Opole. Poprzez wystawę promują piękno dywanów kwiatowych. Trafią na listę UNESCO? [ZDJĘCIA]

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Na wystawie zaprezentowano zdjęcia z układania dywanów kwietnych w Olszowej, Kluczu, Zimnej Wódce i Zalesiu Śląskim.
Na wystawie zaprezentowano zdjęcia z układania dywanów kwietnych w Olszowej, Kluczu, Zimnej Wódce i Zalesiu Śląskim. NTO
Na Placu Wolności w Opolu otwarto wystawę poświęconym kwietnym dywanom z Ujazdu, która mają szansę zapisać się na liście UNESCO.

Układanie dywanów kwiatowych na precesje Bożego Ciała to jedna z najpiękniejszych tradycji naszego regionu. Jest ona żywa m.in. w czterech miejscowościach gminy Ujazd: Olszowej, Zimnej Wódce, Kluczu i Zalesiu Śląskim.

- Jest to tradycja mająca ponad sto lat. Dywany robiły nasze prababcie, babcie, matki. Teraz my je układamy, a jak widać na zdjęciach, zaangażowane są również kolejne pokolenia – tłumaczy Teresa Sobota z Olszowej.

Władze gminy, we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, podejmują starania dla upamiętnienia tej wyjątkowej tradycji. Dzięki ich zaangażowaniu dywany kwietne zostały w 2020 r. wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Osoby zaangażowanie w uhonorowanie tradycji dywanów kwietnych złożyły również wniosek o wpisanie ich na listę UNESCO. Jeśli się uda, nasze dywany będą znane na całym świecie, na równi z arabską kaligrafią, tańcem Nora z Tajlandii, czy sztuką Bakhshi z Uzbekistanu.

Do tej pory na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO znalazły się zaledwie dwie pozycje z Polski: Szopkarstwo krakowskie (2018 r.) oraz Kultura bartnicza (2020 r.).

Ostateczna decyzja będzie podjęta w przyszłym tygodniu. W związku z tym na Placu Wolności w Opolu odbyło się otwarcie wystawy pt. "Tradycje dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała".

- Mamy tydzień, żeby zaprezentować Opolanom nasze dziedzictwo. Liczę, że za kilka dni będziemy celebrować wpis na listę UNESCO. Nasza wystawa nie zarzuca odbiorcy danymi naukowymi. Staramy się w ciekawy sposób zaprezentować nasze kwietne dywany - zapewnia Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej.

- Dla nas jest to również bardzo ważne, że zdjęcia naszych dywanów możemy pokazać mieszkańcom Opola – zapewnia pani Teresa.

Żywotność dywanów kwiatowych nie jest zbyt duża. Już kilka godzin po procesji Bożego Ciała rośliny są zbierane z drogi. Mieszkańcy mają jednak nadzieję, że po wpisaniu na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dywany zachowają się w ludzkiej pamięci na zawsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska