Opole. Ponad 80 ochotników zgłosiło się do 10. Opolskiej Brygady Logistycznej na kurs wojskowy. Dzień później otrzymali broń

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Opolska brygada logistyczna przyjęła 83 nowych żołnierzy.
Opolska brygada logistyczna przyjęła 83 nowych żołnierzy. 10. Opolska Brygada Logistyczna
W 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej rozpoczął się trzeci w tym roku kurs służby przygotowawczej, realizowanej na potrzeby korpusu szeregowych. Do opolskich koszar zgłosiło się 84 ochotników.

Zainteresowanie ochotniczą służbą wojskową wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Do 10. Opolskiej Brygady Logistycznej zgłosiło się właśnie ponad 80 rekrutów, którzy chcą ukończyć kurs przygotowawczy i złożyć przysięgę wojskową.

Zanim jednak rozpoczęło się wcielenie, wszyscy zostali poddani testom na obecność wirusa SARS-CoV-2, przeprowadzono z nimi również szczegółowy wywiad lekarski.

- Dopiero negatywne wyniki testów uprawniały ich do przekroczenia bram jednostki wojskowej - mówi kapitan Piotr Płuciennik z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.

W kolejnych etapach wcielenia przyszli żołnierze zostali ostrzyżeni, umundurowani i zakwaterowani w koszarach.

- Natomiast już kolejnego dnia otrzymali broń - mówi kapitan Płuciennik.

Akt jej wręczenia poprzedziło przemówienie pułkownika Macieja Siudaka, dowódcy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, w którym przypomniał czym w istocie jest wręczenie broni.

– Zostajecie obdarzeni ogromnym zaufaniem i jednocześnie wielką odpowiedzialnością. Państwo polskie przekazuje wam broń, byście wykorzystali ją do obrony jego bezpieczeństwa - mówił.

Wręczenie karabinków kałasznikowa otworzyło przed elewami możliwość rozpoczęcia zajęć strzeleckich. Poznają oni m.in. budowę oraz zasady bezpiecznego posługiwania się bronią, nauczą się techniki celowania, a także przyjmowania postaw strzeleckich.

- Po złożeniu egzaminów teoretycznych elewi rozpoczną praktycznie szkolenie na strzelnicy garnizonowej - mówi Piotr Płuciennik.

Szkolenie będzie realizowane do 26 czerwca i zakończy się przysięgą wojskową. Potem ci, którzy zechcą się związać z wojskiem zawodowo, będą mogli złożyć dokumenty do wybranej jednostki w całym kraju i czekać na przyjęcie.

- Natomiast ci, którzy wybiorą życie w cywilu, zostaną przeniesieni do rezerwy i będą powoływani co jakiś czas na ćwiczenia - kończy Piotr Płuciennik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska