Opole stolicą judo na dwa dni. Rekordowa obsada turnieju w hali Gwardii [DUŻO ZDJĘĆ]

Puchar Polski Juniorek i Juniorów w judo.
Puchar Polski Juniorek i Juniorów w judo. Łukasz Baliński
W miniony weekend Opole było nieformalną stolicą judo w naszym kraju. To tutaj właśnie bowiem odbywał się Puchar Polski Juniorek i Juniorów oraz Otwarte Mistrzostwa Województwa Opolskiego

Co ciekawe te pierwsze zawody to… pierwsze w ogóle tegoroczne zmagania judo ujęte w kalendarzu Polskiego Związku Judo. Nic więc dziwnego, iż do hali Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego „Gwardia” zawitali młodzi zawodnicy z całego kraju, którzy rywalizować będą na trzech matach w ośmiu kategoriach wagowych. Łącznie było ich ponad 260 z 82 klubów.

- Ja odkąd organizuje tego typu turnieje, a robię to przeszło 30 lat, to takiej obsady nie pamiętam, jest rekordowa, taki jest głód zawodów - nie kryje Tomasz Błach, prezes organizujących zmagania Towarzystwa Sportowego Gwardia Opole i Okręgowego Związku Judo w Opolu. - Tym bardziej więc ze względu na wymogi sanitarne musieliśmy podzielić zainteresowanych na dwie tury i walki odbywać się będą przez cały dzień - zauważa.

Na starcie nie zabrakło również przedstawicieli stolicy regionu jak choćby z miejscowych KJ AZS i TS Gwardia czyli podopiecznych Anny Chodakowskiej oraz Joanny Majdan-Błach.

- Długo czekaliśmy wszyscy na tego typu rywalizację, bo ta ostatnio z wiadomych względów nie odbywały się zbyt często - wyjaśnia Chodakowska. - Dlatego daliśmy też szanse niektórym młodszym zawodnikom by mogli coś w końcu powalczyć po tak długiej przerwie. Wynik i medale tutaj nie są najważniejsze. Ważne by szli do przodu w swoim rozwoju.

Ostatecznie opolanie zdobyli dwa srebrne medale, po jednym w u chłopców i dziewcząt. A co ciekawe za każdym razem były to praktycznie najliczniej obsadzone kategoria wagowe. Tak jak u fighterów do 73 kg, gdzie wzięło ich udział aż 45!

Ostatecznie w tym gronie drugie miejsce zajął Mateusz Kozłowski z KJ AZS Opole, który wygrał cztery z pięciu walki, a uległ jedynie w tej decydującej Aleksandrowi Raczkowi z Juvenii Wrocław. Wśród pań natomiast srebro do 63kg wywalczyła inna „akademiczka” Amelia Konfisz ulegając w finale Aleksandrze Sokołowskiej z Safari 152 Warszawa.

Punktowane miejsce zajmowali także inni przedstawiciele KJ AZS. Piąta w kategorii do 78 kg była Emilia Gonsior, a siódme lokaty zajmowali: Fabrycjusz Tarkowski (do 73 kg) oraz KJ AZS Opole Andrzej Radzik (do 100 kg).

Ostatecznie w klasyfikacji drużynowej KJ AZS zajął 13. miejsce. Triumfowało Wybrzeże Gdańsk z trzema złotami, drugie miejsce zajęła Juvenia Wrocław (2-2-4), a trzecia była ekipa Rysia Warszawa (2-0-0).

Po jednym złocie wywalczyli z kolei przedstawiciele takich klubów jak: Koka Jastrzebie, Galeon Gdynia, AZS AWF Katowice, Czarni Bytom, Yuko Józefów, Gwardia Łódź, Nastula Club Warszawa, Safari 152 Warszawa i Dwójka Rydułtowy