Opole. Z czym ludzie dzwonią na 112? Nie uwierzycie! 11 lutego operatorzy numerów alarmowych mają swoje święto

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Europejski Dzień Numeru 112. Byliśmy w CPR w Opolu.
Europejski Dzień Numeru 112. Byliśmy w CPR w Opolu. Sławomir Draguła
Blisko 200 tysięcy z ponad 350 tysięcy połączeń wykonanych w 2020 roku na numer alarmowy 112 to fałszywe zgłoszenia. 11 lutego operatorzy numerów alarmowych mają swoje święto. Byliśmy dziś w Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Fałszywe zgłoszenia to te związane z głupimi żartami, połączenia "głuche", telefony od dzieci, bo rodzice dają im komórki i takie dziecko potrafi zadzwonić nawet kilkaset razy w ciągu godziny skutecznie blokując linię. Mamy też połączenia od osób z problemami psychicznymi, które wydzwaniają po nocach - wylicza Ditmar Kurzał, zastępca kierownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu. - Pamiętam też, że w 2020 roku zadzwoniła do nas kobieta, która zgłosiła operatorowi, że jedzie za nią mężczyzna w samochodzie i ona boi się, że zarazi ją koronawirusem.

Operatorzy odbierają też połączenia z prośbą o odblokowanie telefonu, bo po złym wpisaniu kodu PIN, pojawia się informacja, że dostępny jest tylko numer alarmowy 112...

Są też prośby o wysłanie taksówki, pizzę, porady prawne, pytania o numery telefonów do szpitali czy adresy czynnych aptek.

Ale oczywiście większość telefonów związana jest z ratowaniem ludzkiego życia i dobytku - mówią operatorzy numeru 112.

W związku z Europejskim Dniem Numeru 112 przypadającym 11 lutego, pięciu operatorów otrzymało wyróżnienia od Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych.

To:

  • Melania Broda
  • Sławomir Kieloch
  • Karolina Kot
  • Anna Krawczyk
  • Sylwia Szumska

Z kolei wojewoda opolski Adrian Czubak odczytał list od ministra do pracowników centrum powiadamiania ratunkowego.

Numer alarmowy „112” jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych, który służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.

Wybranie go nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego. Ponadto numer 112 można wybrać w telefonie bez karty SIM, a połączenia te są bezpłatne.

Przypomnijmy. Tym, którzy umyślnie lub bez uzasadnienia blokują numery alarmowe - 112, 998, 997, 999, grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub 1,5 tysiąca złotych grzywny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska