji pozwoli odciążyć finansowo przedsiębiorców a równocześnie pozyskać nowych pracowników, którzy mogą zostać odpowiednio przeszkoleni w ramach naszego wsparcia - mówił Maciej Kalski.

Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, mówił o czterech formach pomocy udzielanych pracodawcom i przedsiębiorcom.

- W ramach wieloletniego projektu mamy vouchery na działania szkoleniowe i doradztwo dla firm mikro, małych i średnich. W tym roku na ten cel przeznaczymy 600 tys. zł. Z kolei 9 mln zł przeznaczymy na vouchery oferowane przez instytucje otoczenia biznesu na dotacje i promesy na szkolenia, również specjalistyczne, doradztwo w zakresie wartości intelektualnej, pozyskiwanie nowych rynków, stworzenie nowych modeli biznesowych prowadzenia działalności - wymieniał dyrektor Wrzeciono.

OCRG jest też operatorem projektu za 2,1 mln zł dla trzech województw (łódzkiego, śląskiego i opolskiego), a dotyczącego szkoleń kadry menedżerskiej w firmach w ramach Akademii Menedżera.

Dyrektor Wrzeciono wyjaśnił, że choć OCRG wyczerpało już dostępną na lata 2014-2020 pulę na wsparcie gospodarki, to Komisja Europejska przeznaczyła specjalną pulę dla województwa opolskiego 45 mln zł na walkę ze skutkami epidemii. - Czekamy na zatwierdzenie obszarów, które będą mogły być z tej puli wspierane - zapowiedział Roland Wrzeciono.

Maciej Kalski przypomniał też ponad 4,8 mln zł, które w 2021 roku mają powiatowe urzędy pracy w Opolu na dofinansowanie szkoleń z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Wśród nich PUP w Opolu otrzyma najwięcej, bo ponad 1,7 mln zł, urząd w Nysie - niemal 492 tys. zł, w Kędzierzynie-Koźlu - ponad 464 tys. zł, najmniej - urząd w Namysłowie - niespełna 160 tys. zł.

- Nabory rozpoczynają się w najbliższych dniach. Na wsparcie mogą liczyć w pierwszym rzędzie firmy, które odczuły skutki koronawirusa, ale także pracownicy służby zdrowia, czy po 45 roku życia - wymienił.

Wśród prelegentów forum są przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji otoczeni biznesu, szkolnictwa zawodowego, urzędów pracy.

Aleksandra Nowak-Kmieć, HR manager Polaris Polska z Opola mówiła, że rok 2020 był rekordowy pod względem sprzedaży naszych pojazdów. - Od czerwca 2020 roku, po kilku miesiącach niewiadomej, do grudnia zwiększyliśmy zatrudnienie o 140 osób. Na początku tego roku zatrudniliśmy 50 kolejnych, przekraczając łączną liczbę 500 - mówiła.

- W czasie pandemii wprowadziliśmy wiele rozwiązań służących bezpieczeństwu pracowników, w tym pracę zdalną, której harmonogram pracownicy ustalali ze swoimi przełożonymi - dodała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska