Opole > Ulica Dąbrowszczaków może zmienić nazwę

Artur  Janowski
Artur Janowski
Udostępnij:
Jest pomysł aby zmienić nazwę ulicy Dąbrowszczaków w Opolu na Zawiszaków.

Dziś ruszyły już w tej sprawie konsultacje. Propozycję zmiany nazwy zgłosił jeden z mieszkańców ulicy a wsparli go kombatanci, którzy doprowadzili już do nadania dawnemu osiedlu ZWM imienia Armii Krajowej.

- Konsultacje potrwają do 8 września - informuje Mirosław Pietrucha, rzecznik prezydenta.- Ich celem jest umożliwienie wypowiedzenia się na temat zmiany nazwy mieszkańców, właścicieli nieruchomości oraz prowadzących działalność gospodarczą przy tej ulicy.

Głosowanie by zamienić ul. Dąbrowszczaków (Polscy komuniści walczący w wojnie domowej w Hiszpanii w 1936 roku) na Zawiszaków (harcerze biorący udział w Powstaniu Warszawskim) odbywa się na stronie internetowej urzędu miasta: www.opole.pl. Ratusz dopuszcza także możliwość składania pisemnych opinii.

Przy ulicy Dąbrowszczaków jest ponad 1100 adresów. O ewentualnej zmianie nazwy zdecydują jesienią radni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Soultys
W dniu 24.08.2008 o 20:56, Paweł napisał:

Tytuł artykułu mówi wiele o stosunku do problemu: "Ulica Dąbrowszczaków może zmienić nazwę". Otóż to nie ulica będzie sobie zmieniać nazwę, tylko władze miasta Opola po konsultacjach z mieszkańcami i osobami prowadzącymi tutaj działalność gospodarczą.Ja akurat i mieszkam i mam działalność.Co do władzy, to nie władza pisze historię o poprzednikach, tylko historycy piszą lub zwykli ludzie, jak ja i ty. Dąbrowszczacy żadną władzą w Opolu nie byli, więc obecne władze tym bardziej nic o nich nie piszą. Sprawa dotyczy bardziej wrażliwości społecznej, historycznej czy nawet patriotycznej.Co do historii to nie ma i nie było jej w wersji apolitycznej, więc trudno mi zrozumieć co chcesz powiedzieć. Historia zwłaszcza ta odnosząca się do komunizmu czy stalinizmu z natury jest polityczna. Dąbrowszczacy to zbrojne ramię stalinowców w wojnie domowej w Hiszpanii (mordowali i "faszystów"i swoich, wedle rozkazów z Moskwy).Nie uciekniemy w tej dyskusji od polityki.Nazwa ulicy określa pewne miejsce. Ja nie chcę mieszkać na ulicy Dąbrowszczaków, więc z przyjemnością zagłosuję za zmianą. Nazwa ma swoje znaczenie, wbrew zaklinaczom rzeczywistości. Nazwa ZWM też mi się nie podobała i dobrze, że już jej nie ma. Numerowanie ulic uskutecznili Amerykanie w wielkich miastach na Wschodzie i ... nigdzie więcej. Generalnie trudniej zapamiętać numer niż nazwę.Popełniasz błąd traktując osoby cieszące się za zmiany nazwy jako starsze od Ciebie. Myślę, że jesteśmy w zbliżonym wieku, nie nosimy moherów, a różni nas tylko to, że moi rodzice zadbali o patriotyczne wychowanie.Pozdrawiam.PS: Głosuje za zmianą! Zawiszacy to krótsza nazwa :-)Prawda - nie władza pisze historię - tylko historycy piszą pod dyktando władzy.
Dąbrowszczacy byli zbrojnym ramieniem stalinowców - zatem jako przedstawiciele władz komunistycznych są z gruntu źli z punktu widzenia obecnych władz i słuchaczy Radia z Torunia.
Oczywiście AK i białoarmijców trzeba wyświęcić. Piłsudczycy też żadnej rodziny nie skrzywdzili i nikogo nie zabijali (pewnie posługiwali się metodą perswazji).
Nazwa ma znaczenie proporcjonalne do świadomości społeczeństwa - kto teraz pamięta kim byli i co NAPRAWDĘ robili Dąbrowszczacy. Jeśli będziemy do końca wierzyć historii pisanej to niedługo okaże się że prowokacji na granicy polsko niemieckiej dokonali Polacy z komunistycznej bojówki w celu umożliwienia przejęcia władzy przez komunistów.
Numeracja ma jedną zaletę jest apolityczna - ale można wprowadzić nazwy od kolorów czy od przedmiotów (np. ul. latawców itp.) a nie czepiać się dawno zmarłych ludzi. No i przy sensownej numeracji ulic nie trzeba pamiętać - jeśli znajduję się na ul. 25 wschodniej, a chcę dojechać na 45 to wiadomo, że muszę podążać w kierunku "wzrastania" nr ulic i już.
Patriotyczne wychowanie to zmienianie ulic czy chwalenie uczenie się zakłamanej historii (nie wierzę żeby nie mijała się z prawdą) ?? - Patriotyzm to przede wszystkim dbanie o teraźniejszy wygląd naszego kraju. Historia w przyszłości osądzi nas nie jako dojrzałą demokrację tylko jako układ kapitalistyczny gdzie nieważni są ludzie tylko mamona. A w końcu i tak się okaże, że całą wrzawę robi człek który maluje tabliczki z nazwami ulic.
P
Paweł
W dniu 24.08.2008 o 15:10, Soultys napisał:

Każda władza pisze o swoich porzednikach (przeciwnikach politycznych) własną historię, za komuny złe było AK teraz złe jest ZWM i Dąbrowszczacy, za parę lat doczepią się i do Papieża i tak po kolei.Dlatego historii nie należy kuć bo w wydaniu politycznym jest g... warta. Historię trzeba studiować i odkrywać własnoręcznie bo inaczej można wpaść w wir manipulacji.W związku z tym, jak wspomniałem wcześniej nazwa "Dąbrowszczaków" dla ulicy jest taka sama jak "ZWM" dla osiedla i tak samo dobra jak "Opole" dla miasta. Jest to dla mnie ciąg znaków możliwych do wymówienia i określających dane miejsce geograficzne. Żeby uniknąć różnic poglądowych co do nazw ulic powinny być one po prostu numerowane, choć i tu pewnie moherowe berety protestowałyby w przypadku ulicy nr 666.Co do rozśmieszania - śmiej się do woli - śmiech to zdrowie - psychiczne również - przyda ci się.A może zmienić nazwę na "Świętej Inkwizycji" - będziesz się mógł dziecku pochwalić wiedzą na temat jaką rolę ta święta pełniła w KK.A od moich rodziców to się odstosunkuj, lepiej idź do szafy i szukaj moherka - jesień idzie.Tytuł artykułu mówi wiele o stosunku do problemu: "Ulica Dąbrowszczaków może zmienić nazwę". Otóż to nie ulica będzie sobie zmieniać nazwę, tylko władze miasta Opola po konsultacjach z mieszkańcami i osobami prowadzącymi tutaj działalność gospodarczą.
Ja akurat i mieszkam i mam działalność.
Co do władzy, to nie władza pisze historię o poprzednikach, tylko historycy piszą lub zwykli ludzie, jak ja i ty. Dąbrowszczacy żadną władzą w Opolu nie byli, więc obecne władze tym bardziej nic o nich nie piszą. Sprawa dotyczy bardziej wrażliwości społecznej, historycznej czy nawet patriotycznej.
Co do historii to nie ma i nie było jej w wersji apolitycznej, więc trudno mi zrozumieć co chcesz powiedzieć. Historia zwłaszcza ta odnosząca się do komunizmu czy stalinizmu z natury jest polityczna. Dąbrowszczacy to zbrojne ramię stalinowców w wojnie domowej w Hiszpanii (mordowali i "faszystów"i swoich, wedle rozkazów z Moskwy).
Nie uciekniemy w tej dyskusji od polityki.

Nazwa ulicy określa pewne miejsce. Ja nie chcę mieszkać na ulicy Dąbrowszczaków, więc z przyjemnością zagłosuję za zmianą. Nazwa ma swoje znaczenie, wbrew zaklinaczom rzeczywistości. Nazwa ZWM też mi się nie podobała i dobrze, że już jej nie ma. Numerowanie ulic uskutecznili Amerykanie w wielkich miastach na Wschodzie i ... nigdzie więcej. Generalnie trudniej zapamiętać numer niż nazwę.

Popełniasz błąd traktując osoby cieszące się za zmiany nazwy jako starsze od Ciebie. Myślę, że jesteśmy w zbliżonym wieku, nie nosimy moherów, a różni nas tylko to, że moi rodzice zadbali o patriotyczne wychowanie.

Pozdrawiam.

PS: Głosuje za zmianą! Zawiszacy to krótsza nazwa :-)
S
Soultys
W dniu 22.08.2008 o 17:58, patriota napisał:

Wyobraź sobie, że jestem po 30-tce i płacę podatki. Mieszkam na tej ulicy i nie chcę tłumaczyć dzieciom czym się zasłużyli Dąbrowszczacy (poczytaj sobie o rzezi ludności cywilnej w Sierra Morena w 1937 i pacyfikacjach, które w PRL-u nazywano "pomocą przy żniwach"). A co do ZWM, AL i GL to mnie nie rozśmieszaj, bo zajadów dostanę tylko wracaj do szkoły kuć historię. Jak znajdę czas to Ci jeszcze to wyjaśnię.Widać, że rodzice pewnie w PZPR byli to i poglądy z domu wyniosłeś odpowiednie.Każda władza pisze o swoich porzednikach (przeciwnikach politycznych) własną historię, za komuny złe było AK teraz złe jest ZWM i Dąbrowszczacy, za parę lat doczepią się i do Papieża i tak po kolei.

Dlatego historii nie należy kuć bo w wydaniu politycznym jest g... warta. Historię trzeba studiować i odkrywać własnoręcznie bo inaczej można wpaść w wir manipulacji.

W związku z tym, jak wspomniałem wcześniej nazwa "Dąbrowszczaków" dla ulicy jest taka sama jak "ZWM" dla osiedla i tak samo dobra jak "Opole" dla miasta. Jest to dla mnie ciąg znaków możliwych do wymówienia i określających dane miejsce geograficzne.

Żeby uniknąć różnic poglądowych co do nazw ulic powinny być one po prostu numerowane, choć i tu pewnie moherowe berety protestowałyby w przypadku ulicy nr 666.

Co do rozśmieszania - śmiej się do woli - śmiech to zdrowie - psychiczne również - przyda ci się.

A może zmienić nazwę na "Świętej Inkwizycji" - będziesz się mógł dziecku pochwalić wiedzą na temat jaką rolę ta święta pełniła w KK.

A od moich rodziców to się odstosunkuj, lepiej idź do szafy i szukaj moherka - jesień idzie.
p
patriota
W dniu 22.08.2008 o 14:18, Soultys napisał:

Proszę bardzo - "patriota" a podatków nie płaci - tzn. chyba ciebie to nic nie kosztuje - odemnie państwo zabiera 19% dochodu haraczu i nie życzę sobie żeby je wydawali na pierdoły - niech poprawią chodniki, ulice bo płacę dodatkowo podatek drogowy w paliwie a i tak są dziury.Niech się zajmą poważniejszymi sprawami - chyba, że do niczego innego się nie nadają to już lepiej niech nic nie robią.A co robili "Dąbrowszczacy"?? G...o mnie to obchodzi - ważne, że jak ktoś mi mówi że mam jechać na Dąbrowszczaków to wiem gdzie jechać.Kolejne matołki co im przeszkadza ZWM, AL i inne, tylko gdyby również nie ci z ZWM i AL i GL to byście teraz szprechali po niemiecku i kłaniali się pod portretem Adolfa.Dziadki do Domu Złotej Jesieni i cicho siedzieć - to młodzi będą teraz żyli na ZWM i to oni powinni zdecydować jaka nazwa im bardziej pasuje i czy trzeba coś zmieniać.


Wyobraź sobie, że jestem po 30-tce i płacę podatki. Mieszkam na tej ulicy i nie chcę tłumaczyć dzieciom czym się zasłużyli Dąbrowszczacy (poczytaj sobie o rzezi ludności cywilnej w Sierra Morena w 1937 i pacyfikacjach, które w PRL-u nazywano "pomocą przy żniwach").
A co do ZWM, AL i GL to mnie nie rozśmieszaj, bo zajadów dostanę tylko wracaj do szkoły kuć historię. Jak znajdę czas to Ci jeszcze to wyjaśnię.
Widać, że rodzice pewnie w PZPR byli to i poglądy z domu wyniosłeś odpowiednie.
S
Soultys
W dniu 22.08.2008 o 14:55, patriota napisał:

Bardzo bym chciał, żeby się udała ta zmiana nazwy ulicy! Czemu tu wszyscy biadolą o kosztach nowych dowodów osob., przecież ta zmiana jest z urzędu, więc nic nie płacicie (wystarczy zdjęcie) -dzwoniłem do Ref. Ewidencji Gruntów i Budynków.Trochę więcej patriotyzmu! Nie przeszkadza Wam kim byli i co nawyrabiali ci Dąbrowszczacy??!!Proszę bardzo - "patriota" a podatków nie płaci - tzn. chyba ciebie to nic nie kosztuje - odemnie państwo zabiera 19% dochodu haraczu i nie życzę sobie żeby je wydawali na pierdoły - niech poprawią chodniki, ulice bo płacę dodatkowo podatek drogowy w paliwie a i tak są dziury.

Niech się zajmą poważniejszymi sprawami - chyba, że do niczego innego się nie nadają to już lepiej niech nic nie robią.

A co robili "Dąbrowszczacy"?? G...o mnie to obchodzi - ważne, że jak ktoś mi mówi że mam jechać na Dąbrowszczaków to wiem gdzie jechać.

Kolejne matołki co im przeszkadza ZWM, AL i inne, tylko gdyby również nie ci z ZWM i AL i GL to byście teraz szprechali po niemiecku i kłaniali się pod portretem Adolfa.

Dziadki do Domu Złotej Jesieni i cicho siedzieć - to młodzi będą teraz żyli na ZWM i to oni powinni zdecydować jaka nazwa im bardziej pasuje i czy trzeba coś zmieniać.
p
patriota
Bardzo bym chciał, żeby się udała ta zmiana nazwy ulicy!
Czemu tu wszyscy biadolą o kosztach nowych dowodów osob., przecież ta zmiana jest z urzędu, więc nic nie płacicie (wystarczy zdjęcie) -dzwoniłem do Ref. Ewidencji Gruntów i Budynków.
Trochę więcej patriotyzmu! Nie przeszkadza Wam kim byli i co nawyrabiali ci Dąbrowszczacy??!!
m
mieszkaniec Dąbrowszczaków
Ciekawe kto ma ponieść koszty bo jakiś emeryt nudzi się i wysyła wnioski.
Za te pieniądze lepiej wybudować plac zabaw dla dzieci którego do tej pory nie ma.
Urząd miasta narazi mieszkańców nie tylko na koszty związane ze zmianą dowodu osobistego i praw jazdy. Zakładam że ok.30% mieszkań na tej ulicy to lokale kredytowane. A kto zapłaci za zmianę w bankach , sądach przy hipotekach itp...
Mi osobiście nie przeszkadza przy jakiej ulicy mieszkam chyba że Pan Andrzej Witkowski poniesie koszty wszystkich lokatorów przy ul. Dąbrowszczaków. SPRAWA NADAJE SIĘ DO TELEWIZJI!!!
A kombatanci niech dadzą sobie spokój na stare lata. Zrobili swoje kilkadziesiąt lat temu a teraz niech dadzą ludzią żyć spokojnie bo takimi działaniami zniszczą swoją reputacje i będą traktowani jak wrogowie a nie jak bohaterowie .
d
dabrowszak
Jestem mieszkańcem Dąbrowszczaków i nie życzę sobie żeby moim kosztem radni Rady Miejskiej Opola próbowali zaistnieć. Do wyborów zostało 2 lata i może pora zrobić coś dla miasta, a nie mieszać w dokumentach mieszkańców ulicy. Jeśli dojdzie do zmiany nazwy ulicy i obciążenia mieszkańców kosztami wymiany dokumentów, pozwę Radę do sądu.
~Aga~
Łatwo jest zmienić nazwę ulicy przez radnych, mieszkańcom natomiast pozostanie "jedynie" zmiana dokumentów: dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacje itp. + powiadomienia instytucji np.urzędu skarbowego. GŁUPOTA!!!!!
T
TUKAN
"Super sprawa" przecież mamy tyle kasy,
no i coś trzeba robić panowie decydenci ( mocno w czaszkę chyba przez kogoś walnięci).
HEJ TAM !!!! LUDZISKA !!
Czy was już całkiem pogięło wydawać grubą kasę na zmianę nazw ulic i osiedl ( ZWM na AK )
Lepiej ruszcie sprawę lotniska w Kamieniu bo to się przyda ludziom i regionowi zamiast
robić zamieszanie z nazwami i całą z tym związaną dokumentacją Na co komu to potrzebne,
kto się przejmuje nazwą ulicy jak ma pusto w garnku (bo brakuje pracy) a Opolskie stanęło w rozwoju 10 lat temu,
a panowie decydenci zmieniają tyle, że nie to co trzeba.
Z poważaniem: POIRYTOWANY
R
Rzywwy
A jak na stronie UM sprzawdzają skąd pochodzi IP? To chyba jakaś sonda życzeniowa, tylko czekać jak kombatanci rozpuszczą wici na gg;P
G
Grzegorz Brzęczyszczykiewi
Kto zapłaci nam mieszkańcom za zmiany nazwy ulicy w naszych dokumentach ?????????? Niech włodarze miasta zajmą się poważniejszymi sprawami a nie słuchaniem nawiedzonych i realizacją ich mżonek.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie