Opole stawia na nowe technologie. Powstanie nowe centrum przy PNT

Artur  Janowski
Artur Janowski
Efektowne wnętrze nowego budynku, który będzie też efektywny. Zostanie wykorzystany na potrzeby firm, ale też miasta, które dołoży blisko pięć milionów złotych do całej inwestycji.
Efektowne wnętrze nowego budynku, który będzie też efektywny. Zostanie wykorzystany na potrzeby firm, ale też miasta, które dołoży blisko pięć milionów złotych do całej inwestycji. Fot. Beata Szczegielniak
W przyszłym roku w mieście ruszy budowa Centrum Projektowania Inżynierskiego. To będzie unikatowe miejsce i jednocześnie najnowocześniejszy budynek w regionie.

Obiekt stanie się częścią Parku Naukowo-Technologicznego, działającego za centrum handlowym Karolinka. Dziś park ma dwa budynki, w których trudno znaleźć wolne pomieszczenia, bo lokale wynajmują firmy zajmujące się badaniami lub wdrażające technologie.

- Gdy startowaliśmy, pojawiały się różne opinie, ale dziś nikt nie ma wątpliwości, że takie miejsce jest w Opolu potrzebne - podkreśla profesor Jarosław Mamala, prezes miejskiej spółki prowadzącej park.

Spółka chce się nadal rozwijać i stąd pomysł na kolejny budynek. Do pełni szczęścia brakowało jednak dopięcia budżetu kosztownej inwestycji, która do tej pory miała finansowanie z funduszy spółki oraz funduszy unijnych.

Problem niebawem zniknie, gdyż miasto pomoże PNT poprzez objęcie dodatkowych udziałów w spółce. Plan, jaki otrzymali niedawno radni, zakłada, że w 2018 roku Opole wyda na ten cel ponad 3,2 miliona złotych, a rok później ponad 1,3 mln zł.

- Park jest miejscem, które od pewnego czasu udowadnia, że w Opolu jest miejsce na innowacje i na współpracę nauki z biznesem - mówi prezydent Arkadiusz Wiśniewski. - Ta współpraca wciąż bardzo dobrze się rozwija, a efekty zachęcają nas do kolejnej inwestycji.

Dlatego powstanie Centrum Projektowania Inżynierskiego wraz z Centrum Przetwarzania Danych. Koszt nowego budynku - zaprojektowanego przez opolską architekt Beatę Szczegielniak - szacowany jest obecnie na około 19 milionów złotych. Wiele wskazuje jednak, że po przetargu łączna wartość inwestycji spadnie.

Powierzchnia użytkowa trzeciej części parku będzie mieć około 2270 metrów kwadratowych, powstanie także łącznik, dzięki niemu będzie można przemieszczać się pomiędzy budynkami parku.

- Ten, który chcemy budować obecnie, ma być miejscem, gdzie pomoc znajdą lokalne firmy, gdy będą chciały np. zoptymalizować produkcję lub też dopracować technologię - opowiada prof. Mamala. - Powstanie również największa w województwie serwerownia, bo obecnie projektowanie odbywa się już głównie w świecie cyfrowym. Na tym budynku skorzysta również samo miasto, które zamierza wdrażać projekt Smart City, zakładający m.in. wdrożenie inteligentnych systemów transportowych.

Prof. Mamala wierzy, że do wbicia pierwszej łopaty na budowie trzeciego etapu PNT dojdzie w 2017 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska