Opole. Za biltet kolejowy w automacie zapłacisz teraz kartą

Redakcja
Z automatów, które od roku działają na stacji Opole Główne, korzysta głównie młodzież. (fot. Aneta Ludwig)
Z automatów, które od roku działają na stacji Opole Główne, korzysta głównie młodzież. (fot. Aneta Ludwig)
Żeby skorzystać z automatów biletowych, które stoją na stacji Opole Główne, nie trzeba mieć już przy sobie gotówki.

Można po prostu użyć jednej z kilku rodzajów działających na rynku kart płatniczych.

Urządzenia działają już na opolskim Dworcu Głównym prawie rok. Umożliwiają zakup biletów jednorazowych i okresowych do wszystkich stacji, do których bezpośrednio dojeżdżają pociągi ze stacji Opole Główne. Oczywiście można przy okazji skorzystać z większości handlowych i ustawowych zniżek oferowanych przez przewoźnika.

Zobacz: Od dziś kolej płaci za spóźnienia pociągów. Ale kiedy?

Od 6 października z automatów można skorzystać także przy pomocy kart płatniczych. Moduł płatności bezgotówkowej obsługuje karty: Visa, Visa Elektron, Master Card, Master Card Electron, Maestro. To dobra informacja dla tych klientów, którzy nie mają czasu, lub po prostu nie lubią stać w kolejce. Maszyny są na tyle szybkie i bezawaryjne, że kolejka przy nich to raczej niespotykany widok.

Dwóch stalowo-szarych gablot z 15-calowymi kolorowymi monitorami nie sposób nie zauważyć. Stoją przy peronie pierwszym, tuż obok wejścia do holu dworca.

- To świetne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób takich jak ja, które nie cierpią stać w kolejkach - zachwala Paweł Kurowski, masażysta z Opola. - W automatach kupuję bilety od czasu, do czasu, zwykle, kiedy są dłuższe ogonki do kas. Podoba mi się, że są szybkie w obsłudze, bo oszczędzają mój czas. Uważam, że powinny stać na każdej stacji.

Za to samo chwali je także Ewelina Szynter, licealistka z Opola, którą wraz z koleżankami spotkaliśmy na dworcu w zeszłym tygodniu.

Zobacz: Opole. Remont dworca i jego placu za ok. 20 mln zł

- Przy kasie było już sporo ludzi, a ja choć do pociągu jest jeszcze piętnaście minut, wolę ten czas spędzić na peronie, gadając z dziewczynami - tłumaczy.

Ona podobnie, jak wcześniej Paweł, kupowała bilet tylko do następnej stacji, ale docenia, że za bilet można już zapłacić kartą. W końcu nie zawsze ma się przy sobie gotówkę.

Z obserwacji pracowników obsługujących automaty wynika, że w taki sposób bilety kupuje najczęściej młodzież.

- Dlatego kilka razy prowadziliśmy specjalne akcje zachęcające osoby starsze do korzystania z automatów. Pokazywaliśmy, jak działają i pomagaliśmy kupić bilet. W efekcie coraz więcej biletów sprzedaje się właśnie tą drogą - opowiada Renata Junkers, kontroler zakładowy ds. kasowych w Opolskim Zakładzie Przewozów Regionalnych.

Do tej pory automaty przyjmowały tylko gotówkę: bilon i banknoty, oczywiście wydawały także resztę. Niewykorzystany bilet można zwrócić w kasie biletowej, warunkiem jednak jest jego potwierdzenie przez upoważnionego pracownika np. kierownika pociągu.

Nieco inaczej będzie w przypadku płatności kartami - w przypadku takiego zwrotu trzeba się zgłosić do kasy wyposażonej w moduł płatności bezgotówkowej - są oznakowane specjalnymi nalepkami. Po wydrukowaniu biletu, wydrukowane także będzie pokwitowanie. Należy je zachować, bo jako dowód zakupu może się przydać do ewentualnej reklamacji.

- Oczywiście mogą się zdarzyć problemy techniczne np. włożenie karty do nieodpowiedniej szczeliny. W takiej sytuacji oczywiście trzeba to zgłosić i złożyć reklamację, również w odpowiedniej kasie - podkreśla Renata Junkers.

Automaty z miesiąca na miesiąc cieszą się coraz większym powodzeniem, bo rośnie liczba biletów przez nie wydawanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska