Opole. Rok pracy radnych. Ze statystyk wynika, że sporo osób nie wykazało się żadną aktywnością!

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Z powodu epidemii sesje odbywały się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Obecnie prowadzone są zdalnie UM Opole
Biuro rady miasta przygotowało opracowanie drugiego roku obecnej kadencji radnych Opola. W statystyce obejmującej m.in. złożone interpelacje i wnioski do budżetu, cyfra zero pojawia się aż przy 11 osobach. W większości są to radni klubu prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego. - Na pracę radnych nie można patrzyć tylko przez pryzmat liczb - przekonuje Piotr Mielec, przewodniczący klubu.

Opracowanie dotyczy okresu od początku grudnia 2019 roku aż do końca listopada 2020 roku. Przez ten czas odbyło się łącznie 13 posiedzeń. Większość radnych uczestniczyła we wszystkich, osiem osób miało jedną bądź dwie nieobecności.

W raporcie podkreślono, że z racji epidemii rada musiała pracować w niespotykanych wcześniej warunkach. Obrady albo odbywały się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, albo zdalnie. Obecnie utrzymywana jest ta druga formuła.

Którzy radni najbardziej aktywni?

Sprawozdanie prezentuje też aktywność poszczególnych radnych, prezentując liczbę przedstawionych interpelacji i zapytań, zgłoszeń z dyżurów oraz wniosków do budżetu miasta.

Na tym polu liderką jest Elżbieta Kurek z klubu Koalicji Obywatelskiej. Jej aktywność obejmowała 25 interpelacji, 32 zapytania oraz po trzy zgłoszenia z dyżurów oraz wnioski do budżetu.

Drugie miejsce pod względem aktywności zajęła jej klubowa koleżanka Elżbieta Bień: w sumie 52 aktywności, w tym aż 34 zgłoszenia z dyżurów.

Trzecim najbardziej aktywnym radnym był Łukasz Sowada, przewodniczący rady miasta z ramienia klubu prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego: 51 aktywności, w tym 26 wniosków do budżetu i 21 zgłoszeń z dyżurów.

Kto miał zerową aktywność?

Na przeciwnym biegunie aktywności - osób, które nie przedstawiły żadnej interpelacji czy zapytania, żadnego zgłoszenia z dyżuru czy wniosku do budżetu - znalazło się 11 radnych.

Większość, bo osiem osób, to radni klubu Arkadiusza Wiśniewskiego:

 • Barłomiej Bonk,
 • Dariusz Chwist,
 • Aleksander Iszczuk,
 • Marek Masnyk,
 • Dariusz Nawarecki,
 • Edward Odelga,
 • Danuta Sokołowska,
 • Małgorzata Wilkos (wiceprzewodnicząca rady miasta).

Przy czym trzeba zaznaczyć, że Aleksander Iszczuk był radnym do końca sierpnia 2020 roku, biorąc udział w 10 posiedzeniach (złożył mandat, by objąć stanowisko naczelnika wydziału oświaty), a Danuta Sokołowska objęła po nim mandat we wrześniu, uczestnicząc w trzech posiedzeniach rady w okresie, jaki obejmuje raport.

- Na pracę radnych nie można patrzyć tylko przez pryzmat tych liczb. Opozycyjni radni w statystyce mogą wypadać lepiej za sprawą interpelacji i zapytań. Jeśli się jednak popatrzy czego one potrafią dotyczyć, to ich aktywność może budzić wątpliwości - mówi Piotr Mielec, przewodniczący klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego.

- Jako radni prezydenta Opola mamy do niego ułatwiony dostęp. Sporo osób zamiast drogi formalnej woli po prostu zadzwonić i spróbować załatwić sprawę bezpośrednio. Oprócz tego wiele kwestii załatwiamy jako klub - argumentuje Piotr Mielec.

"Interpelacja nie ma już takiej mocy"

Zerową aktywność w statystykach mają też radni:

 • Anna Łęgowik (KO),
 • Michał Nowak (przewodniczący klubu PiS),
 • Arkadiusz Szymański (niezrzeszony).

- Praca radnego to nie tylko interpelacje, zapytania i wnioski do budżetu. To również udział w posiedzeniach komisji oraz uczestnictwo w samych sesjach - mówi Michał Nowak.

Przewodniczący klubu PiS przyznaje, że jego pozostali radni - Sławomir Batko i Marek Kawa - indywidualnie prezentują się lepiej w statystyce aktywności.

- Inna sprawa, że interpelacje kiedyś miały większą siłę i teraz niewiele różnią się od zapytań. Osobiście wolę drążyć różne tematy na komisjach oraz na forum samych posiedzeń rady - argumentuje Michał Nowak.

"Pismo przynajmniej zostawia ślad"

Przemysław Pospieszyński, lider klubu KO, zauważa, że na aktywność radnych wpływ miała epidemia koronawirusa, która znacznie ograniczyła możliwość bezpośrednich spotkań z mieszkańcami.

- Trudno mi się jednak zgodzić z twierdzeniem, że pisanie interpelacji i zapytań ma niewielki sens. W ten sposób zostawiamy ślad po swojej aktywności. Nie wszystko da się załatwić na telefon - stwierdza.

- "Zero" w statystykach aktywności zwykle odzwierciedla też aktywność na sesjach. Nie brak radnych, którzy przez ten rok praktycznie nie zabierali głosu. Dlatego wskazane byłoby, aby - wzorem Sejmu - odnotowywać też przypadki, kiedy dany radny zabierał głos na forum oraz w jakich sytuacjach. To dawałoby pełniejszy obraz pracy rady - uważa Przemysław Pospieszyński.

Czy grozi nam trzecia fala?

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
czarek

Za to za 3 lata przed nowymi wyborami nie będziemy mogli się opędzić od Ich aktywności! I jak znowu wygrają to zapadną w sen czteroletni do następnych wyborów. Tak to jest jak się głosuje na nazwiska a nie ludzi może mało znanych ale zaangażowanych dla opolan

P
Piotr

To tylko tyle dla tych którzy twierdzą że prezydent robi to co mu radni z jego klubu każą albo pozwolą.

Opole ma króla pana i władcę a klub prezydenta to listek figowy dla obejścia demokracji.

Aktualnemu prezydentowi życzę tego samego co staremu.

O
Opolanin

Najbardziej leniwa Rada Miasta od upadku komuny. Karierowicze, którzy są dla kilku złotych. Sama aktywność prezydenta spadła a j w strefie panuje bezruch. Tylko na Facebooku dalej uskuteczniana jest propaganda sukcesu! Kolorowo nie jest!

Dodaj ogłoszenie