Opole: Są pieniądze na superbadania wykrywające raka

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Pierwszą na Opolszczyźnie pracownię PET-TK otwarto 8 marca 2017 w Opolskim Centrum Onkologii.
Pierwszą na Opolszczyźnie pracownię PET-TK otwarto 8 marca 2017 w Opolskim Centrum Onkologii. Archiwum/PW (O)
Badania PET-TK będą na Opolszczyźnie finansowane z budżetu państwa - poinformowała wicewojewoda Violetta Porowska. W tym roku sfinansowanych zostanie 200 badań PET, a w roku następnym - 400 badań.

Pierwszą w województwie pracownię pozytonowej tomografii emisyjnej połączonej z tomografią komputerową (PET-TK) otwarto 8 marca w Opolskim Centrum Onkologii. Radość z dostępu do najnowocześniej formy diagnostyki onkologicznej psuła świadomość, że nie było kontraktu z NFZ na takie badania. Wcześniej mieszkańcy Opolszczyzny robili je w ościennych województwach.

- Teraz jest szansa, aby to zmienić - mówi wicewojewoda Violetta Porowska. - Wraz z opolskim NFZ bardzo zabiegaliśmy o pieniądze i mamy dobrą wiadomość dla pacjentów. Podpisaliśmy porozumienie i badania na Opolszczyźnie będą finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W tym roku sfinansowanych zostanie 200 badań PET, a w roku następnym - 400 badań.

Do tej pory rocznie z badań PET-TK korzystało ok. 500 mieszkańców Opolszczyzny. Podczas otwarcia pracowni lekarze z Opolskiego Centrum Onkologii mówili, że dzięki własnemu sprzętowi można by nawet podwoić tę liczbę.

Badanie PET to wielka szansa dla chorych.

- Pozwala ono wykryć nawet pojedyncze komórki nowotworowe, które w innych badaniach są niedostrzegalne - wyjaśnia dr Wojciech Redelbach, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.

Co więcej pozytonowa tomografia emisyjna połączona z tomografią komputerową pozwala wykryć nowotworowe zmiany pierwotne, a więc miejsce gdzie zaczęła się choroba. A wiadomo, że im szybciej wykryta zmiana, tym większa szansa na skuteczne leczenie.

W 2015 roku w całej Polsce przeprowadzono 46 tys. badań PET-TK. Szacuje się, że w tym roku potrzebnych będzie ich już 64 tys., bo liczba zachorowań onkologicznych stale rośnie.

Problem z dostępem do badań PET w Polsce nie wynika z braku urządzeń, ale z niskiego finansowania. Koszt badania wyceniono na 3,7 tys. zł, ale przy zawieraniu kontraktów z NFZ stosuje się wartość zaniżoną o ponad tysiąc zł, więc ośrodki onkologiczne wykonują mniej badań.

Na nowotwór złośliwy zapada co roku 4 tysiące Opolan, z czego 2,5 tys. umiera.

Pierwszą na Opolszczyźnie pracownię PET-TK otwarto w środę w Opolskim Centrum Onkologii.

Opolszczyzna nareszcie ma własną pracownię PET-TK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska