Opole wyróżnia się liczbą osób gotowych do pracy. Jest nawet lepsze od Wrocławia

Artur Janowski
Opole wyróżnia się liczbą osób gotowych do pracy. Jest nawet lepsze od Wrocławia
Opole wyróżnia się liczbą osób gotowych do pracy. Jest nawet lepsze od Wrocławia sławomir mielnik
W w pierwszym rankingu "Miast uczących się” fundacji Schumana stolica regionu zajęła piąte miejsce . Najwyżej oceniono kapitał ludzki miasta, czyli liczbę osób gotowych do pracy.

Fundacja Schumana opublikowała pierwszy w Polsce ranking miast uczących się, który obejmuje aż 66 polskich miast. Wyłoniono w nim liderów i maruderów innowacyjności.

Uznano jednak, że to określenie mocno w ostatnich latach straciło na wartości i dlatego wprowadzono pojęcia "miast uczących się”. Odwołano się do urbanisty Richarda Floridy, który pisał o regionach i miastach uczących się (learning regions).

Według niego miasta funkcjonują jako magazyny nauki i pomysłów, zapewniając przyjazne środowisko i infrastrukturę ułatwiającą przepływ wiedzy i to ona która jest motorem wzrostu gospodarczego.

Stolica województwa jako jedyna w regionie została ujęta w rankingu i zaprezentowała się nadspodziewanie dobrze. Wprawdzie zestawienie – co nie jest zaskoczeniem - wygrała Warszawa, a tuż za nią był Rzeszów, ale Opole zdobyło piąte miejsce.

Szczególnie dobrze wypadło w kategorii kapitał ludzki, czyli zasobów wykwalifikowanej siły roboczej dostępnych na lokalnym rynku pracy, a pod tym sformułowaniem kryje się duża liczba studentów.

Łącznie Opole – oceniane również pod kątem infrastruktury, łatwości prowadzenia biznesu czy współpracy między mieszkańcami, a firmami – uzyskało 45,9 punktów na 100 możliwych. Dla porównania zwycięska Warszawa ma 54,9 punktów, Wrocław - 43,9, a  ostatnie w rankingu Piekary Śląskie 16,7 punktów.

- Tak wysokie miejsce to ogromne wyróżnienie dla Opola i kolejna motywacja do dalszej pracy. To również dowód na to, że opolskie uczelnie kształcą dobrze i robią to w sposób inteligentny, dostosowując ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy. Jest on w mieście zróżnicowany, a to kolejny atut - ocenia Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola i przypomina, że miasto wspiera uczelnie m.in. poprzez granty, czy budowę parku naukowo - technologicznego.

To nie koniec sukcesów rankingowych Opola.

Stolica województwa znalazła się wysoko w rankingu Forbesa, dotyczącym miast atrakcyjnych dla biznesu. Opole oceniono w kategorii miast od 50 do 150 tysięcy mieszkańców.

Wskaźnikiem, który interesował redakcję miesięcznika był przyrost firm w 2014 roku liczony na 1000 mieszkańców. Dla lidera tego zestawienia – którym została Zielona Góra - wyniósł 2,58. Drugie miejsce zajęło Opole z wartością 1,21.

- Ranking to kolejny dowód na to, że Opole jest miastem przedsiębiorczym. Cieszę się, że wielu opolan podejmuje się prowadzenia działalności gospodarczej i tworzy nowe miejsca pracy - komentuje  mówi Arkadiusz Wiśniewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska