Opole podzieliło pieniądze na kulturę. Kto dostał najwięcej?

  Opole podzieliło pieniądze na kulturę. Kto dostał najwięcej?

  Piotr Guzik

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Stowarzyszenie Opolskie Lamy wywalczyło najwięcej pieniędzy na imprezy.

  Stowarzyszenie Opolskie Lamy wywalczyło najwięcej pieniędzy na imprezy. ©Anna Konopka

  Ratusz rozdysponował blisko 320 tys. zł na wydarzenia przygotowywane przez organizacje pozarządowe. Największa część tej puli przypadła na imprezy filmowe i muzyczne. Spora część podmiotów otrzymała wsparcie niższe od wnioskowanego.
  Stowarzyszenie Opolskie Lamy wywalczyło najwięcej pieniędzy na imprezy.

  Stowarzyszenie Opolskie Lamy wywalczyło najwięcej pieniędzy na imprezy. ©Anna Konopka

  W kategorii „Kultura ogólna” przyznano pieniądze na 33 wnioski. Najwięcej, bo w sumie 55 tys. zł na pięć inicjatyw, otrzymało Stowarzyszenie „Opolskie Lamy”, rokrocznie organizujące festiwal filmowy pod tą samą nazwą.

  „Lamy” otrzymały po 15 tys. zł na prowadzenie Kina Meduza oraz na współorganizowaną z grupą Murki akcję tworzenia murali na terenie Opola, po 10 tys. zł na warsztaty animacji „Opolskie Lamki” i akcję „Kino w mieście”, a także 5 tys. zł na organizację festiwalu filmów rosyjskich „Sputnik nad Opolem”.

  - Wydarzenie z Murkami to nowość. Grupa ta w minionym roku tworzyła dzieła inspirowane muzyką. Teraz mają to być obrazy filmowe. Planujemy realizację trzech murali, naprzeciwko lokalu RedBike, przed Miejską Biblioteką Publiczną oraz przy Kinie Meduza - wylicza Rafał Mościcki, prezes „Opolskim Lam”.

  Z drugiej strony, suma 55 tys. zł jest niższa od wniosków stowarzyszenia, które na wspomnianych pięć inicjatyw chciało pozyskać łącznie 123,5 tys. zł. – Cieszymy się z wysokiej oceny naszych wniosków. To, że nie otrzymaliśmy pełni wsparcia nie oznacza, że nasze imprezy są zagrożone. Jakoś sobie poradzimy, jak zawsze – deklaruje Rafał Mościcki.

  - Liczę na to, że dobre imprezy będą nakłaniały władze miasta, by z czasem wspierać je w wyższym wymiarze. I jeśli czegoś bym sobie życzył, to wydzielenia odrębnej puli pieniędzy na inicjatywy organizacji dopiero rozpoczynających swoją działalność. Sam pamiętam, jak w przeszłości nasze wnioski przepadały, bo działaliśmy od niedawna. Jeśli nie ma się dość determinacji, to może podciąć skrzydła. Dlatego warto zapewnić nowym podmiotom większe szanse na zdobycie pieniędzy, bowiem z ich inicjatyw mogą wykiełkować bardzo ciekawe wydarzenia – argumentuje.

  Najwyższą pojedynczą dotację otrzymała Opolska Fundacja Filmowa OFFilm – 25 tys. zł. Za te pieniądze chce zrealizować szósty odcinek filmu „Opole - miasto legend i tajemnic”. Wnioskowała o 35 tys. zł.

  20 tys. zł otrzymała Noiz Foundation. Pieniądze będą przeznaczone na organizację kolejnej edycji spektakularnej imprezy audiowizualnej NOKTA. Wniosek opiewał na 30 tys. zł.

  W sumie 20 tys. zł – dwa razy po 10 tys. zł - otrzymało Opolskie Towarzystwo Jazzowe. Pieniądze mają być przeznaczone na koncert "Opolskie Zaduszki Jazzowe 2019" i imprezę "Jazz Rock Meeting 2019". OTJ wnioskowało o odpowiednio o 30 tys. zł i blisko 29 tys. zł.

  W tej kategorii miasto rozdzieliło łącznie 280 tys. zł. Wnioski opiewały na prawie 590 tys. zł.

  Oprócz tego rozdzielono ponad 37 tys. zł na wsparcie ośmiu wydarzeń organizowanych na okazję Nocy Kultury 2019. Tu wszystkie inicjatywy otrzymały pełne dofinansowanie.

  25 wniosków nie otrzymało dofinansowania, ponieważ nie przekroczyły progu punktowego. Łącznie ich organizatorzy zabiegali o blisko 460 tys. zł. Oprócz tego trzy wnioski nie zostały rozpatrzone z powodu błędów formalnych.

  ZOBACZ TAKŻE: 1 procent podatku 2019 w PIT za 2018 roku. Jak rozliczyć po zmianach?

  NA CO WYDAMY NAJWIĘCEJ PIENIĘDZY W 2019 roku

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo