Opole w końcu doczekało się tężni solankowej. Będzie to świetne miejsce do wypoczynku i rehabilitacji. Ta inwestycja robi wrażenie!

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Będzie to idealne miejsce nie tylko dla prozdrowotnych spacerów, ale też zwykłych spotkań ze znajomymi.
Będzie to idealne miejsce nie tylko dla prozdrowotnych spacerów, ale też zwykłych spotkań ze znajomymi. Kolaż Mateusz Majnusz / UM Opole
Opole dołączyło do grona miejscowości, które mogą cieszyć się z dobrodziejstw solnego mikroklimatu o wielu właściwościach prozdrowotnych. Pierwsza w mieście tężnia powstała na osiedlu Malinka. Z pierwszych inhalacji będzie można skorzystać już wiosną.

Tężnia solankowa jest wykonana z drewna i tarniny. Swoje dobroczynne działanie zawdzięcza solankom, czyli naturalnym wodom mineralnym z dużą ilością jonów sodowych, które spływając po pionowych ściankach tworzą aerozol bogaty w sole o właściwościach leczniczych.

Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.

- Nasza tężnia to prawdziwy olbrzym. Jej powierzchnia to 186,5 metrów kwadratowych. Ma 31 metrów długości, ponad 4 metry szerokości i 8 metrów wysokości. Wraz z otaczającą pergolą ze strefami inhalacyjnymi konstrukcja zajmie łączny obszar ponad 532 m kw. – mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, podkreślając, że opolskie inhalatorium jest największe na Opolszczyźnie.

Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

Koszt budowy tężni w Opolu to 5,6 miliona złotych

Budowa już się zakończyła, teraz czeka na odbiory techniczne. Obiekt będzie działał sezonowo, przez pięć miesięcy w roku. Koszty jego utrzymania zostały wstępnie oszacowane na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

- Tężnia robi ogromne wrażenie, nie wiedziałem, że będzie aż tak duża, będzie u nas jak w Ciechocinku - uśmiecha się Zdzisław Makowiecki, jeden z mieszkańców osiedla Malinka w Opolu, którego spotkaliśmy obok budowanej tężni. - Już nie mogę doczekać się, kiedy będą tu przychodził z wnukami na spacery.

W ramach inwestycji powstały także alejki spacerowe, tereny zielone wraz ze strefą rekreacji, w skład której weszła siłownia pod chmurką oraz plac zabaw dla najmłodszych. Powstały też ławeczki, leżaki, hamaki czy parkowe huśtawki. To wszystko sprawia, że będzie to idealne miejsce nie tylko dla prozdrowotnych spacerów, ale też zwykłych spotkań ze znajomymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska