Opole. Pomnik Bismarcka odkryto na budowie centrum przesiadkowego. To kolejne historyczne znalezisko w tamtym miejscu

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Kolumna pomnika Ottona von Bismarcka odkryta na budowie centrum przesiadkowego Opole Wschodnie
Kolumna pomnika Ottona von Bismarcka odkryta na budowie centrum przesiadkowego Opole Wschodnie UM Opole
Otto von Bismarck miał swój pomnik przed gmachem poczty w Opolu. Monument zniknął w 1945 roku. Na jego spory fragment natrafiono na placu budowy centrum przesiadkowego przy stacji Opole Wschodnie. To kolejne historyczne znalezisko odkryte w tej okolicy przy okazji prac.

Pomnik Ottona von Bismarcka odsłonięto w wakacje 1911 roku. W granitowej kolumnie umieszczona była płaskorzeźba z brązu z wizerunkiem kanclerza. Całość znajdowała się na postumencie, wokół którego wykonano kamienną, zaokrągloną balustradę.

O ile owa balustrada przetrwała do dziś, o tyle pomnik Ottona von Bismarcka stał w tym miejscu do 1945 roku. I przez ponad 75 lat zakładano, że pozostały po nim tylko ujęcia z przedwojennych widokówek i archiwalnych fotografii.

Pomnik Ottona von Bismarcka przy Opolu Wschodnim

Tymczasem kilka dni temu na budowie centrum przesiadkowego Opole Wschodnie natrafiono na granitową kolumnę. Widać w niej miejsce po tablicy z popiersiem Ottona von Bismarcka.

- Pomnik znajdował się pod nitką ul. Batalionów Chłopskich prowadzącą w kierunku Zaodrza, za stacją paliw Orlen - wskazuje Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg.

Podkreśla, że odkrycie to nie oznacza wstrzymania prac w rejonie Opola Wschodniego. - Konserwator pozwolił na normalne prowadzenie prac. Nakazał jedynie zabezpieczyć monument przed uszkodzeniem, dlatego teren wygrodziliśmy. Dzięki takiej decyzji konserwatora nie ma przestojów - mówi.

Skarby w ziemi przy Opolu Wschodnim

Jak pokaźny element pomnika niemieckiego kanclerza "zawędrował" z okolic gmachu poczty w rejon obecnej stacji Opole Wschodnie? W 1945 roku to były peryferie miasta, a ta okolica miała być powojennym śmietniskiem.

Nie jest to bowiem pierwsze takie odkrycie w rejonie powstającego centrum przesiadkowego. W ziemi wykopywanej przez ciężki sprzęt w rejonie skrzyżowania ulic Oleskiej, Bohaterów Monte Cassino i Batalionów Chłopskich znajdowano m.in. tabliczkę z dawną nazwą tej pierwsze ulicy - Rosenbergstrasse - czy popiersie Adolfa Hitlera.

Do tego dochodzą przedmioty z życia codziennego mieszkańców przedwojennego Oppeln: ceramiczne kapsle, bezpieczniki, garnki, pierścienie na chusteczki, talerze, flakony po perfumach i medykamentach czy butelki. W ziemi znajdowano też elementy broni.

Odkrycia na placach budowy w Opolu

Co będzie dalej z odkrytą kolumną z pomnika Ottona von Bismarcka? Adam Leszczyński zaznacza, że decyzja nie leży po stronie drogowców.

- Prosimy jednak by opolanie nie wybierali się na plac budowy w poszukiwaniu innych pamiątek z przeszłości - podkreśla.

Miejskie służby informują, że odkrycie najprawdopodobniej będzie przekazane do Muzeum Śląska Opolskiego.

Pomnik Ottona von Bismarcka to nie jedyne odkrycie na placu budowy w Opolu. W miejscu dawnego dworca PKS, gdzie powstaje centrum przesiadkowe Opole Główne, pod płytą dworca natrafiono na powojenną szczelinę przeciwlotniczą, zaś za boazerią poczekalni był mural autorstwa Władysława Początka.

Ostatecznie szczelinę rozebrano, zaś mural skopiowano. Poczekalnię na dworcu PKS zburzono, a mural ma być odtworzony, najpewniej w powstającym tam budynku.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska