Opole. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg podzielił radnych. Kto jak głosował? Znamy wyniki

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Ratusz zarządza siecią 400 km dróg, które musi utrzymywać i modernizować, co jest bardzo kosztowne.
Ratusz zarządza siecią 400 km dróg, które musi utrzymywać i modernizować, co jest bardzo kosztowne. Krzysztof Marcinkiewicz
Rada Miasta Opola skieruje apel w sprawie Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Podczas głosowania w tej sprawie radni byli podzieleni. 20 z nich głosowało za przyjęciem projektu, 4 wstrzymało się od głosu.

Projekt uchwały w tej sprawie przyjęto w czwartek, 27 stycznia. Jak można przeczytać w jego uzasadnieniu, ratusz zarządza siecią 400 km dróg, które musi utrzymywać i modernizować, co jest bardzo kosztowne. Miasto stara się realizować te zadania ze środków własnych, ale również systematycznie pozyskuje na ten cel środki zewnętrzne.

- Do 2020 r. otrzymywaliśmy dotacje z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Obecnie działający Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg jest jednak tak skonstruowany, że nie możemy do niego aplikować na poszczególne zadania – tłumaczy Iwona Mąkolska-Frankowska, naczelnik Wydziału ds. Europejskich i Planowania Rozwoju UM.

Jak dodaje, w grudniu 2021 r. rozstrzygnięto nabór na zadania obwodnicowe, w ramach którego rozdysponowano 2 mld zł. Zgodnie z przepisami miasto Opole nie mogło aplikować o te środki, podobnie jak 15 innych miast na prawach powiatu, będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa.

Zdaniem Arkadiusza Wiśniewskiego, prezydenta Opola, drogi nie służą tylko mieszkańcom miasta, ale są bardzo ważnymi kanałami dojazdowymi ze wszystkich stron województwa.

- Są u nas 4 przychodnie medyczne, szkoły średnie, uczelnie, wiele firm. Nie ma merytorycznych przesłanek, żeby wykluczać mieszkańców Opola z projektów finansowanych ze wspólnych podatków – zapewnia.

20 radnych głosowało za przyjęciem projektu, natomiast 4 członków Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu. Jak zapewnia Michał Nowak, przewodniczący klubu PiS, apel jest bezpodstawny.

- Opole może zgłaszać się do odpowiednich zadań, które po prostu jeszcze nie są rozpisane. To jest trochę jak z programami unijnymi, nie w każdej puli są akurat dostępne pieniądze. W pierwszej kolejności Fundusz skierowany jest do mniejszych miejscowości, które nie mają takich budżetów, jak duże ośrodki miejskie. Jedna pula zadań będzie skierowana dla małych miejscowości, druga do dużych - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska