Opole staje się miastem seniorów

Artur  Janowski
Artur Janowski
Dni Seniora 2017 w Opolu.
Dni Seniora 2017 w Opolu. Patrycja Wanot
Co czwarty mieszkaniec Opola ma 60 lat, a w najbliższych latach seniorów będzie jeszcze więcej. Dlatego ratusz chce aktywizować oraz kształcić osoby starsze, a także budować dla nich mieszkania.

Zakłada to program polityki senioralnej Opola, którego konsultacje właśnie się rozpoczęły. Wcześniej dokument przygotowywali przedstawiciele seniorów, organizacji pozarządowych oraz miejscy urzędnicy.

- W programie znalazła się diagnoza sytuacji, a także działania, jakie należy podjąć w najbliższych latach. Na pewno nowa polityka senioralna będzie wyzwaniem dla nas wszystkich - podkreśla Agnieszka Łukasińska z Centrum Informacyjno- Edukacyjnego „Senior w Opolu”, które w ubiegłym roku urząd miasta uruchomił na ulicy Nysy Łużyckiej.

Wyzwanie jest tym większe, że prognozy demograficzne wieszczą starzenie się populacji Opola. Obecnie co czwarty opolanin jest uznawany za seniora, czyli ma ukończony 60 rok życia. Tymczasem w 2050 roku już blisko połowa mieszkańców znajdzie się w grupie seniorów. Według autorów programu starsi opolanie nie mogą być traktowani jako problem do rozwiązania.

Populację seniorów należy postrzegać jako potencjał, który w przyszłości można wykorzystać. Dlatego autorzy programu zwracają uwagę na aktywizację społeczną i zawodową seniorów w Opolu.

W programie zapisano 35 różnego rodzaju działań, które może zastosować ratusz.
Niektóre wcale nie są kosztowne.

Według autorów programu konieczne jest nie tylko tworzenie klubów seniora, ale też zaangażowanie naszych przedszkoli oraz szkół w liczne projekty łączące różne pokolenia. W najbliższych latach w Opolu powinna się również pojawić większa grupa animatorów osób starszych, a system ulg i preferencji, oferowanych od niedawna przez miejską kartę Opolski Senior, musi być stale rozwijany.

Seniorzy opanowali plac Wolności w Opolu.

Dni Opola 2017. Seniorzy opanowali plac Wolności [wideo, zdjęcia]

Postulowane jest również organizowanie kursów doszkalających dla seniorów oraz zachęcanie ich do zdobywania nowych kwalifikacji zawodowych.

Program kładzie także duży nacisk na edukację seniorów
m.in. poprzez rozwój osobisty, ale z drugiej strony autorzy programu postulują, aby miasto przygotowało kampanię, przekonującą pracodawców do zatrudniania osób starszych z czym nadal jest duży problem.

Co ciekawe choć w mieście działają cztery domy dziennego pobytu dla seniorów, to wciąż za mało w stosunku do potrzeb. Dlatego konieczne jest stworzenie takiego miejsca, np. na osiedlu Dambonia.

Na tym osiedlu miejska spółka TBS niebawem rozpocznie budowę mieszkań dla seniorów, a ich przygotowanie to kolejny postulat autorów programu, podobnie jak likwidacja dokuczliwych barier architektonicznych.

Program ma obowiązywać w latach 2018 - 2020, a plan zakłada, że w listopadzie przyjmie go rada miasta.

DNI SENIORA 2017 W OPOLU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska