W Opolu mieszka i pracuje blisko 10 tysięcy osób narodowości ukraińskiej, a na opolskich uczelniach studiuje co najmniej kilkuset młodych ludzi z tego kraju.
W najbliższych dniach spodziewany jest napływ uchodźców wojennych, którzy w stolicy Opolszczyzny będą szukać nie tylko schronienia, ale także nowego domu.
– Uruchamiamy infolinię i punkt kontaktowy w centrum miasta, pomoc psychologiczną, pomoc dla uchodźców (w tym dzieci) z tymczasowymi noclegami i wyżywieniem, szukamy wolontariuszy ze znajomości jęz. ukraińskiego – tłumaczy prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.
Urzędnicy pomogą zalegalizować pobyt i znaleźć pracę
Punkt kontaktowy dla osób pochodzących zza naszej wschodniej granicy mieści się w Centrum Dialogu Obywatelskiego.
W placówce mieszczącej się przy ul. Damrota w Opolu osoby potrzebujące dowiedzą się m.in. gdzie i w jaki sposób mogą uzyskać pomoc psychologiczną, jak załatwić sprawy urzędowe, a także jak zalegalizować swój pobyt w Opolu i gdzie szukać ofert pracy.
W CDO znajduje się również punkt pomocy dla dzieci w toku kształcenia.
Tłumacze pilnie poszukiwani
Opole poszukuje także wolontariuszy posługujących się językami ukraińskim i polskim, którzy pomogą w komunikacji osobom przyjeżdżającym z obszarów objętych działaniami wojennymi.
Chęć pomocy również można zgłaszać w Centrum Dialogu Obywatelskiego, a także w Konsulacie Honorowym Ukrainy w Opolu.
Każdy chętny, znający oba języki, może zgłosić się do konsulatu, który mieści się przy ul. Krakowskiej 9 w Opolu.
Opolskie uczelnie solidarne z Ukrainą
Chęć pomocy deklarują także wszystkie opolskie uczelnie – Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu.
- Na Politechnice Opolskiej studiuje prawie 200 studentów z Ukrainy, pracują tutaj także ukraińscy naukowcy. Cała społeczność akademicka naszej uczelni solidaryzuje się z wami i zapewnia o wsparciu. Nie wyobrażam sobie, co czujecie odbierając telefony od swoich bliskich z Ukrainy, śledząc przekazy medialne. Jestem wstrząśnięty atakiem Rosji na waszą ojczyznę. Chciałbym podkreślić, że nie jesteście sami. Służymy Wam pomocą, psychologicznym wsparciem. Zgłaszajcie swoje potrzeby do dziekanów, do mnie. Proszę także naszych polskich studentów, pracowników, by byli blisko swoich ukraińskich koleżanek i kolegów, pomogli im przetrwać ten trudny czas – tłumaczy rektor Politechniki Opolskiej Marcin Lorenc.
Pomocą psychologiczną swoich studentów objęły także pozostałe uczelnie. Z kolei na Uniwersytecie Opolskim w poniedziałek zapadną kolejne decyzje dotyczące systemowej możliwości pomocy studentom pochodzenia ukraińskiego oraz ich rodzinom.
- Słowa wsparcia kierujemy do licznej społeczności ukraińskiej studiującej, pracującej i zamieszkującej w Opolu. Nasza uczelnia zapewnia o woli udzielenia wszelkiej możliwej pomocy, jaka okaże się w tej sytuacji potrzebna – mówi Marcin Kochański, rzecznik UO.
Z powodu zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę w najbliższych dniach do Polski może przyjechać nawet milion uchodźców. Opolszczyzna przygotowała dla nich kilka tysięcy miejsc noclegowych. Najwięcej, bo ponad 700 w samym tylko Opolu.
Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?