Opole wśród miast wojewódzkich i Branice wśród gmin wiejskich mają najwięcej w Polsce miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Ranking Wspólnoty

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Opole zajęło pierwsze miejsce wśród miast wojewódzkich, a Branice wśród gmin wiejskich w rankingu Wspólnoty, w którym sprawdzano liczbę miejsc opieki dla dzieci do lat trzech w porównaniu z liczbą dzieci w tym wieku.

W Branicach (II miejsce w kraju wśród gmin wiejskich) funkcjonują dwa żłobki (gminny i prowadzony przez zgromadzenie zakonne). Odsetek dzieci w wieku do 3 lat objętych opieką żłobkową lub przedszkolną przekracza tam 70 proc.

Wójt Branic Sebastian Baca podkreśla, że z tej opieki korzystają nie tylko mieszkańcy gminy, ale także pracownicy szpitala dojeżdżający m.in. z Głubczyc czy Raciborza. - Liczymy, że skuszeni taką opieką docelowo staną się oni naszymi mieszkańcami - komentuje wójt.

Liderem rankingu wśród miast wojewódzkich zostało Opole ze wskaźnikiem 64,30 proc., w którym liczba miejsc opieki w publicznych żłobkach dla najmłodszych od 2011 r. wzrosła z 343 do 468.

Z danych ratusza wynika, że wg stanu na dzień 31 lipca 2018 r. w Opolu funkcjonuje 5 żłobków publicznych z 468 miejscami oraz 16 żłobków niepublicznych z 1058 miejsc. Ogółem (w żłobkach publicznych i niepublicznych) w 2018 r. funkcjonuje 1.526 miejsc opieki dla dzieci).

Przed wejściem w życie ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. w Opolu funkcjonowały 4 żłobki publiczne (utworzone przez miasto) z 343 miejscami dla dzieci. Ustawa umożliwiła przede wszystkim tworzenie żłobków niepublicznych przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Do 2018 r. powstało ich 16. Liczba miejsc w żłobkach niepublicznych w latach 2011 - 2018 zwiększała się systematycznie z 256 do 1.058 obecnie (wzrost o 802 miejsca).

Miasto Opole poczyniło również starania, aby zwiększyć dostępność do miejsc w swoich żłobkach publicznych. W 2012 r.wybudowano nową placówkę przy ul. Górnej dla 58 dzieci, którą w 2017 r. rozbudowano o dodatkowy moduł dla kolejnych 24 dzieci.

Natomiast w 2016 r. w istniejącym żłobku przy ul. Dambonia powstał nowy kompleks pomieszczeń dla dodatkowej 25 osobowej grupy dziecięcej. Dodatkowo zwiększano w miarę możliwości liczbę miejsc w pozostałych placówkach.

Liczba miejsc w żłobkach publicznych na przestrzeni lat 2011-2018 zwiększała się systematycznie z 343 w 2011 r. do 468 obecnie (wzrost o 125 miejsc).

Zobacz też: Letnie upały, jak reagować w razie udaru słonecznego?

Dorota Rutkowska, naczelnik Wydziału zdrowia i rozwoju społecznego UM Opola, podaje, że miasto dopłaca do każdego dziecka w żłobku niepublicznym 650 zł. - Dziś mamy w placówkach około 100 miejsc wolnych, z których mogą korzystać mieszkańcy okolicznych gmin - mówi naczelnik Rutkowska.

W 2017 r. miasto przystąpiło do finansowanego z puli unijnej projektu „Rozwój Poprzez Opiekę – idę do żłobka!”, który skierowany jest do kobiet chcących powrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim.

W ramach projektu 5 żłobków publicznych i 3 żłobki niepubliczne utworzą nowe miejsca opieki (łącznie 109), które będą dofinansowane przez 24 miesiące oraz będą dofinansowane istniejące miejsca opieki w ramach nowego naboru dzieci przez 12 miesięcy (łącznie 232). Ponadto w ramach projektu zostanie zatrudnionych 30 dziennych opiekunów. Zadanie zaplanowano do realizacji do 2019 r.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreśla, że pierwsze miejsce wśród miast wojewódzkich to efekt przemyślanej prorodzinnej polityki miasta. - Chcemy, by absolwenci naszych uczelni podejmowali tu pracę, a my zapewnimy im m.in. dostęp do opieki nad dziećmi - mówi.

Średnio w kraju opieką objętych jest 23 proc. dzieci najmłodszych dzieci, a gdyby uwzględnić także oddziały przedszkolne w szkołach oraz przedszkola specjalne - 24,3 proc.

Spośród miast powiatowych wyróżniają się Kędzierzyn-Koźle (wskaźnik 53, 3 proc.), Namysłów (51,5), i Głubczyce (48,5). Wśród miasteczek najwyższe miejsce z regionu zajmują Zdzieszowice (43,75). Wśród gmin wiejskich drugi spośród opolskich gmin jest Skarbimierz (48,472).

Zaczyna się gorączka na rynku najmu mieszkań. Przez najbliższe tygodnie studenci będą szukali lokalu do zamieszkania od października. Sprawdziliśmy ile kosztuje wynajęcie małego mieszkania w Opolu. Oferty pochodzą z serwisu Gratka.pl.

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Opolu? Najtańsze oferty...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska